خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » سبزی با طعم فاضلاب!

سبزی با طعم فاضلاب!

shahrvan-1.16.2016-شهروان2مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران آبیاری مزارع سبزیکاری جنوب پایتخت با آب فاضلاب را تأیید کرد و گفت که فاضلابی که برای آبیاری بخشی از اینمزارع استفاده می‌شود ترکیبی از فاضلاب خانگی و فاضلاب‌های صنایع است.

به گزارش شهروند، محمد‌هادی حیدرزاده، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران در گفت‌وگو با «شهروند»، آبیاری مزارع و زمین‌های کشاورزی جنوب تهران با فاضلاب در سال‌های اخیر یکی از مهم‌ترین مشکلات زیست‌محیطی تهران بوده است که هر چند وقت یک‌بار کارشناسان و منتقدان نسبت به آن هشدار می‌دهند؛ اما همچنان این رویه ادامه دارد.

مدیرکل محیط‌زیست استان تهران، تداوم آبیاری زمین‌های کشاورزی جنوب تهران با فاضلاب را تأیید کرد و گفت: متاسفانه این روند همچنان ادامه دارد؛ به‌تازگی کارگروهی با محوریت جهادکشاورزی تشکیل شده است که ماموریت آن فعالیت در همین زمینه و مقابله با صنایعی است که فاضلابشان را رها و محیط‌زیست را آلوده می‌کنند.

او گفت: مسئولیت مقابله با ورود فاضلاب به مسیل‌ها تنها با سازمان محیط‌زیست نیست و در این زمینه ٣ وزارتخانه دیگر ازجمله وزارت صنایع و همچنین وزارت جهاد کشاورزی و همچنین درباره سلامت موادغذایی مسئولیت دارند.

حیدرزاده افزود: فاضلابی که در تعدادی از مزارع جنوب تهران برای آبیاری محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل ترکیبی از فاضلاب خانگی و فاضلاب صنعتی است. بخشی از صنایع به‌طور غیرقانونی فاضلاب را وارد مسیل‌هایی می‌کنند که درنهایت در جنوب تهران برای آبیاری مزارع استفاده می‌شود؛ برای مثال کارواش‌ها و قالیشویی‎ها ازجمله مشاغلی هستند که فاضلابشان را در مسیل‌ها رها می‌کنند.

به گفته او تمام مزارع سبزیکاری جنوب تهران با آب فاضلاب آبیاری نمی‌شود اما حداقل یک سوم آبی که پای مزارع جنوب تهران می‌رود آلوده به فاضلاب است. رئیس حفاظت محیط‌زیست استان تهران با تأکید بر این‌که عملیات فاضلاب و اتصال فاضلاب تهران به اگو پیشرفت خوبی داشته است، افزود: مسأله آلودگی آب مسیل‌های تهران توسط صنایع با اتمام شبکه فاضلاب بهتر مدیریت می‌شود. در مناطقی که کار اتصال واحدها به اگو تمام شده اگر واحدها برای اتصال به اگو مقاومت کنند، از آنها شکایت خواهیم کرد.

آن‌طور که حیدرزاده می‌گوید مسأله آبیاری مزارع جنوب تهران با فاضلاب تا زمان اتمام احداث شبکه فاضلاب تهران ادامه دارد.

کلید واژه ها: محیط‌ زیست استان تهران، آبیاری، فاضلاب، سبزی، حیدر زاده، مزارع جنوب تهران، جهاد کشاورزی، شهروند،

جوابی بنویسید