خانه » تازه ها » جنگلانه برنامه برای زنده کردن جنگل های آسیب دیده

جنگلانه برنامه برای زنده کردن جنگل های آسیب دیده

دبیر کشوری طرح جنگلانه گفت: این طرح برای احیای جنگل های آسیب دیده تدوین شده و درقالب آن کپه کاری صورت می گیرد.

%d8%ac%d9%86%da%af%d9%84%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86

به گزارش ایرنا، محمد ثابت سه شنبه شب در نشست خبری در شیراز افزود:در دو سال گذشته به مساحت یک هزار و ۲۴۲ هکتار در سراسر کشور کپه کاری صورت گرفته و امسال ۱۹ آذرماه طرح احیای جنگل های آسیب دیده در کشور اجرا می شود.
وی گفت:چرای بی رویه،آتش سوزی های عمدی و سهوی،سرشاخه زنی،شخم زیرکوب،پدیده ریزگردها،خشکسالی، تغییر اقلیم ، تهیه زغال،شیوع برخی آفات و بیماری ها و از دست رفتن رویشگاه عواملی است که در سالهای اخیر آسیب جدی به جنگل های کشور زده است .
ثابت با بیان اینکه طرح جنگلانه اکنون در همه استان های کشور اجرا می شود افزود: حمایت از گونه های بومی و در معرض خطر ، معرفی نقش مردم در احیای جنگل ها ، ترویج استفاده از گونه های کم آب بر ، کمک به تقویت آب خوان و احیای عرصه های جنگلی از اهداف اصلی اجرای این طرح است .
وی گفت: بیش از ۲۵۰ تشکل مردمی حامی محیط زیست در طرح جنگلانه با بسیج مردمی بیش ۱۰ هزار و ۴۰۰ نفر مشارکت دارند، کپه کار ی و بذرکاری رویشگاه های طبیعی اولویت اصلی طرح جنگلانه است، تجربه سالهای گذشته نشان داده که کپه کاری بهتر از نهال کاری و با هزینه کمتر به احیای جنگل های می انجامد .
دبیر کشوری طرح جنگلانه با بیان اینکه هیچ کمک مادی و مالی تاکنون از دولت دریافت نکرده ایم گفت : سازمان های دولتی دراین زمینه به ارائه مشاوره و هماهنگی های کلی می پردازند و با هماهنگی سازمان جنگل ها و محیط زیست و استفاده از آموزش و ارائه اطلاعات علمی توسط این سازمان ها تشکل های مردمی در طرح جنگلانه به احیای جنگل های آسیب دیده می پردازند .
ثابت افزود: متاسفانه برخی فکر می کنند که درختان جنگلی خودشان می رویند و سبز می شوند در حالی که با شتاب،آسیب دیدگی جنگل ها پیش بینی می شود تا ۲۰ سال آینده ایران به کویری غیر قابل سکونت تبدیل شود ، جنگل ها نیاز به احیا دارد و مردم باید با احساس مسئولیت در این زمینه و بدون منتظرماندن برای اقدام دستگاه ها خودشان برای احیای جنگل ها اقدام کنند .