خانه » تازه ها » دفن بی‌رویه زباله در حومه قم محیط زیست ‌شهر را به خطر انداخته است

دفن بی‌رویه زباله در حومه قم محیط زیست ‌شهر را به خطر انداخته است

دفن زباله در قم، محیط زیست، زیست بوم، سایت شهرون، شهروانمدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم گفت: دفن بی رویه زباله در زمین‌های اطراف قم محیط زیست این شهر را با خطر جدی مواجه کرده است. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، سید عبدالله میر ابراهیمی با بیان اینکه در حال حاضر روزانه بین ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار کیلو گرم زباله در سایت البرز قم دفن می‌شود، اظهارکرد: برای این کار گودالی به عمق ۱۵ و همچنین طول و عرض ۱۰۰ و ۳۰ مترحفر می شود، که به طور حتم اگر این روند با همین سرعت ادامه پیدا کند، همه زمین‌های اطراف شهر مدفن زباله خواهد شد. وی با تاکید بر مشکلات زیست محیطی خاص و نگران کننده‌ای که شهر قم به دلیل تولید و دفن بیش از اندازه زباله با آن مواجه شده است، تصریح کرد: مهمترین راهکاری برون رفت از معضل پسماند قم کاهش تولید آن از طرف شهروندان است.

وی با اشاره به اهمیت موضوع تفکیک از مبداء و ضرورت اهتمام بیش از پیش برای فرهنگ سازی در این زمینه، تصریح کرد: بسیاری از کشورهای جهان بواسطه فرهنگ سازی و تعهدی که در شهروندان خود بوجود آوردند، به این سمت حرکت کردند.

میرابراهیمی همچنین با بیان اینکه کار مدیریت زباله قم از سال ۶۰ در مجتمع دفن زباله البرز واقع در ۱۳ کیلومتری این شهر انجام می‌شود، گفت: کار احداث کارخانه تفکیک از مبدا زباله‌های عادی و غیر خطرناک از سال ۹۰ با مشارکت بخش خصوصی در این مکان آغاز شده است.

وی افزود: در حقیقت بخش خصوصی در قبال سرمایه گذاری که در این کارخانه می‌کند، مجاز به بهره برداری از اقلام بازیافتی ارزشمند آن است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در این کارخانه روزانه ۴۵۰ تن زباله پردازش و بازیافت می شود، گفت: ظرفیت اسمی این کارخانه در حدود ۶۰۰ تن است‌ که در صورت تامین امکانات لازم و تکمیل آن به این ظرفیت خواهد رسید.

میر ابراهیمی با اذعان به اینکه به خاطر کمبود نقدینگی هنوز یک قسمت از کارخانه ناقص است، گفت: هم اکنون کار تفکیک زباله به وسیله نیروی انسانی انجام می‌شود، ولی به محض ورود دستگاه و تجهیزات مورد نیاز‌، کار تفکیک بدون دخالت نیروی انسانی صورت می‌گیرد.

وی گفت: زباله‌های خشک و تر مدیریت جداگانه و مستقلی را می‌خواهد‌ تا برای هر کدام بر اساس کیفیت مواد، ترکیب شیمیایی و فیزیکی و همچنین ارزش حرارتی برنامه ریزی خاصی را داشته باشیم.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت گسترش حمایت‌های دولتی در برنامه پنجم توسعه از بخش پسماند گفت: یکی از مطالبات ما از دولت پرداخت سود تسهیلات دریافتی از طرف سرمایه گذار از طریق اعتبارات دولتی بوده تا اقساط پایه آن به وسیله پیمانکار طرف قرار داد پرداخت شود.

به گفته وی، در اوایل سال گذشته ، ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از دولت برای پرداخت سود مذکور اخذ شده است.

کلید واژه ها: دفن زباله، مشکلات زیست محیطی، میرابراهیمی، مدیریت زباله قم، کارخانه تفکیک از مبدا، زباله‌های خشک و تر، ترکیب شیمیایی و فیزیکی، محیط زیست