خانه » تازه ها » سمن ها نقش بسزایی در کاهش تعارض و شتاب بهبود تاب آوری سرزمین دارند

سمن ها نقش بسزایی در کاهش تعارض و شتاب بهبود تاب آوری سرزمین دارند

مدیر کل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سمن ها می توانند نقش بسزایی در کاهش تعارضات و افزایش شتاب بهبود توان تاب آوری سرزمین داشته باشند، افزود:هرجایی که سازمان های مردم نهاد وارد عرصه شدند نتایج مثبتی حاصل شده است.

%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af-%d8%af%d8%b1%d9%88%db%8c%d8%b4-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86-%d9%82%d8%af%db%8c%d8%a7%d9%86%db%8c

محمد درویش در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: به عنوان مثال در تالاب کانی برازان مهاباد هیچ تعارضی بین جامعه محلی و محیط بانان دیده نمی شود و اتفاق ناخوشایندی که حتی منجر به ضرب و جرح و زخمی شدن محیط بانان شده باشد در آنجا گزارش نشده است چون مردم در منطقه متوجه شدند که حفظ تالاب کانی برازان به نفع منافع اقتصادی آنها است.
وی ادامه داد: در منطقه تالاب گندمان در استان چهار محال و بختیاری هم همین اتفاق افتاده است در بسیاری از مناطقی که سمن ها آمدند و تلاش کردند تا وضعیت محیط زیستی منطقه را بهبود ببخشند توانستند اعتماد جامعه محلی را جلب کنند و دیگر جامعه محلی در مقابل محیط بانان نایستاد.
مدیر کل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اکنون ۸۹۱ سمن محیط زیستی در کشور وجود دارد که به نظر می رسد نیمی از آنها فعال باشند.
وی در باره اقدامات انجام شده برای سمن ها اظهار کرد: تلاش کردیم شرایط را برای شکل گیری و انسجام بخشی بیشتر صنفی تشکل ها فراهم کنیم، انتخابات آزاد برگزار کنیم، شبکه تشکل های استانی را شکل دادیم و از دل این تشکل های استانی شورای هماهنگی شکل گرفت و آنها دستکم هر سال می توانند دور هم جمع شوند.
درویش گفت: قرار است جشنواره ‘ انتخاب بهترین تجربیات میدانی سمن های محیط زیستی میراث و انجمن های دانشجویی ‘ ۱۱ آبان در سازمان محیط زیست برگزار شود که در آن بهترین تجربیات موفق میدانی سمن ها معرفی و مورد تقدیر قرار می گیرند.
وی ادامه داد:تاکنون حدود ۱۰۰ اثر به ما رسیده است یعنی از بین این تعداد سمن ۱۰۰ تشکل خود را واجد دریافت این جایزه می دانند که همچنان ادامه دارد، می شود گفت فعال ترین سمن ها هستند، البته برخی سمن ها هم به هر دلیلی دوست ندارند در هیچ رقابتی شرکت کنند اما با یک برآورد خوشبینانه می توان گفت که نیمی از سمن ها فعال هستند.
درویش افزود: در این جشنواره به ۳۰ اثر ممتازی که عملکرد درخشانی داشتند جایزه داده می شود، علاوه بر اینکه به آنها یک سکه بهار آزادی اهدا خواهد شد شرایطی فراهم می کنیم تا در اجلاس های فصلی تشکل ها بتوانند طی کارگاه های آموزشی تجربیات موفق میدانی خود را ارائه دهند و علاوه بر این در نمایشگاه بین المللی محیط زیست هم فضایی برای غرفه به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می گیرد.
وی تاکید کرد: این جشنواره به دولت این پیام را می دهد که سمن ها چه دستاوردهای درخشانی برای بهبود وضعیت سرزمین ایفا کردند.

فرتور از: حسن قدیانی – شهروان