خانه » تازه ها » قرارداد ترکمن چای باپیمانکار تفکیک زباله

قرارداد ترکمن چای باپیمانکار تفکیک زباله

در جلسه کمیسیون خدمات، فضای سبز و زیست شهری گرگان ضمن لزوم تشکیل سازمان زیباسازی، بیان شد که با پیمانکار طرح تفکیک زباله، قراردادی مانند قرارداد ترکمن چای بسته شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، صدمین جلسه کمیسیون خدمات، فضای سبز و زیست شهری شورای اسلامی شهر گرگان شامگاه چهارشنبه با موضوع بررسی آبیاری قطره ای و بارانی فضای سبز گرگان برگزار شد.

%d8%aa%d9%81%da%a9%db%8c%da%a9-%d8%b2%d8%a8%d8%a7%d9%84%d9%87-%d9%be%d8%b3%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%af-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa

رئیس کمیسیون خدمات، فضای سبز و زیست شهری شورای اسلامی شهر گرگان با اشاره به عملکرد دور سوم این کمیسیون گفت: یکی از کارهای خوبی که دوره گذشته انجام شد بحث المان های فضای سبز و خانه های روستایی بود که در میادین و پارک ها نصب شد و رضایت حداکثری مردم را به همراه داشت.

صفرعلی پایین محلی از عقد قرارداد با پیمانکار مربوط به طرح تفکیک زباله از مبدا به عنوان قرارداد ترکمن چای شورای شهر نام برد و اظهار کرد: پیمانکار به هیچ یک از تعهداتش عمل نکرده است و حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ نفر بابت این قرارداد بیکار شده اند.

وی از ساماندهی دست فروشان شبانه میدان کریمی خبر داد و گفت: این دست فروشان که حدود ۳۰ الی ۴۰ نفر هستند و  بین آنها افرادی با مدرک کارشناسی ارشد عمران هم دیده می شود اکنون در میدان مطهری شمالی ساماندهی شده اند و این ساماندهی ترافیک روزانه را کاهش داده است.

رئیس شورای اسلامی شهر گرگان نیزبا اشاره به موضوع کمیسیون گفت: با اجرای سیستم قطره ای مقادیر زیادی از آب های ما صرفه جویی می شود اما باید فکری برای نگهبانی از تجهیزات مربوط به آن بود که به سرقت نرود.

سیدمحمد قدس مفیدی افزود: در بحث مربوط به فضای سبز ما بر اساس برخی از آیتم ها کار را به پیمانکار واگذار کردیم اما متاسفانه پیمانکار پول را دریافت می کند و کارهای خواسته شده را ارائه نمی دهد.

زهرا نورا، عضو شورای اسلامی شهر گرگان نیز با اشاره به زیباسازی فضای سبز و رضایت مردم گفت: بیشترین رضایت مندی مردم مربوط به زیباسازی فضای شهری است و این می طلبد که ما به فکر تشکیل سازمان زیباسازی باشیم زیرا منظر بیرونی شهر متعلق به مردم است و ما باید برای رضایت بیشتر آنها در این زمینه بیشتر تلاش کنیم.

%d8%aa%d9%81%da%a9%db%8c%da%a9-%d8%b2%d8%a8%d8%a7%d9%84%d9%87-%d9%be%d8%b3%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%af3-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa

فائزه عبداللهی دیگر عضو شورای شهر گرگان با اشاره به روز آتش نشانی گفت: ما در رابطه با جانمایی و مکان نمایی آتش نشانی و استانداردسازی آن دغدغه داریم و باید کاری کنیم تا آتش نشانی توانایی پوشش کل استان را داشته باشد.

محمدابراهیم جرجانی یکی دیگر از اعضای شورای شهر گرگان گفت: باید برنامه های کمیسیون را به گونه ای تدوین کنیم تا شاهد خروجی مناسب از آن باشیم، همچنین بازارچه یکی از نیازهای محلات گرگان است.

ناصر گرزین از اعضای شورای شهر گرگان با بیان اینکه باید برای کمیسیون نقشه راه تبیین کنیم، گفت: کار اجرایی بر عهده شهرداری است و ما با یک استراتژی خوب می توانیم به سمت و سویی برویم که علاوه بر دریافت خروجی مناسب به مردم کمک و مساعدت کنیم.

گرگان با کمبود منابع آبی مواجه است

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهر گرگان نیز با اشاره به آبیاری قطره ای و بارانی فضای سبز، گفت: گرگان شهری است که با کمبود منابع آبی مواجه بوده و به لحاظ ذخایر منابع آبی جزو مناطق کم برخوردار است، به همین دلیل مجوز حفر چاه برای مصارف شرب یا موارد دیگر نمی دهند.

