خانه » تازه ها » درختان کهنسال اهر قربانی بی‌توجهی مسئولان و شتابزدگی مالک تازه وارد

درختان کهنسال اهر قربانی بی‌توجهی مسئولان و شتابزدگی مالک تازه وارد

با پیدا شدن مالکی برای زمین پارک محله‌ای شهر اهر و اجرای حکم دادستانی، تعدادی از درختان ۳۰ و ۴۰ ‌ساله این پارک قطع شدند.

بریدن درختان در اهر محیط زیست شهروان

به گزارش خبرگزاری مهر ، مردم شهر اهر در منطقه مرکزی آن پیش از ظهر امروز شاهد صحنه هایی بودند که وقوع آنها علاوه بر اینکه گواهی بر بی توجهی مسئولان شهری اهر در حفاظت از محیط زیست و حفظ فضای سبز بود، شتاب زدگی آنان در مواجهه با امور این حوزه را نیز نشان داد.

ماجرای صبح امروز در مرکز شهر اهر از این قرار بوده که قطعه زمینی در این منطقه وجود دارد که از تبدیل آن به پارک محله‌ای بیش از ۳۰ سال گذشته است و اکنون برای این زمین مالکی با سند شش‌دانگ پیدا شده و پیش از ظهر امروز با حکم دادستان تعدادی از درختان سی‌ساله این پارک محله‌ای قطع شد تا زمین به مالک بازگردد.

در حالی در جریان اجرای این حکم، تعدادی از کارکنان فضای سبز شهرداری اهر با قطع درختان مخالفت کرده و درگیر شدند که مسئولان می‌توانستند به‌جای زمین پارک و با مصالحه با شهرداری قطعه زمین دیگری به مالک واگذار شود.

البته گویا صاحب زمین نیز تمایل به چنین امری نداشته اما حتی اگر چنین فرض کنیم که حق با مالک بوده، نبایستی در قطع این درختان و تخریب فضای سبزی که در طول چندین دهه ایجاد و حفظ شده بود، با این عجله و شتابزدگی اقدام می شد.

بریدن درختان در اهر 2محیط زیست شهروان

صاحب زمین پارک با قطع درختان قصد توافق با شهرداری اهر را ندارد

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: این زمین با کاربری فضای سبز از ۳۰ سال قبل به پارک تبدیل‌شده و بر اساس قانون نمی‌توان زمین پارک را به مرکز تجاری و مسکونی تبدیل کرد مگر اینکه بر اساس ماده ۵۰ قانون تغییر کاربری صورت گرفته باشد.

حجت‌الاسلام سید حسن خاکپور با اشاره به اینکه شهرداری اهر ۳۰ سال پیش‌بر مبنای کاربری فضای سبز این زمین را به پارک محله‌ای تبدیل کرده است، افزود: صاحب زمین با داشتن سند شش‌دانگ وعدم مصالحه با شهرداری اهر و زیاده‌خواهی قصد تخریب فضای سبز را دارد و این در حالی است که شهرداری از صاحب زمین برای مصالحه دعوت کرده است.

وی اضافه کرد: شهرداری و شورای اسلامی شهر اهر قصد دارند تا با توافق اجازه تخریب بیشتر پارک را ندهند زیرا که این پارک درختانی با عمر بیش از ۳۰ و حتی ۴۰ سال دارد و اهالی منطقه به پارک و درختان عادت کرده‌اند و این درحالی‌ است که فضای سبز استاندارد آن‌چنان‌که باید و شاید در این منطقه وجود ندارد.

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اهر با تأکید بر اینکه در صورت تخریب پارک محله‌ای شهرداری اهر بایستی پارک دیگری را احداث کند که کمی با مشکل مواجه خواهد شد، خاطرنشان کرد: تا وقتی‌که این پارک وجود دارد و می‌توان با مصالحه مشکل را حل‌وفصل کرد، چرا باید اجازه تخریب داده شود.

خاکپور یادآور شد: انتظار داریم شهرداری اهر و صاحب زمین برای خواسته مردم منطقه و جلوگیری از تخریب و قطع درختان پارک به‌طور جدی وارد موضوع شوند و به‌جای اینکه پارک محله را تخریب کنیم باید سعی شود تا در شهر اهر فضای سبز گسترش یابد.

بریدن درختان در اهر 3محیط زیست شهروان

قطع هفت اصله درخت با عمر ۲۵ تا چهل‌ساله در پارک محله‌ای اهر

مسئول فضای سبز شهرداری اهر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهراظهار داشت: از سوی شهرداری مرکز به ما اطلاع داده شده که صاحب زمین با همکاری نیروی انتظامی جهت اجرای حکم دادستانی برای تخریب و قطع درختان اقدام کرده‌اند.

بابک آدینه بابیان اینکه در پی اجرای این حکم هفت اصله از درختان پارک محله‌ای با عمر بین ۲۵ تا ۴۰ ‌ساله قطع شده اند، گفت: در این بین برای عوامل فضای سبز شهرداری اهر نیز که قصد ممانعت از قطع درختان و تخریب فضای سبز را داشتند، حکم بازداشت صادرشده است.

وی تصریح کرد: در پی قطع درختان پارک محله‌ای جمعی از مردم منطقه با حضور در محوطه این پارک، خواستار جلوگیری از تخریب پارک محله‌ای شدند و سعی در ممانعت از این اقدام  داشتند، البته تخریب این پارک و جایگزین کردن پارک جدید سال‌های سال زمان‌بر خواهد بود و به قطع یقین جبران خسارت‌های ناشی از آن کاری مشکل است.

بریدن درختان در اهر4 محیط زیست شهروان

گفتنی است بی توجهی مسئولان و شتابزدگی این مالک تازه از راه رسیده برای تخریب این پارک محله ای قدیمی در حالی صورت می گیرد که همه مردم منطقه و فعالان زیست‌محیطی در تلاش هستند تا از تخریب فضای سبز و قطع درختان جلوگیری کنند و تنها خواسته آن‌ها از مسئولان مربوطه و دخیل در این موضوع نیز لغو حکم صادره برای تخریب پارک و توافق با مالک زمین پارک است.