خانه » تازه ها » دبستانهای طبیعت نوعی تمرین زندگی برای کودکان هستند

دبستانهای طبیعت نوعی تمرین زندگی برای کودکان هستند

مدیر مدرسه طبیعت کنکاج در خراسان‌جنوبی گفت: مدارس طبیعت به نوعی تمرین زندگی هستند و تشویق و رقابتی در این مدارس وجود ندارد.

آرش مودی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: فعالیت مدرسه طبیعت کنکاج از شهریور ۹۴ به‌صورت سیار در طبیعت بکر آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه این سفرها را بچه‌ها نامش را سفرهای آقای ذره‌بین گذاشتند، ادامه داد: در این سفرها به کودکان ذره‌بین می‌دادیم تا حشرات و گیاهان را با جزییات بیشتر ببیند و جستجو کنند.

مدیر مدرسه طبیعت کنکاج افزود: بعد از چند ماه سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری بیرجند به‌صورت موقت یک نهالستان را در اختیار ما قرار داد و در نهایت تابستان ۹۵ زمینی به مدرسه طبیعت کنجاج اختصاص یافت.

مودی هدف از تاسیس این مدرسه را باز پس دادن طبیعت به کودکان که حق طبیعی آنها است را یکی از اهداف مدارس طبیعت ذکر کرد و گفت: متاسفانه با زندگی شهری و آپارتمان‌نشینی، ارتباط کودکان با طبیعت قطع شده و این قطع ارتباط بر روی ما که میلیون‌ها سال در طبیعت زندگی کرده‌ایم و از آن آموخته‌ایم تاثیر منفی گذاشته است.

وی تصریح کرد: کودکان به هم‌بازی شدن با درخت، خاک، آب و عناصر دیگر طبیعت احتیاج دارند و در ارتباط آزادانه و بدون امر و نهی، عشق به طبیعت شکل می‌گیرد و همین عشق است که تنها امید نجات طبیعت بیمار است.

مدیر مدرسه طبیعت کنکاج با اشاره به اینکه برای نجات طبیعت باید عاشقش بود، ادامه داد: اگر عشق نباشد انگیزه‌ای برای نجات طبیعت وجود ندارد و نمی‌توان از کودک شهری که در آپارتمان‌های سرد و سیمانی زندگی می‌کند و طبیعت را آزادانه لمس نکرده انتظار ناجی طبیعت داشته باشیم.

مودی افزود: مدارس طبیعت به نوعی تمرین زندگی هستند و تشویق و رقابتی در این مدارس وجود ندارد.

وی تصریح کرد: کودکان در مدرسه طبیعت یاد می‌گیرند به‌جای رقابت با یکدیگر تعامل کنند و در سختی‌ها کنار هم مشکلات خود را حل کنند.

وی با اشاره به فعالیت بیش از ۴۰ مدرسه طبیعت در ایران، گفت: مدرسه طبیعت کنکاج ششمین مدرسه طبیعت ایران و تنها مدرسه طبیعت استان است.

وی اظهارکرد: کودکان گروه سنی ۳ تا ۱۲ سال در این مدارس پذیرش می‌شوند و کودکان بالای ۷ سال که مدرسه می‌روند نیز روز های پنجشنبه و جمعه در مدرسه طبیعت کنکاج پذیرش می‌شوند.

مدیر مدرسه طبیعت کنکاج افزود: کودکان زیر ۷ سال نیز روزانه به‌جای مهد در مدرسه حضور دارند و گاهی کودکان مهدها و مدارس ابتدایی به صورت اردو به مدرسه طبیعت می‌آیند.

مودی با اشاره به ثبت‌نام ۴۰ کودک در کنکاج، گفت: این مدرسه با ۷  نفر تسهیلگر که دوره تسهیلگری را در مشهد گذرانده‌اند در کنکاج فعالیت می‌کنند و سه تسهیلگر نیز از روی علاقه در این مدرسه فعالیت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: مجوز فعالیت مدارس طبیعت از سازمان حفاظت و محیط زیست صادر می‌شود و زیر نظر این سازمان فعالیت می کنند.