خانه » تازه ها » فراهم شدن گاه بازسازی جنگل با انجام برنامه تنفس

فراهم شدن گاه بازسازی جنگل با انجام برنامه تنفس

نماینده مردم لنگرود در مجلس با انتقاد از جنگل‌خواری به‌واسطه صاحبان منافع و عملکرد ضعیف سازمان‌جنگل‌ها، گفت: اجرای کامل طرح تنفس تنها می‌تواند موجب احیای جنگل‌ها و صیانت از اراضی جنگلی شود.

طرح تنفس جنگل محیط زیست شهروان

به گزارش ایسنا، «مهرداد لاهوتی»، نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی در خصوص کاهش اراضی جنگل طی دهه‌های اخیر، اظهار کرد: آسیب اراضی جنگلی در دهه‌های اخیر امری غیرقابل انکار است، متأسفانه اراضی جنگلی توسط برخی افراد صاحب منافع به‌واسطه ارتباط با دستگاه‌های دولتی تصرف و تصاحب شده است به نوعی که از اراضی جنگلی در راستای منافع شخصی استفاده شده است.

وی افزود: در فصل تابستان به‌علل مختلف بخشی از جنگل‌های کشور دچار حریق می‌شود و پس از آن به فضای بایر تبدیل شده و در نهایت مورد تصرف قرار می‌گیرد به شکلی که گاهاً تغییر کاربری هم داده می‌شود.

لاهوتی با بیان این‌که ارتفاعات کلاردشت یکی از مناطقی است که به شکل کامل مورد تصرف قرار گرفته است، ادامه داد: متأسفانه افرادی که منابع طبیعی و جنگل را تصرف کردند به راحتی پروانه ساختمانی در قالب تعاونی یا اشکال دیگر دریافت کرده‌اند، هرچند در سال اخیر این موارد به جهت ورود قوه قضاییه کم رنگ‌تر شده است.

وی یادآور شد: بخشی دیگر از اراضی جنگلی که بیشترین آسیب هم دیده، به‌واسطه مدیریت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری بوده است، در حقیقت این سازمان طرح‌هایی را تحت‌عنوان تبدیل جنگل‌های فرسوده و احیا جنگل‌ها در اختیار تعاونی‌هایی قرار داد اما متأسفانه بعد از جمع‌آوری درختان فرسوده درختانی جایگزین نشدند یا به شکل محدود دنبال شد بنابراین بخشی دیگر از اراضی جنگل به این دلیل مورد تجاوز قرار گرفت.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بنا به‌علل مذکور مجلس در جریان بررسی و تصویب قانون برنامه ششم توسعه سه سال تنفس برای جنگل‌ها را به تصویب رساند تا در این مدت قطع درختان ممنوع و تنها در موارد استثنایی و محدود به بهره‌برداری بپردازند به شکلی که اگر در این شرایط استثنایی یک درخت قطع شود به جای آن ۱۰ اصله درخت کاشته شود.

لاهوتی یادآور شد: معتقدم علاوه بر اجرای طرح تنفس جنگل، تقویت نظارت بر اجرای آن لازم است تا فرصت ترمیم فضاهای آسیب‌دیده و کاشت نهال به جای قطع درختان برای سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری فراهم شود.

به گزارش خانه ملت عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مصوبات قانونی مجلس از جمله طرح تنفس تأثیر بسزایی در احیا جنگل‌های کشور و صیانت از اراضی جنگلی خواهد داشت البته به‌شرطی که به شکل کامل اجرا شود.