خانه » تازه ها » ذخیره‌گاه جنگلی ارس چهارطاق ملی شد

ذخیره‌گاه جنگلی ارس چهارطاق ملی شد

«ذخیره‌گاه جنگلی ارس چهارطاق شهرستان کیار در استان چهارمحال و بختیاری مربوط به دوران چهارم زمین‌شناسی در فهرست آثار ملی طبیعی ثبت شد. این اثر در جلسه مردادماه کمیته میراث طبیعی واجد ارزش‌های ثبت شناخته شده بود.»

%d8%b0%d8%ae%db%8c%d8%b1%d9%87%e2%80%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%ac%d9%86%da%af%d9%84%db%8c-%d8%a7%d8%b1%d8%b3-%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1%d8%b7%d8%a7%d9%82-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: گونه‌های موجود در این ذخیره‌گاه با مساحت حدود ۴۰۰ هکتار شامل گونه‌های نادر ارس، زبان گنجشک، محلب و بنه است.

وی افزود: این ذخیره‌گاه با رعایت حقوق مالکانه تحت حفاظت، نظارت، حمایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت آن شود، ممنوع است.

او  با اشاره به اینکه میراث طبیعی ملی ایران شامل محدوده‌های جغرافیایی طبیعی و مناطق خاصی از کشور است که به علت کیفیت ویژه‌ی فیزیکی و زیست‌شناسی، مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه‌های طبیعی – تاریخی، پدیده‌ها و نمونه‌های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه‌های آنها تعیین و تحت حفاظت و بهره‌برداری پایدار قرار می‌گیرد، گفت: بقایای زمین‌شناسی و محوطه‌های برآمده از آن و آنچه از تبادل انسان با طبیعت به وجود آمده، مناطق جغرافیایی حفاظت‌شده، آثار زیستی و جانوری را می‌توان در زمره میراث طبیعی برشمرد.

مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی همچنین از ثبت آبشار پلکانی وارک واقع در ۳۷ کیلومتری مسیر خرم آباد  به عنوان یکی دیگر از زیبایی های کم نظیر سرزمین آبشارهای لرستان خبر داد.

براساس این گزارش، آبشار وارک یکی از زیباترین آبشارهای کشور با ۹۳ متر ارتفاع، ویژگی‌های منحصر به فرد و تنوع جانوری و گیاهی همچون درختان بلوط، انجیر کوهی دارای ظرفیت‌های  فرهنگی و تاریخی است. سرچشمه آبشار وارک یک صخره سنگی است که پس از طی حدود ۱۵ متر از صخره دوم فرو ریخته و آبشار دوم را به وجود می‌آورد.