یحی ستوده نیا افزود: شرکت آب و فاضلاب آب شرب مصرفی گرگان را از ۲۰ کیلومتری شرق و غرب استان تامین می کند و اگر ما بخواهیم نیاز آبی گیاهان فضای سبز را به وسیله آب شرب تامین کنیم ظلم بزرگی است که به شهروندان تحمیل می شود.

وی در رابطه با وضعیت آب های خام گرگان گفت: از لحاظ وضعیت آب های خام وضعیت خوبی داریم و حدود ۹۰ درصد آبیاری فضای سبز از آب خام تامین می شود، اما در محدود مناطقی مانند میادین و مناطقی که به توسعه آبیاری تحت فشار دسترسی نداریم ناگزیر از آب شرب برای آبیاری فضای سبز استفاده می کنیم.

ستوده نیا گفت: حدود هشت سال قبل تفاهم نامه ای بین شهرداری گرگان و آب و فاضلاب بسته شد تا چهار حلقه چاه در سطح شهر در محدوده فضای سبز برای تامین آب شرب حفر شود که در حال حاضر هشت سال گذشته و این حلقه چاه ها باید به شهرداری گرگان واگذار شود.

وی ادامه داد: البته با پیگیری انجام شده قرار بر این شد تا دو ماه آینده اولین حلقه چاه آب در محدوده کمربندی به شهرداری تحویل داده شود.

ستوده نیا در ادامه به مزایای آبیاری تحت فشار اشاره کرد و گفت: افزایش راندمان آبیاری به میزان ۷۰ درصد در روش بارانی، به میزان ۹۰ درصد در روش قطره ای و تقلیل میزان آب مصرفی در مقایسه با آبیاری تانکری در این روش دیده می شود.

وی افزود: همچنین تشکیل نشدن رواناب سطحی و جلوگیری از فرسایش خاک، تنظیم میزان آب مورد نیاز برای انواع خاک ها، نیاز نداشتن به نیروی کارگر زیاد به دلیل ثابت بودن اجرای سیستم، رشد نکردن علف های هرز به دلیل مرطوب شدن فقط سطحی از زمین از جمله مزایای آبیاری تحت فشار است.

ستوده نیا در ادامه به معایب آبیاری تحت فشار اشاره و یادآور شد: این سیستم احتیاج به سرمایه گذاری اولیه دارد، دستگاه ها به برق، سوخت و سرویس اولیه نیاز دارند، ممکن است هنگام پخش کردن کود و سم از طریق آبیاری بارانی برخی گیاهان نسبت به این روش پخش حساس باشند.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرگرگان در رابطه با انواع آبیاری تحت فشار گفت: آبیاری بارانی و آبیاری موضعی یا قطره ای دو روش آبیاری هستند که دستیابی به راندمان آبیاری بارانی با راندمان ۷۰ درصد و راندمان آبیاری قطره ای تا ۹۵ درصد است.

ستوده نیا با اشاره به منابع تامین آب فضای سبز شهر گرگان اظهارکرد: در حال حاضر این آب از ۱۱ چاه از جمله، چاه امام حسین (ع) واقع در کوی امام حسین (ع)، چاه استانداری، چاه ملت واقع در بلوار باهنر و چاه عدات ۵۸ تامین می شود.

وی در بخشی دیگر از صحبت های خود گفت: مصرف مقدار آب در فصول مختلف متفاوت است اما چمن در اوج مصرف در فصل تابستان بین هفت تا ۱۰ لیتر در متر مربع آب مصرف می کند و به همین دلیل متلاش ما این است تا از چمن کمتری در فضای سبز استفاده کنیم.

%d8%aa%d9%81%da%a9%db%8c%da%a9-%d8%b2%d8%a8%d8%a7%d9%84%d9%87-%d9%be%d8%b3%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%af2-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از نکات قابل تامل در این کمیسیون توجه نکردن برخی از اعضای حاضر به بحث ها و گزارش های ارائه شده بود به گونه ای که برخی دو یا چند نفره با یکدیگر به گفتمان می پرداختند و حتی برخی پا را فراتر گذاشته و عکس یادگاری می گرفتند.

البته بارها توسط رئیس کمیسیون به این افراد تذکر داده شد و در نهایت با تایید اعضای حاضر تصمیم بر این گرفته شد تا در جلسه آینده کمیسیون به بحث آتش نشانی و مسائل مربوط به آن پرداخته شود.