خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » سازمان ملل متحد بحران دریاچه ارومیه را با جدیت دنبال می کند

سازمان ملل متحد بحران دریاچه ارومیه را با جدیت دنبال می کند

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در تهران به وضعیت کم آبی در ایران اشاره کرد و گفت: شاید عده ای در ایران فکر کنند که سازمان ملل در قضیه کم آبی ایران و دریاچه ارومیه تاکنون اقدامی نداشته است که این مساله واقعیت ندارد.

%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%da%86%d9%87-%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%85%db%8c%d9%87-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%85%d9%84%d9%84

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، گری لوییس روز دوشنبه در مراسم دریافت امضای یک میلون و ۷۰۰ هزار ایرانی برای نهضت «من دریاچه ارومیه هستم» در مقر سازمان ملل متحد در ایران افزود: در این رابطه دو کارگزار عمران سازمان ملل متحد و سازمان خوار و بار درباره وضعیت دریاچه ارومیه فعالیت دارند، کارگزار عمران که ۱۰ سال از فعالیت آن می گذرد آموزش های لازم را در اختیار کشاورزان منطقه برای رسیدن به کشاورزی پایدار قرار می دهد.
وی یادآورشد: این سازمان در محدوده حدود ۵۰ هزار هکتاری در قالب ۷۵ روستا فعالیت دارد که البته این تنها ۱۰ درصد زمین های کشاورزی حاشیه دریاچه را شامل می شود.
هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در تهران بیان داشت:‌ روشی که به کشاورزان آموزش داده می شود، می تواند یک سوم آب مصرفی را ذخیره کند و اخیرا سطح آب در بخش هایی از دریاچه افزایش یافته که امیدوار کننده است.
لوییس، با بیان اینکه وظیفه سازمان ملل دخالت در امور دولت ها نیست و صرفا روش های مناسب را آموزش می دهد، گفت: مشکل کم آبی در ایران صرفا به دریاچه ارومیه محدود نمی شود، بلکه در شهر مشهد نیز به دلیل کاهش یک و شش دهم درصد سطح آب های زیر زمینی در سال نگران کننده است.
وی مشارکت با سازمان حفاظت محیط زیست برای افزایش آگاهی مردم را از دیگر اقدامات سازمان ملل در ایران برشمرد و خاطرنشان کرد: امضای یک میلیون و ۷۰۰ هزار ایرانی برای نهضت من دریاچه ارومیه هستم را به دست بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد می رسانم و تمامی دغدغه ها را با وی در میان می گذارم.
لوییس، با بیان اینکه به دلیل افزایش جمعیت در سال های گذشته و فشار به منابع طبیعی ایران برداشت مناسبی از آب های زیر زمینی به صورت پایدار صورت نگرفت، ادامه داد: با استناد به رقم هایی که دولت ایران اعلام کرده، آب ۷۰ سفره زیرزمینی به دلیل استفاده بی رویه به شدت کاهش یافته است.
وی اضافه کرد: در سال ۱۹۵۶ مصرف سرانه آب برای هر نفر هفت هزار مترمکعب در سال بود اما اکنون این عدد به یکهزار و ۲۰۰ متر مکعب به ازای هر نفر در سال افزایش یافته است.
هماهنگ کننده مقیم ملل متحد در تهران تصریح کرد: میانگین مصرف آب هر ایرانی در مقایسه با دیگر نقاط جهان ۷۰ درصد بیشتر است که نشان می دهد به رغم اینکه ایران منطقه ای خشک و نیمه خشک است اما الگوی مصرف آب آگاهانه نیست و به صورت ناپایدار آب به هدر می رود.
لوییس با بیان اینکه مدیریت اشتباه مصرف آب در ایران عامل اصلی کم آبی است، خاطرنشان کرد: راه حل این مشکل در ابتدا آگاهی دادن به جوانان است چرا که آنها ایران آینده را می سازند.
وی ضمن پذیرفتن دعوت ایران برای بازدید از دریاچه ارومیه بیان داشت: این سومین سفر من به دریاچه ارومیه خواهد بود و در سفرهای قبلی دیدن زمین خالی و سراسر سفید و وجود نمک در بستر دریاچه من را بسیار متاثر کرد.
هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در تهران اضافه کرد: محصولات کشاورزی حاشیه دریاچه ارومیه به دلیل شرایط حاکم بر آن منطقه، شور است و قابل خوردن نیست البته این پایان مشکلات نیست چرا که حدود پنج میلیون نفری که در حاشیه این دریاچه زندگی می کنند هر روز انبوهی از نمک را استشمام می کنند.
لوییس ادامه داد: کشاورزان منطقه برای اینکه به آب کافی دسترسی پیدا کنند عمق چاه ها را زیاد کرده اند و البته هر چقدر این چاه ها عمیق شده، آب شور نصیب کشاورزان شده است.
رضا کیانیان حامی پویش من دریاچه ارومیه هستم نیز در این مراسم گفت: پروژه انتقال آب دریای خزر به سمنان که در زمان احمدی نژاد کلید خورد و در زمان دولت تدبیر و امید نیز همچنان ادامه دارد، کاملا اشتباه است زیرا اگر آب دریای خزر شیرین شود، نمک های به دست آمده یا باید روی زمین رها شده و یا اینکه بار دیگر به دریا ریخته شود که هر دو مضر است.
وی ادامه داد: همچنین کانال کشی از دریای خزر تا سمنان نیز اشتباه دیگری است زیرا این کانال در مسیر خود بسیاری از مزارع را نابود می کند و به دلیل سرازیر شدن جمعیت دیگر شهرها به این قسمت، جنگ منطقه ای بین مردم اتفاق می افتد.
این بازیگر افزود: اصحاب رسانه باید در تمامی این زمینه ها اطلاع رسانی کنند زیرا سرپوش گذاشتن روی این فجایع، اتفاقات به مراتب بدتری را به همراه دارد.
امروز دوشنبه در مراسمی یک میلیون و ۷۰۰ هزار امضا برای نهضت من دریاچه ارومیه هستم تقدیم گری لوییس هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران شد تا به دست بان کی مون برساند.