خانه » تازه ها » درختان بهشت قلع و قمع شدند

درختان بهشت قلع و قمع شدند

تعداد ۴۳ اصله درخت کهنسال توت در خیابان بهشت روستای بیلند از توابع شهرستان گناباد به سادگی قلع و قمع شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان، این درختان با همت برخی از اهالی این روستا به‌صورت ضربتی در کمتر از ۴۸ ساعت قتل عام شدند و سرسبزترین خیابان روستای بیلند معروف به کوچه‌باغ که سال گذشته به بهشت تغییر نام داده بود، از وجود هر گونه درختی پاک‌سازی شد.

برخی از این درختان بیش از ۹۰ سانتیمتر قطر تنه داشتند که برآورد می‌شود بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ سال قدمت داشته باشند.

یکی از اهالی روستای بیلند که در محل وقوع این حادثه حاضر بود در گفت‌وگو با ایسنا گفت: قطع درختان کهنسال واقع در معبر عمومی خیابان بهشت این روستا به کمک برخی از اهالی و رضایت مالکان درختان صورت گرفته است و مسئولان روستا هیچ نقشی در این حادثه نداشته‌اند.

وی که از گفتن نام خود امتناع کرد در پاسخ به علت قطع درختان گفت: شما زمانی که ما گرد و خاک می‌خوردیم کجا بودید؟ در این منطقه تعداد زیادی سکونت دارند و تردد بالا است و در جهت ارتقا مسیر تردد تصمیم بر این شد درختان را قطع کنیم.

وی اضافه کرد: مالکان درختان اختیار قطع آنها را دارند و تک تک درختان این منطقه مالک مشخص خود را دارند.

این فرد که در حال قطعه قطعه کردن پیکره بی‌جان درخت خود بود، در پاسخ به چگونگی مشخص بودن مالکیت درختان با عمر حدود ۲۰۰ سال گفت: به عنوان مثال این درخت توسط پدربزرگ من کاشته شده است و نسل به نسل مالکیت آن به من انتقال یافته و من در این خصوص اختیار تام دارم.

در ادامه خبرنگار ایسنا به محل کار بیل مکانیکی دهیاری روستای بیلند که در حال در آوردن ریشه‌ها و هم‌سطح کردن زمین بود رفت تا ماجرا را جویا شود، که یکی از کارگران ضمن تایید صحبت‌های اهالی روستا گفت: درختان با رضایت کامل مالکان قطع شده‌اند؛ در حال حاضر دو اصله درخت جوان به علت عدم رضایت مالکان باقی مانده است.

عضو شورای اسلامی روستای بیلند نیز در گفت‌وگو با ایسنا گفت: مسئولان روستای بیلند هیچ نقشی در این واقعه نداشتند و بعد از وقوع این حادثه از این ماجرا مطلع شدند.

محمد زمانی افزود: دهیاری و شورای روستای بیلند هیچ برنامه و یا طرح توسعه‌ای برای خیابان بهشت در نظر ندارند.

وی در پاسخ به این سئوال که با این شرایط چرا بیل مکانیکی دهیاری در حال در آوردن ریشه درختان و هم سطح کردن زمین هستند با ابراز تعجب اظهار کرد: اصلاً این امکان وجود ندارد که نیرو و تجهیزات دهیاری این روستا در این ماجرا همکاری نمایند.

این مسئول برای ثابت کردن حرف خود با یکی از کارگران مشغول به کار تماس گرفت که وی متوجه شد بیل مکانیکی دهیاری مشغول به کار است.

همچنین دهیار روستای بیلند در گفت‌وگو با ایسنا در مورد قطع بی‌رحمانه درختان خیابان بهشت این روستا گفت: جمعی از مردم به صورت خودجوش اقدام به جلب رضایت مالکان درختان نموده و سپس آنها را قطع کرده‌اند و دهیاری از موضوع قطع درختان در زمان وقوع کاملاً بی‌اطلاع بوده است.

حسین دستوری در خصوص قانونی بودن این اقدام تصریح کرد: این اقدام قانونی نبوده است و دهیاری با خاطیان برخورد خواهد کرد.

وی در خصوص نوع برخورد و زمان برخورد نیز گفت: برخورد با مردمی که درختان را قطع کرده‌اند به ما مربوط می‌شود و من شماره شما را ذخیره می‌کنم تا نتیجه برخورد را به اطلاع شما برسانم.

