خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » زنگ خطر بحران خشکسالی در بشرویه/ برداشت انار ۶۰ درصد کاهش یافت

زنگ خطر بحران خشکسالی در بشرویه/ برداشت انار ۶۰ درصد کاهش یافت

خشکسالی در خشکترین شهر کشور اکنون رخ نشان داده و حیات کشاورزی این شهرستان را به خطر انداخته، به‌گونه‌ای که در فصل برداشت انار کشاورزان شاهد کاهش ۶۰ درصدی دسترنج یک‌ساله خود هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر خشکسالی های پی درپی خراسان جنوبی که آسیب اولیه خود را به بخش کشاورزی وارد کرده، سبب شده بسیاری از درختان  میوه قطع شود. گاهی در برخی روستاها که پا می گذاری وقایع غم انگیزی را می بینی که انگار اینجا هیچ وقت حیاتی نبوده است.

شهرستان بشرویه نیز در استان خراسان جنوبی اکنون شرایط سختی را می گذراند چراکه امسال به عنوان خشک ترین شهر کشور نیز معرفی شد.

مردم  بشرویه در این سالها شرایط سخت و دشوار پیامدهای خشکسالی را تحمل کرده اند اما به گفته صاحب نظران و کارشناسان وضعیت امسال برخی شهرستانها از نظر خشکسالی بحرانی تر از سالهای قبل است.

متأسفانه به دلیل خشکسالی و کمبود بارندگی و نیز آفات در فصل برداشت محصولات کشاورزی از جمله انار امسال تولید بیش از ۶۰درصد کاهش داشته است که این خود زنگ خطری برای حیات کشاورزی در روستاهای منطقه است.

آبان ماه فصل برداشت انار در باغستان‌های ارسک

نظری یکی از انار کاران بخش ارسک شهرستان بشرویه در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: انار یکی از محصولات شهر ارسک است که در تمام باغستان‌های آن یافت می‌شود.

وی افزود: آبان ماه فصل برداشت انار در باغستان‌های ارسک است و معمولاً اکثر اهالی شهر انار خود را در این ماه برداشت می‌کنند.

نظری گفت: انار میخوش و پوست سفید ازجمله ارقامی ست که امسال از سطح حدود یک هکتار باغ خود برداشت خواهم کرد.

وی اظهار داشت: پس از برداشت بانوان این شهر و روستاهای اطراف به‌صورت محلی از انارهای تازه رب انار تهیه‌کرده و راهی بازار فروش می‌کنند.

خشکسالی دبی آب برخی از قنوات را صفر کرد

رضا خسروی یکی دیگر از انار کاران بخش ارسک شهرستان بشرویه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: حدود یک هکتار باغ انار داریم که از اوایل آبان ماه برداشت این محصول را آغاز کرده و حدوداً تا نیمه‌های آبان به اتمام می‌رسانیم.

وی افزود: میزان عملکرد من در این باغ حدود ۱۱ تن در هکتار است که بیشتر رقم آن میخوش و شهوار است.

خسروی بیان کرد: متأسفانه براثر خشکسالی سال گذشته برداشت محصول ما به‌شدت کاهش‌یافته چراکه ما اکثراً از قنوات برای آبیاری باغات خود استفاده می‌کرده‌ایم و خشکسالی موجب کاهش دبی آب و یا حتی خشک شدن برخی قنات‌ها شده و همین امر خسارات جبران‌ناپذیری را به باغات ما وارد آورده است.

وی خواستار توجه ویژه مسئولین به این بخش برای تلاش در جهت ادامه حیات کشاورزی باوجود مشکلات خشکسالی و خشک شدن قنوات شد.

کرم گلوگاه گلوی انار بشرویه را می‌فشارد

این انار کار ارسکی در ادامه گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه وجود کرم گلوگاه در باغات انار نیز یک تهدید جدی است، گفت: متأسفانه علاوه بر خشکسالی وجود کرم گلوگاه نیز محصول انار ما را تهدید می‌کند.

وی افزود: برای مبارزه با این کرم علاوه بر نصب تریکو کارت از تله‌های نوری که یک مبارزه بیولوژیک با آفات باغی است نیز استفاده می‌کنیم.

