خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » رد‌پای انسان در تخریب منابع طبیعی

رد‌پای انسان در تخریب منابع طبیعی

‌عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: در هنگام تخریب منابع طبیعی باید رد پایی از ناآگاهی انسان جستجو کرد.

مجید توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه لرستان، بیان کرد: در سال‌های اخیر آتش‌سوزی‌های وسیعی را در جنگل‌های زاگرس شاهد بودیم که عوامل انسانی و طبیعی در آن دخیل بوده‌اند.

وی اضافه کرد: این آتش‌سوزی‌ها باعث آشفتگی اکوسیستم شده و موجب از بین رفتن کنترل کننده‌های طبیعی آفات و بیماری‌ها در این جنگل‌ها شده است.

توکلی اظهار کرد: همچنین عدم تناسب تاج درختان کهنسال با توجه به خشکسالی و کمبود منابع آبی و افت آب‌های زیرزمینی از عوامل تهدید کننده بوم سازگان زاگرس است. عدم تناسب تاج گسترده درختان با اندام‌های زیرزمینی که نتیجه آن عدم توانایی درخت در تامین آب و مواد غذایی برای اندام‌های هوایی بوده و بدین ترتیب درخت دارای ضعف اکولوژیکی می‌شود.

این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان با اشاره به سمپاشی مزارع و حذف شدن کنترل‌کننده‌های طبیعی‌ افزود: اعتقاد بر این است که در هنگام تخریب منابع طبیعی باید ردپایی از ناآگاهی‌ها و دخالت‌های بی‌مورد انسان را جستجو کرد.

وی ادامه داد: در میان اقدامات ناهنجار انسان می‌توان استفاده از سموم شیمیایی و بهره‌برداری بی‌رویه کشاورزی را مشخص کرد.

کلید واژه ها: مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان، منابع طبیعی، مجید توکلی، کنترل کننده های طبیعی آفات، آب های زیرزمینی، بهره برداری بی رویه کشاورزی، محیط زیست، زیست بوم، درختان کهنسال، خشکسالی

جوابی بنویسید