خانه » تازه ها » دوستداران حیات وحش خواستار قانونی شدن منع حیوان آزاری شدند

دوستداران حیات وحش خواستار قانونی شدن منع حیوان آزاری شدند

دوستداران حیوانات، شکنجه سگ، محیط زیت، زیست بومف سایت شهروان2در پی انتشار تصاویری مبنی بر آزار حیوان در یکی از روستاهای گلستان در فضای مجازی جمعی از دوستداران و حامیان حیات وحش از اداره کل حفاظت محیط زیست این استان خواستند منع حیوان آزاری در کشور قانونی شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا نزدیک به یکصد نفر از دوستداران حیات وحش که از استان های گلستان، تهران و قزوین گردهم آمده بودند، خواستار برخورد قانونی مراجع قضایی با فرد متخلف شدند.
یکی از حاضرین در این تجمع که دامپزشک بود به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه به علت یک فرهنگ غلط، خشونت به نوعی علیه حیوانات نهادینه شده است که نیازمند بازنگری می باشد.
وحید نعلبندیان افزود: رفتارهای خشن علیه حیوانات بدون شک زمینه ساز و باعث ترویج فرهنگ خشونت در بخش های مختلف دیگر جامعه خواهد شد.
وی اظهار داشت: از سوی دیگر برخی دستگاه ها برای جمع آوری سگ های ولگرد اقدام به کشتار و اتلاف آنها می کنند که با پیگیری تشکل های غیردولتی و دوستداران حیات وحش در مرکز استان گلستان، توانستیم مانع این کار شویم.
این دامپزشک ادامه داد: از سوی دیگر روش عقیم کردن سگ های ولگرد را جایگزین اتلاف کردیم که با وجود گذشت نزدیک به یک سال از مصوبه آن از سوی استانداری و سازمان همیاری های شهرداری ها و دفتر کل شهری و روستائی استانداری، شرکت پیمانکار به طول کامل به آن عمل نمی کند.
به گفته وی با اجرای طرح عقیم کردن حیوانات، از بروز و شیوع بسیاری از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان از جمله بیماری هاری جلوگیری می شود.
نعلبندیان گفت: از سوی دیگر اطلاع رسانی صحیح و درست به خصوص در مناطق روستایی در زمینه این مصوبه ضروری است.
این دامپزشک افزود: همانطور که قانون منع شکار محکم و قوی است و با متخلفین و شکارچیان غیرقانونی برخورد شدید می شود، باید با آزاردهندگان حیوانات نیز برخورد قانونی شود.
وی با بیان اینکه حیوانات در فرهنگ ایرانی جایگاه خاص و ویژه ای دارند و در قرآن نیز حمایت حیوانات مورد تاکید واقع شده، تصریح کرد: امروزه روش های غلط بسیاری در برخورد با حیوانات در جامعه مشاهده می شود.
به گفته وی از سوی دیگر انتشار و پخش تصاویر حیوان آزاری باعث تشویش اذهان عمومی می شود و تبعات بدی را به همراه خواهد داشت و آرامش جامعه را دچار چالش می کند.
نعلبندیان در بخش دیگری از سخنانش گفت: از سوی دیگر زمانی که سگ در چرخه حیات وحش باشد، خوک، شغال و گراز دیگر از جنگل به داخل روستا نخواهند آمد و از تبعات و خسارات احتمالی ورود این حیوانات نیز جلوگیری می شود.
یک دندانپزشک حامی حیات وحش نیز گفت: کنترل تعداد حیواناتی از این دست با کشتن آنها درست نیست و ما به دنبال احیای طرح عقیم کردن حیوانات هستیم.
سمیه بینات به خبرنگار ایرنا گفت :طرح کشتار حیوانات دو جنبه منفی دارد که یکی آسیب زدن به اکوسیستم طبیعی بوده و دیگری رواج خشونت است.
وی اظهار داشت: اگر در خانواده ای بچه ای ببیند که با حیوانات خشن برخورد می شود، این مساله برای او نیز الگو شده و چه بسا در آینده با یادگیری این شیوه، آن را در جامعه علیه افراد و انسان های دیگر انجام دهد.دوستداران حیوانات، شکنجه سگ، محیط زیت، زیست بومف سایت شهروان
بینات یادآور شد: از مراجع قانونی و قضایی می خواهیم ضمن برخورد قانونی شدید با متخلفین در حوزه حیات وحش و آزاردهندگان حیوانات، قانون منع حیوان آزاری را تصویب و اجرایی نمایند.
وی ادامه داد: از سوی دیگر قانون اتلاف حیوانات متوقف و طرح عقیم کردن جایگزین آن در سطح کشور شود.
مسئول روابط عمومی محیط زیست گلستان نیز با حضور در جمع حامیان حیات وحش گفت: حرکت این فرد در یکی از روستاهای شرق استان باعث آزرده شدن اذهان عمومی جامعه و علاقمندان به حیات وحش شده است.
احمد دباغیان افزود: پس از منتشر شدن تصاویر و فیلم ها در خصوص آزار یک قلاده سگ در یکی از روستاهای استان، با هماهنگی دستگاه قضایی شهرستان کلاله فرد خاطی دستگیر و هم اکنون بازداشت می باشد.
وی در خصوص آخرین وضعیت حیوان آزار دیده نیز گفت: شب گذشته یکی از حامیان حیات وحش با حضور در شهرستان کلاله و مراجعه به منزل فرد خاطی حیوان را از او تحویل گرفته و وضعیت جسمی و آسیب های این حیوان در حال مداوا می باشد.
به گزارش ایرنا بر اساس فیلم منتشره در فضای مجازی یک شکارچی غیرمجاز در شرق گلستان با مشت ، لگد و نیز کمک گرفتن به ضرب و جرح یک قلاده سگ می کند.

کلید واژه ها: دوستداران و حامیان حیات وحش، اداره حفاظت محیط زیست گلستان، وحید نعلبندیان، ترویج فرهنگ خشونت، حمایت از حیوانات، عقیم کردن سگ ها، احمد دباغیان، شکارچی غیر مجاز

جوابی بنویسید