خانه » تازه ها » قدیمی‌ترین درختان بلوط جهان در ایلام قرار دارند

قدیمی‌ترین درختان بلوط جهان در ایلام قرار دارند

مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام گفت: جنگل‌های ایلام بی‌نظیرترین توده‌های جنگلی در سطح کشور و جهان است به طوری که مسن‌ترین درختان بلوط  و بنه جهان جهان با قدمت بیش از ۲۲۰۰ سال در استان وجود دارد.

به گزارش ایسنا، «رضا  احمدی» در جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان، اظهار کرد: مقام معظم رهبری جملات تأکیدی در مورد منابع طبیعی داشتند که بخشی از آن مختص به زاگرس و جنگل‌های منطقه زاگرس بوده که فرمودند: حفظ منابع طبیعی از قبیل جنگل‌ها و مراتع یک مسئله تجملاتی و درجه‌دو نیست بلکه یک مسئله حیاتی بوده و از اولویت‌های توسعه پایدار است.

وی افزود: جنگل‌های استان ایلام بی‌نظیرترین توده‌های جنگلی در سطح کشور و جهان بوده و مسن‌ترین درخت بلوط جهان و همچنین مسن‌ترین درخت بنه جهان با قدمت بیش از ۲۲۰۰ سال در استان ایلام وجود دارد.

احمدی بابیان اینکه اتحادیه مرکزی بهره‌برداری از جنگل‌های استان در حال تشکیل شدن است، تصریح کرد: در صورت تشکیل اتحادیه مرکزی، تعاونی‌های منابع طبیعی و آبخیزداری سطح استان به تعداد ۱۲۰ تعاونی درزمینهٔ همکاری و فعالیت در طرح‌های حفاظت و احیاء از منابع طبیعی سطح استان در راستای جلب مشارکت جوامع محلی در قالب تفاهم‌نامه امکان‌پذیر می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام با اشاره به اینکه تشکیل اتحادیه در استان نقش بسزایی در توانمندسازی بهره‌برداران عرفی طرح‌های منابع طبیعی دارد، خاطرنشان کرد: هدف اتحادیه مرکزی در استان‌ها سازمان‌دهی تمام بهره‌برداران ذی‌حق در هر سامان عرفی در قالب تشکیل اتحادیه مرکزی است.

وی گفت: مهم‌ترین اهداف اتحادیه مرکزی تلاش در جهت تغییر معیشت بهره‌برداران ذی‌حق به زنبورداری، نوغانداری، دامداری نوین و صنعتی  بوده که می‌تواند فشارهای وارده بر عرصه‌های منابع طبیعی به میزان چشمگیری کاهش دهد.