خانه » تازه ها » قطع بی‌رویه درختان و استفاده از زمین‌های کشاورزی عامل تشدید بیابان‌زایی در میناب

قطع بی‌رویه درختان و استفاده از زمین‌های کشاورزی عامل تشدید بیابان‌زایی در میناب

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میناب گفت: وقوع خشک‌سالی‌های اخیر به همراه شرایط اقلیمی شهرستان زمینه بسیار مساعدی برای بیابان‌زایی را فراهم می‌کند و در کنار این مشکلات فعالیت‌های انسانی ازجمله قطع بی‌رویه درختان و استفاده حداکثری از زمین‌های کشاورزی، باعث تشدید بیابان‌زایی شده و شرایط زیست را در آینده با خطر جدی مواجه می‌سازد.

%d8%a8%d8%b1%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%af%d8%b1%d8%ae%d8%aa-%d9%85%db%8c%d9%86%d8%a7%d8%a8-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86

به گزارش ایسنا،  حبیب الله حاتمی از بازدید کارشناسان دفتر بیابان سازمان جنگل‌های کشور از پروژه‌های بیابان‌زدایی این شهرستان خبر داد.

رئیس اداره منابع طبیعی میناب عنوان کرد: وقوع خشکسالی‌های اخیر به همراه شرایط اقلیمی شهرستان میناب زمینه بسیار مساعدی برای بیابان‌زایی را فراهم می‌کند.

حاتمی تصریح کرد: در کنار این مشکلات فعالیت‌های انسانی ازجمله قطع بی‌رویه درختان و استفاده حداکثری از زمین‌های کشاورزی، باعث تشدید بیابان‌زایی شده و شرایط زیست را در آینده با خطر جدی مواجه می‌سازد.

این مقام مسئول تأکید کرد: وقوع طوفان‌های همراه با گردوغبار از نتایج تأسف‌بار بیابان‌زایی است که هرگونه آبادانی و تمدن را در معرض تهدید قرار می‌دهد و نیز سبب‌ساز بسیاری از بیماری‌ها و امراض تنفسی می‌شود.

وی افزود: در جهت مقابله با پدیده شوم بیابان‌زایی، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان با اجرای پروژه‌های بیابان‌زدایی سعی در کم اثر نمودن سرعت بیابانی شدن اراضی دارد در این راستا پروژه‌های مختلفی ازجمله احداث بند و بند سارها ،جنگل‌کاری و آموزش و فرهنگ نگهداری و حفظ محیط‌زیست را در دستور کار دارد.

رئیس اداره منابع طبیعی میناب در خصوص پروژه بیابان‌زدایی این شهرستان گفت: در منطقه جوزان- احمدآباد بند و بندساز خاکی احداث‌شده که حجمی معادل ۲۳ هزار مترمکعب خاک‌برداری در آن صورت گرفته است.

حاتمی اظهار کرد: مسئله مقابله با بیابان‌زایی جزء وظایف ما در شهرستان است و باید به‌صورت  ویژه  به آن پرداخته شود.

وی خاطرنشان کرد: این پروژه در وسعتی حدود ۶۰ هکتار اجراشده واصلی‌ترین اثر آن مهار هرز آب‌های منطقه و ایجاد بستری جهت رشد پوشش گیاهی است که درنهایت منجر به ایجاد پوشش و حفظ خاک و حاصلخیزی منطقه می‌شود.

حاتمی در پایان گفت: با حمایت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری میناب امیدواریم از سرعت روند بیابانی شدن منطقه کاسته شود و شاهد احیاء مجدد اراضی بیابانی و پوشش گیاهی در شهرستان میناب باشیم.