خانه » تازه ها » دوست داران محیط زیست غار کرفتو را پاکسازی می کنند

دوست داران محیط زیست غار کرفتو را پاکسازی می کنند

غار کرفتو که پرونده آن برای جهانی شدن آماده شده است امسال نیز مانند سال های گذشته توسط دوست داران محیط زیست پاکسازی می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا طبیعت دوستان و حامیان محیط زیست قرار است با شعار ‘غار کرفتو در راه جهانی شدن’ روز جمعه ۱۴ اسفند این غار باستانی را پاکسازی نمایند.

غار باستانی کرفتو در محل مرتفعی در حدود ۶۴ کیلومتری شمال دیواندره واقع شده است که قدمت باستانی آن به دوره اشکانیان یا هزار سال قبل از میلاد برمی گردد. این غار از نوع غارهای آهکی و طبیعی است و در گذشته بر اثر سکونت اقوام مختلف دستخوش تغییراتی شده و تصرفاتی در اتاق های سنگی آن شده است. مراسم بازدید و پاکسازی از این غار در دو سال قبل نیز با شعارهای ‘پیش به سوی جهانی شدن غار کرفتو’ و ‘غار کرفتو هویت تاریخی کردستان’ برگزار شد.

فرماندار دیواندره نیز با بیان اینکه غار کرفتو دومین هدف گردشگری استان کردستان است گفت: این غار جزو داشته های شهرستان دیواندره است و برای حفظ و ارتقا و ماندگاری آن باید همه تلاش کنیم. بهرام فاتحی به تبلیغات صورت گرفته توسط رسانه ها و حرکات نمادین مردم اشاره کرد و افزود: همایش علمی در سطح ملی با همکاری اداره میراث فرهنگی استان در دو روز ۶ و ۷ خرداد سال ۹۵ برگزار خواهد شد و در نهایت مشورت هایی با اهل فن و دانش در زمینه ثبت جهانی غار کرفتو انجام شده است که توصیه شد این اثر تاریخی و طبیعی با اجرای همایش و چنین برنامه هایی معرفی و شناسانده و گامی در جهت تبت جهانی آن برداشته شود.

تجمع اولیه این برنامه ساعت ۹ صبح روز ۱۴ اسفند در پارک ۲۲ گولان شهر دیواندره خواهد بود بعد از تجمع با استفاده از خودروهای عمومی و شخصی به سمت غار کرفتو حرکت آغاز خواهد شد و تمامی اقشار می توانند جهت حمایت از غار کرفتو در این گردهمایی حضور یابند.

غار کرفتو در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۱۸ با شماره ثبت ۳۳۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

کلید واژه ها: غار کرفتو، شمال دیواندره، پیش به سوی جهانی شدن، فرماندار دیواندره، هدف گردشگری، ثبت جهانی غار، طبیعت دوستان، حامیان محیط زیست، دوره اشکانیان، زیست بوم، شهروان، خبرگزاری ایرنا

جوابی بنویسید