دهیار روستای بیلند در مورد درآوردن ریشه درختان قطع شده توسط بیل مکانیکی دهیاری این روستا بیان کرد: دهیاری روستا پس از قطع درختان تصمیم بر در آوردن ریشه درختان نموده است.

بخشدار مرکزی گناباد نیز در گفت‌وگو با ایسنا گفت: شورا و دهیاری بیلند در آماده‌سازی طرح توسعه خیابان بهشت با حفظ درختان کوتاهی نموده است.

حسین رضایی اضافه کرد: خیابان بهشت روستای بیلند برابر طرح هادی این روستا ۱۶ متری بوده و چند درخت کهنسال در وسط خیابان قرار گرفته است که فرمانداری به شورا و دهیاری بیلند ابلاغ نموده طرح توسعه خیابان بهشت را با حفظ درختان آماده نمایند که متأسفانه این اقدام از سوی آنها انجام نشده است.

وی ادامه داد: با توجه به فراهم شدن آسفالت رایگان و ابلاغ به تمامی دهیاری‌ها مبنی‌بر فراهم آمدن آسفالت تمامی معابر روستایی که زیرساخت آن آماده است، مردم بیلند با اطلاع از این موضوع اقدام به قطع درختان خیابان بهشت به‌منظور برخورداری از فرصت آسفالت رایگان دولت نموده‌اند.

بخشدار مرکزی گناباد با بیان اینکه با مجریان قطع درختان برخورد جدی و قانونی خواهد شد، خاطرنشان کرد: به منظور جبران قطع درختان، دهیاری بیلند ملزم به کاشت نهال‌های چندساله توت پس از انجام زیرسازی‌های لازم در خیابان بهشت شده است.

فرماندار گناباد نبز در گفت‌وگو با ایسنا گفت: با شورا و دهیاری بیلند به دلیل عدم نظارت برخورد قانونی خواهد شد.

محمدعلی نبی‌پور با بیان این مطلب افزود: به محض اطلاع از موضوع قطع درختان در روستای بیلند، دستور مکتوب به بخشدار مرکزی جهت بررسی موضوع و شناسایی افراد خاطی اعلام شد.

وی اظهار کرد: با توجه به وجود درختان کهنسال و بارور توت در خیابان بهشت روستای بیلند، طرح پارک خطی در دستور کار بوده است و دستور طراحی این پارک نیز به حوزه فنی فرمانداری شهرستان داده شده است.

نبی‌پور با بیان اینکه قطع درختان خیابان بهشت بدون درنظر گرفتن طرح مدنظر فرمانداری انجام شده است ، تصریح کرد: با توجه به اقلیم خشک گناباد و اینکه فضای سبز متعلق به همه مردم است، اقدام صورت گرفته در روستای بیلند نگران‌کننده است و در همین راستا به تمامی دهیاران و شوراهای روستاهای گناباد اعلام شده وظیفه آنان حفظ و نگهداری فضای سبز روستایی است.

فرماندار گناباد درخصوص ادعاهای مطرح شده مبنی‌بر اخذ رضایت مالکان درختان و قطع آنها گفت: این ادعا کافی نیست؛ چراکه درختان در معبر عمومی بوده و از نظر اجتماعی و زیست‌محیطی باید آن درختان حفظ می‌شدند.

نبی‌پور با تاکید بر ضعف نظارتی دهیاری و شورای اسلامی شهر بیلند در قطع درختان خیابان بهشت بیان کرد: شورا و دهیاری بیلند به جای پیشگیری از رخداد قطع درختان، تنها سکوت نمودند و لذا با شورا و دهیاری بیلند به دلیل عدم نظارت برخورد قانونی خواهد شد.

برای جبران قطع درختان، اعلام می‌شود که نهال بازکاشت خواهد شد ولی کیست که فرق یک نهال تازه با درختانی که صدها سال عمر کرده‌اند و تنومند شده‌اند -آن هم در این اقلیم کویری و در این شرایط کم‌آبی- را نداند؟

قطع درختان بهشت، شهروان، محیط زیست، زیست بوم

کلید واژه ها: قطع درختان، خیابان بهشت روستای بیلند، درختان کهنسال، گناباد، حسین رضایی، محمد علی نبوی پور، حسین دستوری، زیست بوم، محیط زیست، فضای سبز

جوابی بنویسید