خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » دغدغه آبی جهان در سال ۲۰۱۶

دغدغه آبی جهان در سال ۲۰۱۶

همه ساله بیست و دوم مارس (دوم فروردین‌ماه) به‌عنوان روز جهانی آب جشن گرفته می‌شود.

این روز نخستین‌بار در سال ۱۹۹۲ در بیست‌و‌یکمین دستور نشست کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل UNCED در شهر ریودوژانیرو برزیل به‌طور رسمی مطرح شد.

در این کنفرانس از تمام کشورها خواسته شد در راستای اجرای بیانیه ۲۱ سازمان ملل، این روز را به‌عنوان روز ترویج و آگاه‌سازی مردم در مورد آب اختصاص داده و ازطریق پخش و اشاعه نشریه‌ها و برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌ها در گرامی‌داشت آن بکوشند.

افزون‌بر کشورهای عضو سازمان ملل متحد، بسیاری از سازمان‌های غیردولتی، مسایلی از قبیل چگونگی دست‌یابی بیش از یک میلیارد نفر به آب شرب سالم و یا نقش زن و مرد در خانواده برای دست‌یابی به آب سالم را پررنگ‌تر می‌کنند.

همچنین آژانسی از سوی سازمان ملل برای هماهنگی مسایلی در مورد روز جهانی آب تعیین می‌شود که بسیاری از مسایل را در مورد منابع آب منعکس می‌کند.

بخش امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (UNDESA)، دهه ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ را با عنوان “آب برای زندگی” معرفی کرده بود.

این دهه با هدف جهانی ‌”تمرکز بیشتر روی موضوع‌های مربوط به آب” آغاز شد که تلاش برای استفاده از مشارکت زنان در فعالیت‌های توسعه مرتبط با آب و همکاری در همه سطوح برای دست‌یابی به اهداف مربوط به آب در اعلامیه هزاره و برنامه نشست جهانی توسعه پایدار در ژوهانسبورگ را شامل می‌شود.

بحران خشکسالی

از سال ۱۹۹۳، هر سال یک شعار جدید درباره مسایل حیاتی و حساس آن زمان برگزیده می‌شود تا فعالیت‌های جامعه بر پایه آن شعار شکل گیرد. از سال ۱۹۹۴ تاکنون عنوان‌های ویژه روزهای جهانی آب به‌ترتیب زیر بوده است:

۱۹۹۴: آب و دغدغه‌های همگانی؛ ۱۹۹۵: آب و زنان؛ ۱۹۹۶: آب و شهرهای تشنه؛ ۱۹۹۷: آب جهان، آیا کافیست؟؛ ۱۹۹۸: آب زیرزمینی، گنجینه پنهان؛ ۱۹۹۹: همه در پایین دست رودخانه‌ها زندگی می‌کنند؛ ۲۰۰۰: آب برای قرن ۲۱؛ ۲۰۰۱: آب برای سلامت؛ ۲۰۰۲: آب برای توسعه؛ ۲۰۰۳: آب برای آینده؛ ۲۰۰۴: آب و بلایا؛ ‌۲۰۰۵: آب برای زندگی؛ ۲۰۰۶: آب و فرهنگ؛ ۲۰۰۷: سازگاری با کم‌آبی؛ ۲۰۰۸: آب و سلامت؛ ۲۰۰۹: آب‌های مشترک، فرصت‌های مشترک؛ ۲۰۱۰: آب پاک برای جهان سالم؛ ۲۰۱۱ : آب برای شهرها: پاسخ به چالش شهرنشینی؛ ۲۰۱۲: آب و امنیت غذایی و ۲۰۱۳: آب در هر مکان برای همگان با همکاری‌های بین‌المللی؛ ۲۰۱۴: آب و انرژی؛ ۲۰۱۵: آب و توسعه پایدار. سال ۲۰۱۶: آب و مشاغل.

بخش آب سازمان ملل متحد شعار روز جهانی آب (دوم فروردین مصادف با ۲۲ مارس) را در سال ۲۰۱۶ آب و مشاغل اعلام کرده است.

کلید واژه ها: آب و دغدغه‌های همگانی؛  آب و زنان؛  آب و شهرهای تشنه؛  آب جهان، آیا کافیست؟؛  آب زیرزمینی، گنجینه پنهان؛  همه در پایین دست رودخانه‌ها زندگی می‌کنند؛  آب برای قرن ۲۱؛  آب برای سلامت؛  آب برای توسعه؛  آب برای آینده؛  آب و بلایا؛  آب برای زندگی؛  آب و فرهنگ؛  سازگاری با کم‌آبی؛  آب و سلامت؛  آب‌های مشترک، فرصت‌های مشترک؛  آب پاک برای جهان سالم؛  آب برای شهرها: پاسخ به چالش شهرنشینی؛  آب و امنیت غذایی و  آب در هر مکان برای همگان با همکاری‌های بین‌المللی؛  آب و انرژی؛  آب و توسعه پایدار؛  سال ۲۰۱۶ آب و مشاغل؛ بخش آب سازمان ملل متحد؛ شعار روز جهانی آب؛ بخش امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (UNDESA)؛ محیط زیست و توسعه سازمان ملل؛ محیط زیست؛ شهروان