خانه » تازه ها » قطع عام بدون مجوز درختان شفارود

قطع عام بدون مجوز درختان شفارود

گفته می شود بیش از ۱۵۰ اصله درخت ریشه کن و در زیر خاک مدفون شده اند. مردم محلی می گویند سال گذشته نیز درختان زیادی که بیشترشان درختان قطور و کهنسالی بوده اند اینگونه از بین رفته اند.

به گزارش خزر، در حالیکه ماه هاست کارشناسان و کنشگران محیط زیستی نسبت به تبعات منفی احداث سد شفارود هشدار داده اند و از طریق مراجع ذی صلاح پیگیر توقف این سد هستند و سازمان حفاظت محیط زیست نیز تا زمان تایید گزارش ارزیابی محیط زیستی هر گونه قطع درخت و فعالیت منوط به تایید ارزیابی را غیرقانونی می داند، اما گزارشات مردمی خبر از قطع درختان در ضلع شمال غربی و قسمت بالایی تونلهای انحرافی می دهند.

 گفته می شود بیش از ۱۵۰ اصله درخت ریشه کن و در زیر خاک مدفون شده اند. مردم محلی می گویند سال گذشته نیز درختان زیادی که بیشترشان درختان قطور و کهنسالی بوده اند اینگونه از بین رفته اند.
معصومه ابتکار ریاست سازمان حفاظت محیط زیست در تاریخ سوم آذر سال جاری در گفتگو اختصاصی با خبرگزاری خانه ملت گفته بود: “سد شفارود هنوز مجوزهای ملی را کسب نکرده، مسئولان و پیمانکاران نیز تا اخذ مجوز زیست‌محیطی نباید دست به اقدامی بزنند” همچنین منابع آگاه عدم صدور مجوز قطع درخت برای این سد را تایید می کنند در این صورت بنظر می رسد به همین شیوه “قطع بی سر و صدای درختان” و “در عمل انجام شده قرار دادن” توسط مسئولان و پیمانکاران، کار این سد را پیش می برد.

از سویی دیگر محل احداث سد شفارود جز حوزه های عملیاتی شرکت سهامی جنگل شفارود است که طبق قانون تنها این شرکت حق برداشت و بهره برداری از درختان این منطقه را دارد این درحالیست که در ماه های اخیر شرکت شفارود به دلیل کاهش بهره برداری با مشکلات مالی بسیاری به ویژه در تامین حقوق کارمندان خود مواجهه بوده است اما اکنون این درختان به جای اینکه توسط مجری قانونی آن برداشت شود و سود حاصل از آن سهم کارمندان بومی این شرکت شود، اینگونه آن هم بدون مجوز به زیر خاک رفته اند.

به نظر می رسد نظارت سازمان حفاظت محیط زیست بر روند احداث این سد آنقدر ها هم جامع و کافی نیست که همواره نیاز به همراهی و گزارشات مردمی برای پیگیری وضعیت این سد است. این سوال مطرح می شود که اگر اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان بطور مستمر پیگیر فعالیت های ساخت این سد است اما چرا و چگونه درختان اینگونه یکی پس از دیگری بر زمین می افتند؟

کلید واژه ها: محیط زیست، زیست بوم، قطع درختان، درختان شفارود، سد سازی، جنگل شفارود، مجوز زیست محیطی، درختان کهنسال، درختان قطور، سد شفارود

جوابی بنویسید