خانه » تازه ها » رویارویی با خشکیدگی جنگل‌های بلوط کرمانشاه نیازمند ۳۰ میلیارد تومان اعتبار است

رویارویی با خشکیدگی جنگل‌های بلوط کرمانشاه نیازمند ۳۰ میلیارد تومان اعتبار است

رئیس اداره جنگل و جنگلداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: کار مقابله با خشکیدگی جنگل‌های بلوط در سطح ۱۵۰ هزار هکتار از جنگل‌های بلوط استان باقیمانده است.

%d8%ac%d9%86%da%af%d9%84-%d8%a8%d9%84%d9%88%d8%b7-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86

پرویز کلانتری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، مساحت جنگل‌های زاگرس در استان کرمانشاه را ۵۲۷ هزار هکتار عنوان کرد و افزود: تاکنون ۱۷۰ هزارهکتار از جنگل‌های بلوط استان در سطوح مختلفی و از پنج تا ۴۰ درصد دچار خشکیدگی شده‌اند.

وی اشاره‌ای هم به اقدامات انجام شده در زمینه مقابله با تشدید خشکیدگی در جنگل‌های بلوط زاگرس داشت و افزود: تاکنون کار مبارزه با خشکیدگی بلوط در استان در سطح ۲۰ هزار هکتار از جنگل های دچار خشکیدگی شده، انجام شده است.

به گفته کلانتری این میزان مقابله با خشکیدگی جنگل‌های بلوط در سنوات گذشته انجام شده و اعتباری نزدیک به دو میلیارد تومان در این خصوص هزینه شده است.

کلانتری افزود: کار مقابله با خشکیدگی جنگل‌های بلوط در سطح ۱۵۰ هزار هکتار از جنگل‌های بلوط استان باقیمانده و برای انجام کارهای مقابله‌ای در این خصوص به اعتباری نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان و در قالب یک برنامه پنج ساله نیاز داریم.

کلانتری مقابله با جنگل‌های بلوط را شامل انجام عملیات بهداشتی شامل قطع درختان خشکیده و انجام کارهای بیولوژیکی مثل ایجاد تشتک‌های آبگیری و… دانست.

کلانتری سپس با اشاره به بهبود وضعیت جنگل‌های زاگرس در پی بارندگیهای خوب  سال گذشته اظهار کرد: این بارندگی‌ها حال جنگل‌های زاگرس را بهتر کرد، تا آنجا که بر اساس بررسی های صورت گرفته سال گذشته خشکیدگی در جنگل‌های بلوط استان بیشتر نشده است.

کلانتری با بیان اینکه  خشکسالی‌ها و کاهش منابع آبی در تشدید پدیده خشکیدگی جنگل‌های بلوط اثرگذار است، ابراز امیدواری کرد: امسال نیز شاهد بارشهای خوب زمستانه در استان باشیم که بتواند بر حال و روز جنگلهای زاگرس تاثیر مثبت داشته باشد.

رئیس اداره جنگل و جنگلداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه  تاکید کرد: کم‌آبی و بی‌آبی  در روند تغذیه رسانی به قسمت‌های بالایی گونه‌های جنگلی اختلال ایجاد می‌کند و می‌تواند در تشدید خشکیدگی جنگل‌های بلوط اثرگذار باشد.