خانه » تازه ها » در جنگل‌های استان مازندران راه سازی می شود

در جنگل‌های استان مازندران راه سازی می شود

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری گفت: در بهترین جنگل‌های استان، از هفت تن شیرگاه تا زیراب راه سازی می شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مازندران، ستار بابایی کفاکی، امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته منابع طبیعی در ساری برگزار شد، اظهار کرد: این اداره کل با راهسازی و توسعه مخالف نیست اما نباید به هر قیمتی صورت گیرد.

وی افزود: مازندران دارای ۳ میلیون نفر جمعیت بوده و ۱٫۵ درصد مساحت کشور را تشکیل داده و به دلیل اهمیت منابع طبیعی دارای دو اداره کل منابع طبیعی در استان است. یک میلیون و ۶۹۱ هزار هکتار، مساحت منابع طبیعی و جنگلی منطقه است که ۵۱۰ هزار هکتار برعهده اداره کل نوشهر و بقیه بر عهده اداره کل در ساری است.

بابایی اظهار کرد: متوسط بارنگی در مازندران ۷۵۰ میلی متر است که نسبت به میانگین بارندگی در کشور، نسبتا مناسب است. اگر پوشش گیاهی نباشد فرصت به روان آب‌ها داده می‌شود و مشکلات عدیده‌ای همچون پر شدن سدها بوجود می آید و سیل‌های ویرانگر به وقوع می‌پیوندد.

وی افزود: در استان مازندران به دلیل وجود کوه البرز، دریا و شیب زیاد شاهد بارش‌هایی خواهیم بود. بر اثر آن سالانه ۱۵٫۵ تن در هکتار فرسایش خاک و ۵٫۵ تن رسوب در هکتار در سطح استان ایجاد می‌شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری اظهار کرد: داشتن جنگل‌های هیرکانی و مراتع با قدمت بالا از ارزش خاصی در منابع طبیعی مازندران برخوردار است. جنگل شمال ۲ میلیون هکتار است.

وی با بیان اینکه حوزه اداره کل منابع طبیعی ساری ۷۹۴ هزار هکتار را تحت پوشش دارد، افزود: بی‌مدیریتی، افزایش جمعیت و تغییرات جوی از تهدیدات جنگل است. همچنین توسعه عمرانی در از میان رفتن جنگل‌ها مقصر هستند. در این زمینه دولت‌ها مقصر هستند. راه سازی نباید به هر قیمتی صورت گیرد و طبق قانون باید خسارت پرداخت شود.

مدیر کل منابع طبیعی مازندران منطقه ساری با اشاره به کارکردهای منابع طبیعی ادامه داد: نباید جنگل را به یک نهاد سپرد باید همه در حفاظت از منابع طبیعی مشارکت کنیم و شعار امسال «مدیریت جامع با مشارکت مردم» است که نشان می‌دهد حفاظت از این سرمایه عظیم از عهده دولت خارج است.

وی با اشاره به اینکه جامع‌نگری و مدیریت در حوزه‌های آبخیز وجود دارد، افزود: با مشارکت مردم و نهادینه کردن فرهنگ حفاظت از طبیعت می‌توان به درستی از طبیعت محافظت کرد. در سال ۹۳ تعداد ۲۵۹ فقره برای ۱۶۱ هکتار پرونده سازی شد و در سال جاری ۲۲۲ فقره برای ۱۱۶ هکتار عرصه پرونده تشکیل شده است.

وی ادامه داد: ۳۸۷ هزار هکتار مرتع استان، ظرفیت پذیرش ۵۵۰ هزار واحد دامی را دارد. وجود یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد دامی مازاد یکی از مشکلات منابع طبیعی است.

این مسئول با اشاره به اینکه سالانه مقادیری از جنگل برای سوخت روستاییان از میان می‌رود، عنوان کرد: در رساندن گاز و نفت به این مناطق در مازندران در مراحل ابتدایی هستیم که نیاز است طرح‌های جامعی برای این منظور در استان اجرا شود.

 

کلید واژه ها: شهروان، محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری، هفت تن شیرگاه، ستار بابایی کفاکی، هفته منابع طبیعی، اهمیت منابع طبیعی، منابع طبیعی و جنگلی، فرسایش خاک، جنگل‌های هیرکانی، تغییرات جوی، تهدیدات جنگل، نهادینه کردن فرهنگ حفاظت از طبیعت

جوابی بنویسید