خانه » تازه ها » طرح مدیریت زیست محیطی پارک ملی دیر نخیلو نهایی شد

طرح مدیریت زیست محیطی پارک ملی دیر نخیلو نهایی شد

سرپرست دفتر سواحل و تالاب ها گفت: طرح مدیریت زیست محیطی پارک ملی دیر نخیلو در جنوب کشور نهایی و به پایان رسیده است.

پارک ملی دیر نخیلو، زیست بوم، سایت شهروان، شهروانبه گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، شهرام فداکار روز چهارشنبه در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست در نشست خبری گفت: حفاظت از سواحل دریایی و زیستگاه های موجود در آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، از این رو معاونت دریایی برنامه های مدونی برای مدیریت و حفاظت از سواحل تهیه کرده است.
وی اظهار کرد: پهنه بندی زیستگاه های ساحلی از جمله سواحل مکران با وسعت هزار کیلومتر یکی دیگر از طرح های در دست اقدام این معاونت است.
فداکار ادامه داد: قرار است در این طرح مکان هایی که امکان توسعه در آنها بدون آسیب رسیدن به اکوسیستم دریایی وجود دارد، شناسایی شود.
وی گفت: همچنین همکاری منطقه ای به صورت مشترک با دفتر کنوانسیون رامسر و پاکستان در منطقه حفاظت شده گاندو در دست اجرا است.
سرپرست دفتر سواحل و تالاب ها افزود:بنا به درخواست کنوانسیون رامسر مبتنی بر اجرای طرح منطقه ای در نقطه مشترک بین ایران و همسایه های مرزی با تاکید بر حفظ درخت حرا، منطقه گاندو انتخاب و قرار شد با همکاری پاکستان طرح مدیریت زیست محیطی این منطقه اجرا شود.
به گفته وی، گاندو منطقه ای مشترک بین ایران و پاکستان است که جنگ حرا مطلوبی دارد.
همچنین محمدرضا علیمرادی رییس اداره محیط زیست دریایی استان سیستان و بلوچستان گفت: طرح حفاظت از جنگل حرا در منطقه گاندو با همکاری پاکستان اجرا می شود که بر این اساس، پروپوزال مشترک این طرح تهیه شده است.
وی با تاکید بر برخورداری کشور پاکستان از سازوکارهای مناسب زیست محیطی در این زمینه تصریح کرد: از این رو طرح اولیه ای با همکاری دو کشور ایران و پاکستان برای این منطقه تهیه شد تا تمام زیستگاه های ساحلی مرزی تحت پوشش طرح مدیریت مشترک قرار گیرند.
علیمرادی گفت: در قسمت مرز مشترک ایران و افغانستان ۶۷۱ هکتار جنگل حرا وجود دارد که سالانه در ایران ۱۰ هکتار به صورت دستی و طبیعی به این جنگل ها اضافه می شود.

کلید واژه ها: زیست بوم، پارک ملی دیر نخیلو، شهرام فداکار، نمایشگاه بین المللی محیط زیست، حفاظت از سواحل، اکوسیستم، کنوانسیون رامسر، منطقه حفاظت شده گاندو، درخت حرا، محمدرضا علیمرادی، جنگل حرا، محیط زیست

جوابی بنویسید