خانه » تازه ها » دستور تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر عدم قطع درختان در جنگل‎های هیرکانی

دستور تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر عدم قطع درختان در جنگل‎های هیرکانی

مراسم بزرگداشت مقام محیط‎بان در تالار آیینه حرم مطهر رضوی بسیار پرشکوه و با حضور ۱۰۰ نفر از محیط‎بانان نمونه کشور برگزار شد.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست با ابراز خرسندی از سخنانی که از سوی تولیت آستان قدس رضوی مطرح شد، افزود: ایشان در ضرورت حفاظت و توجه به محیط زیست و اینکه آستان قدس رضوی از این پس هیچ‎گونه نقشی در طرح‎های بهره‎برداری از جنگل نخواهد داشت، سخنرانی کردند.
ابتکار در ادامه گفت: تولیت آستان قدس رضوی در خصوص طرح‎هایی که آستان قدس سهم بسیار کوچکی در یکی از آنها داشت دستور توقف کامل بهره‎برداری از جنگل را دادند و گفتند این را در شان آستان قدس نمی‎دانند که از جنگل‎های طبیعی بهره‎برداری شود.
رییس سازمان محیط زیست با بیان اینکه چنین رویکردی مایه دلگرمی و پشتوانه ما است گفت: امیدواریم به تبع این اقدام، دستگاه‎های دولتی و خصولتی طرح‎های بهره‎برداری خود را به طرح‎های مدیریتی که قطع چوب و تنه درخت در آن نباشد تبدیل و از روش‎های مدیریت پایدار جنگل با هدف اکوتوریسم استفاده کنند.
او با بیان اینکه امید دارد این دستور، آغاز جریانی برای تعطیل کردن بهره‎برداری و قطع درخت جنگل‎های طبیعی باشد، گفت: جنگل‎های صنعتی که برای تولید چوب ساخته شده، می‎تواند از این قائده مستثنا باشد؛ البته بسیاری از این جنگل‎ها هم با هدف ذخیره چوب ایجاد شده‎اند اما جنگل طبیعی و بکر شمال کشور، فوق‎العاده ارزشمند بوده و سازمان محیط زیست معتقد است باید روند قطع درختان و بهره‎برداری از جنگل متوقف شود.
براساس گزارش سایت دولت، ابتکار گفت: در حال حاضر دستگاهی که برای این موضوع، پیشگام شده آستان قدس رضوی است وانتظار داریم بقیه دستگاه‎ها این رویه را پیش بگیرند و به دنبال آنها بقیه شرکت‎ها هم تغییر رویه دهند و نسبت به همراهی با این جریان یا کمپین اجتماعی حفاظت جنگل همراهی کنند و فکر می‎کنم نتیجه خوبی می‎توان از این نشست گرفت و این جریان‎سازی را بین مسئولان گسترش داد.