خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » بیش از ۲۸۰۰ واحد ساخته شده در حریم رودخانه‌ها تخریب شد

بیش از ۲۸۰۰ واحد ساخته شده در حریم رودخانه‌ها تخریب شد

محیط زیست، حریم رودخانه، ساخت و سازهای غیرمجاز، استاندار تهران، سید حسین هاشمی، زمین خواری،استاندار تهران از تخریب بیش از ۲۸۰۰ واحد ساخته شده در حریم رودخانه در سال ۹۴ خبر داد و گفت:‌ برخورد جدی با متخلفانی که به ساخت و سازهای غیرمجاز اقدام کنند انجام خواهیم داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم سیدحسین هاشمی سه‌شنبه در نشست خبری با اهالی رسانه به بررسی برنامه‌های سال ۹۴ پرداخت و افزود: یکی از موضوعات برخورد با آسیب‌های اجتماعی همچون مشکلات ایجاد شده از سوی معتادان متجاهر در مرحله هرندی بود که با همکاری سایردستگاه‌های ذیربط عملکرد بسیار مناسبی را شاهد بودیم.

وی ادامه داد: در بحث جمع‌آوری معتادان با همکاری معاونت اجتماعی شهرداری،کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی، نیروی انتظامی و قوه قضاییه قرارگاهی را تشکیل دادیم و پس از جلسات متعدد تصمیم‌گیری بر آن شد تا ابتدا به سامان دادن زنان معتاد بپردازیم و در این زمینه جمع‌آوری این قشر از معتادان انجام گرفت و به شفق منتقل شدند که روند بهبود آنها انجام شد.

وی به راهکار بعد از دوران سم زدایی نیز اشاره کرد و افزود: قرار بر این شده تا بعد از سم‌زدایی، بهبود یافتگان به مرکزی با نام بهاران که قرار بود توسط شهرداری ایجاد شود منتتقل شوند و در آنجا به آن‌ها آموزش برای یادگیری شغل انجام بگیرد که متأسفانه هنوز بهاران به علت کمبود بودجه به تعویق افتاده که امیدواریم هر چه زودتر راه‌اندازی شود.

استاندار تهران به جمع‌آوری مردان معتاد متجاهر اشاره کرد و گفت: در مرحله برخورد  ۴ هزار نفر جمع آوری شدند و قرار شد حتی معتادان برای شهرستان‌ها هستند نقل مکان پیدا کنند؛ما برای سم‌زدایی معتادان نیز هیچ مشکلی نداریم و این روند نگهداری و بهبود آنها همچنان ادامه دارد اما مهمترین برنامه تاسیس بهاران برای بهبود یافتگان است تا موضوع اشتغال و سلامت آنها روند بهتری پیدا کند.

هاشمی همچنین درباره برخورد با این آسیب اجتماعی نیز گفت: برخورد و جمع‌آوری معتادان متجاهر همچنان ادامه خواهد داشت چرا که رهبر معظم انقلاب و رییس‌جمهوری در برخورد با چنین آسیب‌های اجتماعی حساس بوده و هستنند.

وی در ادامه درباره طرح خروج  صنایع از استان تهران نیز گفت: در حدود بیش از ۱۷ هزار واحد صنعتی در استان تهران وجود دارد که بخشی از آنها مجوزهای لازم را ندارند و افراد بسیار زیادی در آن‌ها مشغول به کار هستند؛ برای ساماندهی واحدهای صنعتی استان تهران محلی با وسعت ۱۲ هزار هکتار را در اطراف استان در نظر گرفته‌ایم و با این جانمایی تعیین شده امیدواریم صنایع از استان تهران خارج شوند.

استاندار تهران در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز و زمین خواری در استان تهران نیز گفت: اقدامات مثبتی در سال ۹۴ برای پیشگیری و مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز انجام شده و با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب و اشاره ایشان به جرم بودن تجاوز در منابع طبیعی اهتمام ویژه‌ای را ترتیب دادیم و استان تهران در این خصوص بیش از ۹۵ درصد پیشگیری را عملیاتی کرد.

هاشمی خاطرنشان کرد: برخی مجوزهای ساخت و ساز در حریم رودخانه وجود داشت که تمامی اینها با مجوز قضایی تخریب شد و بیش از ۲۸۰۰ تخریب در این زمینه اجرایی شد؛همچنین با همراهی محیط زیست و جهاد کشاورزی بسیاری خلع ید از چنین زمین‌هایی انجام گرفت.

وی درباره اهتمام استانداری تهران و دولت به مسئله حمل و نقل عمومی نیز گفت:‌همانطور که معاون اول رییس‌جمهوری هم اظهار کرده دولت بر همراهی با شهرداری برای بهبود وضعیت حمل و نقل عمومی و مترو تأکید دارد اما باید به مهمترین موضوع یعنی قطار حومه توجه کنیم و در این زمینه نیز برنامه‌هایی را خواهیم داشت.

استاندار تهران در در ادامه وضعیت هوای تهران را نسبت سال‌های قبل بهتر عنوان کردو گفت:بهبود کیفیت سوخت توانسته آلودگی هوا را تا حدود ۸ درصد کاهش دهد و ورود تاکسی‌های نو به ناوگان تاکسیرانی و خروج خودروهای فرسوده تا حدود زیادی اثرگذار خواهد بود.

هاشمی در ادامه با بیان اینکه  امسال دو اتفاق مهم و ماندگار را پشت سر گذاشتیم، گفت:‌ توافق هسته‌ای، تحقق برجام و خروج از تحریم‌ها یکی از آن کارهای بزرگ بود و دیگری برگزاری انتخابات هفتم اسفند بود که با حضور پررنگ مردمی در سراسر کشور برگزار شد.

وی ادامه داد: در این دوره از انتخابت مشارکت ۶۲ درصدی را در کل کشور شاهد بودیم که البته این مشارکت در تهران نیز رشد مناسبی را داشت چرا که در این دوره از انتخابات شاهد افزایش مشارکت ۷۰۰ هزار نفری در استان تهران و ۲۰۰ هزار نفری  در شهر تهران بودیم؛ انتخابات در استان تهران در کمال امنیت و تعامل خوب هیات‌های اجرایی و نظارت برگزار شد و عملکرد همه مسئولان و رسانه‌ها حائز اهمیت است.

کلید واژه ها: محیط زیست، حریم رودخانه، ساخت و سازهای غیرمجاز، استاندار تهران، سید حسین هاشمی، زمین خواری، تجاوز در منابع طبیعی، آلودگی هوا، خودروهای فرسوده، زیست بوم