خانه » تازه ها » جنگل‌های لرستان در سال بیش از ۶۰ میلیون تن گرد و غبار هوا را جذب می‌کنند

جنگل‌های لرستان در سال بیش از ۶۰ میلیون تن گرد و غبار هوا را جذب می‌کنند

عضو جامعه جنگلبانی ایران گفت: ۶۰ درصد اکسیژن مورد نیاز ساکنان زمین را جنگل‌ها تامین می‌کنند.

‌علی حسین بیرانوند در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا ‌افزود: جنگل‎‌ها از نظر حفظ آب، جلوگیری از فرسایش خاک، تاثیرات آب و هوایی و… دارای اهمیت هستند.

%d8%ac%d9%86%da%af%d9%84%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%84%d8%b1%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86

وی اظهار کرد: در واقع جنگل‎‌های لرستان پشتوانه‎ای برای استمرار و بقای دیگر بخش‎های تولیدی استان محسوب می‌‎شوند و استفاده اقتصادی از این جنگل‎‌ها بیشتر برای تولید محصولات فرعی است.

عضو جامعه جنگلبانی ایران تصریح کرد: محصولات فرعی جنگل و مرتع به محصولات خوراکی، محصولات دارویی و صنعتی تقسیم می‌‎شوند.

بیرانوند اضافه کرد: فرآورده‎های خوراکی بخشی از غذای روستاییان، جنگل‎نشینان، عشایر و حتی شهرنشینان را تامین می‌‎کند که این فرآورده‎‌ها شامل قارچ خوراکی، کنگر، ریواس، موسیر، میوه‎های چون زرشک، بادام وحشی، گزعلفی، پسته وحشی و…. است.

وی گفت: از محصولات دارویی که از گذشته تا امروز توسط روستاییان، عشایر و مردم شهرنشین به عنوان دارو مصرف شده امروز در کارخانه‎های دارو سازی نیز استفاده می‌‎شود.

عضو جامعه جنگلبانی ایران افزود: محصولات صنعتی که به عنوان مواد اولیه، جهت تهیه مواد شیمیایی، آرایشی و خوراکی در واحدهای صنعتی به کار می‌‎روند شامل سقز، انواع گال‎های بلوط، کتیرا، گزانگبین، زدو، ریشه سریش و برگ کنار و… است.

بیرانوند با بیان اینکه مساحت کل جنگل‎های زاگرس حدود ۲٫۵ میلیون هکتار است، اظهار کرد: جنگل‎های استان ۴۳ درصد از مساحت استان و ۷ درصد از مساحت کل کشور را در بر می‌‎گیرد به طوری‎که استان بعد از استان‎های فارس و خراسان جنوبی مقام سوم را از نظر سطح جنگل دارا است.

وی تصریح کرد: تأمین نیازمندی‎های استان شامل آب، گیاهان دارویی و صنعت طبیعی، ارزش تفریح گاهی، اهمیت بهداشتی و اهمیت فرهنگی جنگل‎‌ها از جمله مزایای جنگلهای این استان است.

مسئول جنگلکاری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان اضافه کرد: همچنین جنگل‎‌ها در زمینه حمایت از بخش کشاورزی در حوزه تنظیم آب رودخانه‎های استان، کاهش سیل و فرسایش خاک، به عنوان پناهگاه حیات وحش، اشتغال و معیشت روستاییان حائز اهمیت است.

بیرانوند با بیان اینکه هر هکتار جنگل نزدیک به ۷٫۵ تا ۸٫۵ تن گاز کربنیک خوب و ۲٫۵ تن اکسیژن آزاد می‌کند، خاطرنشان کرد: این میزان اکسیژن تولید شده توسط درختان معادل اکسیژن مصرفی ۱۰ نفر در سال است.

وی با اشاره به اینکه جنگل‌های لرستان بیش از ۲۲ میلیون تن اکسیژن تولید می‌کنند، افزود: هر هکتار جنگل می‌تواند ۶۸ تن غبار را جذب کند.

عضو جامعه جنگلبانی ایران ادامه داد: با این اوصاف جنگل‌های لرستان در سال بیش از ۶۰ میلیون تن گرد و غبار هوا را جذب می‌کنند.

بیرانوند اظهار کرد: سهم استان لرستان از جنگل‌های ایران بیش از یک میلیون و ۲۲۶ هزار و ۴۳۴ هکتار است.