خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » حقابه زاینده رود و گاوخونی اخذ شد

حقابه زاینده رود و گاوخونی اخذ شد

shahrvan-2.1.2016-شهروان3

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان در آستانه روز جهانی تالاب ها گفت: امسال برای اولین بار حقابه محیط زیستی رودخانه زاینده رود در برنامه ریزی توزیع منابع آب از سد زاینده رود تصویب و میزان ۸۷ میلیون متر مکعب از حجم آب توزیعی به این بخش اختصاص یافت.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی افزود: براساس این برنامه هر ماه حدود ۱۰ میلیون متر مکعب آب از سد زاینده رود برای پایداری و حفظ اکوسیستم زاینده رود تخصیص می یابد.
وی با تاکید بر اهمیت تالاب گاو خونی، گفت: این حجم آب رها شده در پایین دست شهر اصفهان با دریافت پساب تصفیه خانه جنوب اصفهان به سمت تالاب بین المللی گاوخونی تداوم یافته و از ۲۸ آذرماه گذشته در ایستگاه هیدرومتری شاه کنار در هر ثانیه حدود یک و نیم متر مکعب مخلوطی از آب، پساب تصفیه شده و زهاب های کشاورزی به گاوخونی می ریزد.
مدیرکل محیط زیست استان اصفهان با اشاره به نقش مهم مردم برای احیای گاوخونی گفت: نکته مهم حفاظت از حقابه این تالاب و رودخانه توسط کشاورزان شرق اصفهان است که به صورت گروه های مردمی به صورت شبانه روزی در اطراف رودخانه به گشت زنی پرداخته و از برداشت های غیرمجاز و غیرقانونی در طول مسیر جلوگیری می کنند.
وی یادآور شد که طی روزهای آینده سیستم پایش ایستگاه هیدرومتری شاه کنار که به مرحله بهره برداری رسیده برای پایش کیفی آب ورودی به تالاب افتتاح می شود.

کلید واژه ها: زاینده رود، حقابه، تالاب بین المللی گاوخونی، روز جهانی تالاب ها، حفاظت محیط زیست، زیست بوم، محیط زیست، تصفیه خانه جنوب اصفهان

جوابی بنویسید