خانه » تازه ها » رفع معضل گرد و خاک از اولویت‌های عراق است

رفع معضل گرد و خاک از اولویت‌های عراق است

گرد و غبار بصره، محیط زیست، زیست بوم، سایت شهروان، شهروانرئیس اداره محیط‌زیست استان بصره عراق با بیان این‌که رهاسازی آب در کاهش میزان گردوخاک مؤثر است، گفت: به دنبال همکاری مشترک میان استان‌های بصره و خوزستان برای کاهش گردوخاک هستیم.

احمد حمیدان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، در حاشیه کنفرانس بین‌المللی گردوغبار در دانشگاه شهید چمران اهواز، اظهار کرد: در این کنفرانس طرح تحقیقاتی در خصوص میزان گردوغبار فروآمده در استان بصره طی سال ۲۰۱۴ را ارائه دادیم و خواستار همکاری مشترک با استان خوزستان برای کاهش میزان گردوغبار هستیم.

وی افزود: تثبیت اراضی از طریق پوشش گیاهی و جهت جلوگیری از بروز گردوغبار و رهاسازی آب در این خصوص بسیار تأثیرگذار هستند. گردوغبار ناشی از فروپاشی خاک است و یکی از مهم‌ترین عوامل فروپاشی خاک عدم رهاسازی آب از کشورهای منبع است.

رئیس اداره محیط‌زیست استان بصره عراق با بیان این‌که به دنبال آن هستیم که رهاسازی آب بیشتر شود،گفت: همکاری مشترک با کشورهای منبع یکی از راه‌های افزایش راه‌سازی آب است که نقش مؤثری در تثبیت خاک دارد.

حمیدان با تأکید بر اهمیت ارتباطات بین‌المللی برای برطرف‌کردن معضل گردوخاک عنوان کرد: رفع معضل گردوخاک از اولویت‌های عراق است و فعالیت‌های مشترک بسیاری با ایران در این خصوص داریم. تفاهم‌نامه همکاری در خصوص مقابله با بیابان‌زایی و طوفان‌های گردوغبار در سطح وزات محیط‌زیست با ایران منقعد شده است و همکاری علمی با ایران ادامه دارد.

وی تصریح کرد: برای مقابله با گردوخاک آمادگی همکاری را داریم. عراق خود تحت تأثیر این پدیده قرار گرفته است و بصره از آن آسیب دیده است؛ طوفان‌های گردوغبار محلی و خارجی است. منشأ بخشی از گردوخاک‌ صحرای عربستان و بخشی نیز از سوریه است به همین جهت باید همکاری‌های مشترک وجود داشته باشد.

کلید واژه ها: محیط زیست، گرد و خاک، محیط‌زیست استان بصره عراق، کاهش میزان گرد و خاک، احمد حمیدان، پوشش گیاهی، بیابان‌زایی، طوفان‌های گرد و غبار، زیست بوم