خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » حمایت دانشگاه شریف از ایده های کاربردی برتر در حوزه آب و انرژی

حمایت دانشگاه شریف از ایده های کاربردی برتر در حوزه آب و انرژی

دانشگاه صنعتی شریف همزمان با برگزاری رویداد ‘پیوند آب و انرژی’، طی مسابقه ای از ایده های برتر که ظرفیت صنعتی شدن در این حوزه را دارند تا مرحله تجاری سازی حمایت خواهد کرد.

به گزارش ایرنا از دانشگاه صنعتی شریف، ‘رویداد پیوند آب و انرژی شریف’ به منظور اهمیت یافتن ارتباط آب و انرژی در جامعه مهندسی و استفاده از فناوری های نوین آن در روزهای ۱۱ تا ۱۳ اسفندماه در این دانشگاه برگزار می شود.این رویداد شامل ارائه مقالات، سخنرانی های کلیدی، کارگاه های تخصصی، نمایشگاه، میزگرد و مسابقه خواهد بود.
فراهم شدن بستری برای پژوهش و مطالعات علمی در حوزه پیوند آب و انرژی و توسعه تحقیق، اهمیت توجه همزمان به پیوند آب و انرژی توسط دانشجویان، پژوهشگران، صنعتگران و مهندسین، انتقال مطالعات موردی پژوهشگران به صنعتگران و سیاستگذاران، تجمیع پژوهشگران و صنعتگران حوزه های آب و انرژی و توسعه تحقیق و پژوهش در زمینه های مشترک این دو حوزه و فرهنگ سازی در راستای صرفه جویی و مصرف بهینه آب و انرژی در سطح جامعه از اهداف اساسی برگزاری این رویداد است.
مدیریت هوشمند تاسیسات آب و انرژی، تولید همزمان آب و نیرو، مصرف هوشمند آب در کشاورزی، سنجش، ابزار دقیق و اتوماسیون، ردپای انرژی در استحصال، تصفیه و توزیع آب، ردپای آب در تولید و تبدیل انرژی مدیریت سبز عرضه و تقاضا و جمع آوری، پایش و پردازش اطلاعات، از جمله مهم ترین محورهای رویداد پیوند آب و انرژی شریف است.
در این همایش، میزگردهای متعددی با محوریت آب، انرژی و اقتصاد؛ آب، انرژی و امنیت غذایی؛ آب، انرژی و محیط زیست؛ آب انرژی و تغییر اقلیم و آب انرژی و فناوری های نوین که با حمایت دستگاه های مختلف همچون شرکت آب و فاضلاب استان تهران، وزارت نیرو، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان حفاظت محیط زیست، پژوهشگاه نیرو و شاخه ایران IEEE برگزار می شود.
رئیس کمیته علمی ‘رویداد پیوند آب و انرژی شریف’در تشریح دلیل برگزاری این رویداد به صورت بین رشته ای گفت: نقش فناوری ها در افزایش بهره وری آب و کاهش هدررفت بسیار تاثیر گذار است و در بحث مدیریت منابع آب، کسانی که تا به حال عمده فعالیت ها را بر عهده داشته اند، مهندسان عمران- آب و مهندسان کشاورزی- آبیاری بوده اند.
دکتر علی اصغر اعلم الهدی، حرکت در مسیر کشاورزی هوشمند (Smart Agriculture) یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای کشور عنوان کرد و گفت: ابزار و فناوری های مورد نیاز برای دستیابی به کشاورزی هوشمند و همچنین آب و انرژی هوشمند (مدیریت هوشمند تاسیسات آب و انرژی از محورهای این رویداد) نیاز به توجه ویژه متخصصان سایر رشته های مهندسی دارد از همین رو، اولین سمینار پیوند آب و انرژی را در سیزدهمین سمینار سالانه دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف توسط کانون علمی فرهنگی رسانا و انستیتو آب و انرژی شریف به صورت مشترک برگزار می کنیم.
وی افزود: بیش از یک دهه است که در جهان به پیوند آب و انرژی به صورت جدی توجه می شود و امیدواریم که این موضوع در کشور ما نیز اهمیت یافته و جایگاه واقعی خود را پیدا کند تا به اهمیت و وابستگی این دو منبع به یکدیگر پی برده و فضایی ایجاد شود تا دانشجویان و فارغ التحصیلان مهندسی برق از طریق ساخت سنسور، سیستم فرمان، انتقال، جمع آوری، پردازش داده ها و تصمیم گیری هوشمند به افزایش بهره وری آب و انرژی بپردازند.
اعلم الهدی یادآور شد: با توجه به محورهای مختلفی که در این رویداد وجود دارد، دانشجویان مهندسی برق، مکانیک، کامپیوتر، صنایع، مدیریت، اقتصاد و مواد می توانند برای اجرایی شدن و به کارگرفته شدن فناوری ها مورد نیاز در کشور، آشنا شده و شروع به فعالیت کنند.
رئیس انستیتو آب و انرژی خاطرنشان کرد: در این رویداد محورهای هشتگانه ای برای ارائه مقالات علمی با همفکری متخصصان حوزه آب و انرژی انتخاب شده تا از این طریق بتوانیم با استفاده از یافته های پژوهشی در افزایش بهره وری مصرف هوشمند آب و انرژی بستری برای تبادل اطلاعات فراهم سازیم.
علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به تارنمای این رویداد به نشانی enerwat.sharif.ir مراجعه کنند.

کلید واژه ها: پیوند آب و انرژی، ارتباط آب و انرژی، توسعه تحقیق، مدیریت هوشمند تاسیسات آب و انرژی، علی اصغر اعلم الهدی، انستیتو آب و انرژی، محیط زیست، زیست بوم

جوابی بنویسید