خانه » تازه ها » ضعف آموزش، اصلی ترین چالش حوزه سلامت، ایمنی و محیط زیست است

ضعف آموزش، اصلی ترین چالش حوزه سلامت، ایمنی و محیط زیست است

دبیر اولین همایش ملی توسعه سلامت، ایمنی و محیط زیست در حوزه اماکن ورزشی، تفریحی، مذهبی و فرهنگی، ضعف آموزش را اصلی ترین چالش این حوزه برشمرد.

%d9%87%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d9%85%d9%84%db%8c-%d8%aa%d9%88%d8%b3%d8%b9%d9%87-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa%d8%8c-%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%86%db%8c-%d9%88-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر ‘رضا رمضانی’ در آیین گشایش به کار این همایش گفت: پروژه سلامت، ایمنی و محیط زیست در حوزه شهروندی از چندی قبل با مسوولیت شرکت شهر سالم و همچنین سامانه HSE شهرداری تهران تعریف شد و اجرای آن به چهار دانشگاه بزرگ کشور واگذار شد.
استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: در این پروژه، مباحث مربوط به ایمنی، بهداشت و محیط زیست ۶ منطقه شهرداری تهران به دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ۶ منطقه به دانشگاه صنعتی شریف و ۶ منطقه به واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی واگذار و دانشگاه علم و صنعت نیز به عنوان ناظر طرح تعیین شده است.
وی افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این پروژه، هزار و ۲۰۰ نقطه شامل مکان های فرهنگی، مذهبی، ورزشی و تفریحی واقع در مناطق ۱۰، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ را مورد بررسی قرار داده تا مشکلاتی به لحاظ وضعیت ایمنی، بهداشت و محیط زیست برای شهروندان ایجاد نشود.
رمضانی خاطرنشان کرد: مدت زمان اجرای پروژه، یکساله تعیین شده بود که بعد از اتمام آن برای ۶ ماه دیگر تمدید شد و گستره آن نیز مقداری توسعه یافت.
وی تصریح کرد: بخش عمده کار در رابطه با هزار و ۲۰۰ نقطه تعیین شده برای دانشگاه صنعتی امیرکبیر به انجام رسیده و شاخص ها، چالش ها و نیازهای موجود، مطابق استانداردهای جهانی و با استفاده از تجربیات موفق بین المللی شناسایی و احصا شده است.
رمضانی که به عنوان نماینده و مجری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این طرح، فعالیت می کند تاکید کرد: آنچه در این پروژه، اهمیت دارد این است که نتیجه کار می تواند به عنوان الگو برای دیگر شهرهای کشور ملاک عمل قرار گیرد.
وی ادامه داد: بیش از هزار و ۴۰۰ شهر در ایران داریم و انجام موفقیت آمیز پروژه HSE در تهران، آغاز یک اتفاق خوب برای سلامت شهروندان در سراسر کشور خواهد بود.
رمضانی یادآور شد: وقتی استاندارد وجود داشته باشد رعایت و کنترل مباحث ایمنی، بهداشت و محیط زیست آسان تر خواهد بود.
استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ابراز تاسف از اینکه حتی مباحث بسیار ساده HSE به مردم آموزش داده نشده است، نقش آموزش را در ارتقای ایمنی، بهداشت و محیط زیست جامعه موثر و کلیدی توصیف کرد.
وی همچنین پیشنهاد کرد برای شهروندان ایرانی یک شناسنامه HSE تعریف شود که سوابق HSE آنها اعم از وضعیت سلامت، بیماری یا حوادثی که تجربه کرده اند یا شرایط محیطی که در آنجا زندگی می کنند را دربرگیرد.