توفیقی از دیگر انار کاران این شهر نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: متأسفانه کاهش عملکرد زیادی را نسبت به سال گذشته داشته‌ایم چراکه آفت کرم گلوگاه موجب پوسیده شدن و جدا شدن انار از درخت شده است.

وی افزود: با این‌وجود انشالله حدود ۲ تن از هزار و دویست متر برداشت خواهیم کرد.

توفیقی ادامه داد: بیدسکی، انار سفید، شهوار و برخی از ارقام محلی با طعم‌های ترش، شیرین و ملس از باغ برداشت خواهد شد.

۹۵۰ نفر باغدار برداشت انار را در بشرویه انجام می‌دهند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بشرویه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: برداشت انار در شهرستان بشرویه از اواخر شهریورماه آغاز می‌شود و تا پایان آبان ماه ادامه دارد.

حسین سرچاهی افزود: تعداد بهره‌بردارانی که در بحث کاشت، داشت و برداشت انار مشغول فعالیت هستند ۹۵۰ نفر است.

 سرچاهی گفت: ارقام متفاوتی از محصول انار در شهرستان کشت می‌شود که رقم شهوار، شیشه کپ، میخوش، بیدسکی و انار ساوه ازجمله آن است.

مدیر جهاد کشاورزی بشرویه اظهار داشت: کل سطح زیر کشت انار شهرستان ۲۳۰ هکتار است که از این میزان ۱۷۵ هکتار درختان بارور و ۵۵ هکتار درختان غیر بارور راداریم.

کاهش ۶۰ درصدی تولید انار در شهرستان بشرویه

سرچاهی در ادامه از کاهش ۶۰ درصدی تولید انار شهرستان بشرویه خبر داد و گفت: امسال با توجه به خشکسالی شدید شهرستان و باوجوداینکه اکثراً کاشت انار در مناطق کوهپایه‌ای این شهرستان انجام می‌شود و برای آبیاری باغات از قنوات استفاده‌شده، شاهد کاهش شدید عملکرد انار هستیم.

وی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم امسال انار بشرویه ۶۰ درصد نسبت به سال گذشته با کاهش تولید روبرو باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بشرویه میانگین تولید در هر هکتار را ۱۱ هزار و ۶۰۰ کیلوگرم اعلام کرد و گفت: امسال حدود هزار و چهارصد تن انار از سطح باغات این شهرستان برداشت خواهد شد.

 وی افزود: بالغ‌بر ۲ میلیارد تومان نیز ارزش ریالی این محصول در شهرستان خواهد بود.

جمع‌آوری انارهای پوسیده از باغات گامی مؤثر در مبارزه با کرم گلوگاه

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بشرویه در ادامه بیان کرد: سال گذشته و امسال کلاس‌های آموزشی زیادی در بحث مبارزه با آفات و بیماری‌های درخت انار برگزار کرده‌ایم.

وی افزود: توصیه ما به کشاورزان این است که بعد از برداشت انار، حتماً انارهای باقی‌مانده و پوسیده داخل باغ را جمع‌آوری کنند و نسبت به سوزاندن و یا دفع آن در خارج باغ اقدام نمایند.

سرچاهی همچنین گفت: سال گذشته حدود ۳۰ هزار تریکو کارت در جهت مبارزه با کرم گلوگاه انار در بین انار کاران توزیع‌شده است.

مدیر جهاد کشاورزی بشرویه ادامه داد: توصیه می‌کنیم کشاورزان از کودهای پتاسه در جهت تقویت باغات استفاده کنند.

وی اظهار داشت: رقم شهوار با توجه به زودرس بودن پس از برداشت به استان‌های یزد و خراسان رضوی ارسال می‌شود و سایر ارقام اکثراً برای نیاز شهرستان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

خشکسالی بی‌ ‌سر و صداترین بلای طبیعی است که با وجود آثار تخریبی بسیار ولی به دلیل دیر نمایان شدن تاثیرات آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است اما امروز وضعیت بدتر از هر زمانی است و موضوع ادامه حیات مطرح است. که باید در این زمینه با تغییر الگوی کشت، ارائه آموزش به کشاورزان در زمینه مبارزه با آفات و مهم تر از همه صرفه جویی با آن مقابله کرد.