خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » رسمیت بخشیدن به حقابه تالاب ها از سوی وزارت نیرو تغییر رویکرد مهمی است

رسمیت بخشیدن به حقابه تالاب ها از سوی وزارت نیرو تغییر رویکرد مهمی است

مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت:در چند سال اخیر بدون توجه به حقابه تالاب ها، طرح های پروژه ای در کشور اجرا شد اما چندی است که وزارت نیرو مکلف شده در تمام پروژه های سد سازی خود حقابه حوضه های پایین دست را مد نظر قرار دهد که جای امیدواری برای نجات تالاب ها است.

محسن سلیمانی روزبهانی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا به رسمیت شناخته شدن تامین حقابه در کشور را حرکتی مثبت و یک تغییر مهم در رویکرد دانست و افزود: اینکه بعد از تب شدید توسعه، تامین حقابه محیط زیستی هم دیده شده، بسیار اهمیت دارد فارغ از اینکه حقابه ای که در نظر گرفته شده کافی است یا نه و اینکه وزارت نیرو چقدر از آنرا تامین کرده است.
وی اعداد و ارقام مطرح شده از سوی وزارت نیرو در مورد حقابه تالاب ها را جای بحث و گفت و گو دانست و گفت: مثلا برای تالاب هامون با وسعت بیش از ۵۰۰ هزار هکتار در سیستان و بلوچستان کل حقابه ای که در نظر گرفته شده، کمتر از ۶۰ میلیون متر مکعب است که حتی سطح یا گوشه ای از تالاب را هم خیس نخواهد کرد.
سلیمانی گفت: اما نکته مهم این است که بعد از این، حداقل در برنامه ریزی های کلان مدیریت منابع آب کشور حقوق پایین دست به رسمیت شناخته می شود.
مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران تاکید کرد: وضعیت کنونی تالاب های کشور آینه تمام نمای اقداماتی است که در چند سال گذشته در حوضه آبریز تالاب ها انجام دادیم.
سلیمانی گفت: ایران با دارا بودن اقلیم متنوع، تالاب های زیادی را در خود جای داده است، با توجه به تعاریفی که در کنوانسیون رامسر (کنوانسیون حفاظت از تالاب ها) مطرح است، بیش از هزار تالاب در ایران وجود دارد که از جمله آنها می توان به دریاچه پشت سدها، رودخانه ها و سواحل تالابی اشاره کرد.
وی اظهار کرد: از این تعداد ۸۴ تالاب جزو تالاب های با اهمیت بین المللی به حساب می آیند که ۳۵ تالاب تحت ۲۴عنوان در کنوانسیون رامسر ثبت است و از میان آنها، ۶ تالاب در فهرست مونترو قرار دارد. تالاب های در خطر نابودی در فهرست مونترو قرار می گیرند.
مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران تنوع را از ویژگی های بارز تالاب های کشور ذکر کرد و گفت: بیش از ۶۰ درصد تالاب های بین المللی در کل منطقه در کشور ما قرار دارند. براساس تعریف کنوانسیون رامسر، ۴۲ نوع تالاب در دنیا وجود دارد که از این تعداد ۴۱ نوع آن در کشور ما وجود دارد و در واقع کمتر کشوری با این ویژگی دیده می شود. این وضعیت نتیجه تنوع اکوسیستم های هیرکانی در شمال تا اکوسیستم زاگرس و خلیج فارس است.
وی تاکید کرد: اما عملکرد نادرست در مدیریت منابع آبی حیات این حوضه های ارزشمند آبی را تحت تاثیر قرار داده است، متاسفانه گاهی این نگاه به موضوع تالاب ها وجود دارد که اگر فقط آن چاله آب را پر کنیم مساله تالاب ها را حل کرده ایم در حالی که وضعیت کنونی تالاب های کشور ما به نوعی نشان دهنده اثراتی است که الگوهای توسعه ناپایدار ما را رقم زدند.
سلیمانی گفت: وضعیت فعلی تالاب ها به ما نشان داد که در عرصه سیاست گذاری، عمل به قانون و برنامه ریزی های توسعه ای خوب عمل نکردیم، این وضعیت نتیجه رفتارهای اشتباه همگان اعم از دولتمردان و سیاست گذاران و حتی مردم است زیرا مردم هم خوب عمل نکردند، بنابراین اگر بخواهیم خودمان را نجات دهیم و سرزمینی پایدار داشته باشیم، باید این روند معکوس شود.
وی تاکید کرد: وقتی تالاب ها بتوانند خدمات اکوسیستمی خود را به شکل مناسبی ارایه کنند، معیشت پایدار را برای مردم به همراه می آورند، از این رو از اهمیت بسیار زیادی برخودارند و دنیا نیز به این نتیجه مهم رسیده است، هرچند شاید کمی دیر شده باشد اما مهم پی بردن به اشتباه و تلاش در جهت رفع آن است.

کلید واژه ها: محسن سلیمانی روزبهانی، تامین حقابه، حفاظت از تالاب ها، منابع آبی، خدمات اکوسیستمی، رودخانه ها، سواحل تالابی، دریاچه پشت سدها، حقابه تالاب ها، محیط یست، زیست بوم، کنوانسیون حفاظت از تالاب ها

جوابی بنویسید