خانه » تازه ها » موضوع قطع درختان خیابان شیخ‌بهایی در تهران به تلویزیون کشیده شد

موضوع قطع درختان خیابان شیخ‌بهایی در تهران به تلویزیون کشیده شد

درخت، قطع درختان، شیخ بهائی، چوب، شهروان، محیط زیست، زیست بومبرنامه «سرزمین ما» در این قسمت به موضوع قطع درختان خیابان شیخ‌بهایی تهران و همچنین مساله پرندگان مهاجر می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری مهر، با فرا رسیدن روز جهانی پرندگان مهاجر برنامه «سرزمین ما» با حضور کارشناسان، این روز را گرامی می دارد. به همین منظور فردا پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت، علیرضا هاشمی مدیرگروه پرنده نگری طرلان و کارشناس ارشد محیط زیست و تنوع زیستگاه ها مهمان برنامه خواهد بود تا درباره روز جهانی پرندگاه مهاجر و ضرورت محافظت و پیشگیری از شکار این پرندگان گفتگو کند.

شعار امسال روز جهانی پرندگان مهاجر این است: «با کشتار، صید و تجارت غیرقانونی پرندگان مهاجر مبارزه کنیم». هم اکنون ۵۳۵ گونه پرنده‌ در ایران دیده می‌شود که بر اساس آمارهای بین‌المللی ۱۹۲ گونه آن با خطر انقراض دست و پنجه نرم می‌کنند و ممانعت از شکار و تخریب زیستگاه آنان، ساخت برج­ های کوتاه تر و عدم استفاده از شیشه‌های رفلکس و ساخت سازه‌های جدید خارج از مسیر مهاجرت و محل تجمع پرندگان از راهکار­ها حفاظت از پرندگان مهاجر است.

در بخش دوم برنامه «سرزمین ما»، موضوع قطع درختان خیابان شیخ بهایی تهران بحث و بررسی می شود. سید حبیب الله طباطباییان دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی و ساکن منطقه شیخ بهایی، به عنوان یکی از شاهدان قطع درختان در منطقه با حضور در برنامه صحبت خواهد کرد. همزمان مجید رسولی شهردار ناحیه ۶ منطقه ۶ تهران روی خط تلفن برنامه می آید تا به این سوال پاسخ دهد که آیا قانون به سازمان ها و نهادهای دولتی این حق را داده است که برای اجرای طرح های خود، درختان را قطع کنند؟

ولی الله احمدی وکیل پایه یک دادگستری و عضو شورایاری شهرک الفجر دیگر مهمان تلفنی برنامه است تا درباره این که اگر در طرح جامع ساخت شهرک، پیش بینی ساخت برج نشده باشد آیا به لحاظ قانونی شهرداری مجاز است اجازه تغییر کاربری از فضای سبز به فضای اداری را صادر کند سخن خواهد گفت. متاسفانه در روز ۲۴ اسفند ۹۴ یک شرکت دولتی، شبانه ۱۰۰ اصله نهال را در زمینی با کاربری فضای سبز و پارک از جا درآورده است که هم اکنون مراجع قضایی در حال رسیدگی به این تخلف هستند. اخبار محیط زیستی کشور نیز توسط محمد جباری مسئول انجمن مردم نهاد ارونک استان مازندران اجرا خواهد شد.

برنامه «سرزمین ما» به تهیه کنندگی الهام پیرهادی و اجرای عباس طاهریان پنجشنبه از ساعت ۷ صبح و به مدت ۱۱۰ دقیقه از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

کلید واژه ها: برنامه سرزمین ما، الهام پیرهادی، عباس طاهریان، شبکه یک سیما، ولی الله احمدی، قطع درختان خیابان شیخ بهایی تهران، سید حبیب الله طباطباییان، روز جهانی پرندگان مهاجر، کشتار، صید و تجارت غیرقانونی پرندگان مهاجر، علیرضا هاشمی، شهروان، محیط زیست، زیست بوم