خانه » تازه ها » افزایش تولید زباله با ورود مسافران نوروزی به گیلان

افزایش تولید زباله با ورود مسافران نوروزی به گیلان

محیط زیست، گیلان، زباله، روز طبیعت، زیست بوم، سایت شهروانمدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: با افزایش ورود مسافران به گیلان میزان تولید زباله در استان نیز افزایش یافته است.

محمدپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه گیلان، اظهار کرد: میزان تولید پسماند در گیلان در روزهای عادی ۲۰۰۰ تن است که با ورود مسافران به استان میزان تولید زباله استان ۵۰۰ تا ۶۰۰ تن افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه “محیط زیست گیلان شکننده است و نیاز به حفاظت جدی دارد”، از مسافران خواست تا با طبیعت استان مهربان باشند و از رها کردن زباله‌هایشان در طبیعت خودداری کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه اکوسیستم های ارزشمند گیلان دیگر تحمل تخریب محیط زیست ندارند، ادامه داد: برای حفاظت از محیط زیست استان همه دستگاه‌های اجرایی، مردم و مسافرین گیلان باید احساس وظیفه کنند تا بیش از پیش شاهد آسیب‌رسانی به طبیعت گیلان نباشیم.

وی با اشاره به گرمتر شدن هوای استان از مسافرین خواست تا از روشن کردن آتش در جنگل‌ها پرهیز کنند و یا به برپایی آتش‌های کوچک بسنده کنند و قبل از خروج از جنگل از خاموشی کامل آتش اطمینان حاصل کنند.

محمدپور خاطرنشان کرد: طبق آموزه های تاریخی و دینی ما حفاظت از طبیعت وظیفه انسانی و شرعی است و همواره به یاد داشته باشیم که طبق فرموده رسول اکرم(ص) شکستن هر شاخه درخت بدون دلیل، همانند شکستن بال فرشتگان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از جمع آوری زباله‌های رها شده در طبیعت در دو مرحله از ایام تعطیلات نوروزی خبر داد و گفت: این اداره کل به همراه اداره‌های تابعه شهرستان‌ها با همکاری تشکل‌های مردم‌نهاد و بخش خصوصی و دولتی اقدام به جمع‌آوری زباله‌ها از طبیعت خواهد کرد. مرحله اول جمع‌آوری زباله‌های طبیعت امروز و فردا اجرا می‌شود و مرحله دوم در روز ۱۲ و ۱۳ فروردین سال جاری که روز طبیعت نیز نامگذاری شده است، انجام خواهد شد.

کلید واژه ها: تولید زباله، محیط زیست گیلان، رها کردن زباله‌ در طبیعت، اکوسیستم، آتش در جنگل‌ها، خاموشی کامل آتش، محمدپور، شکستن شاخه درخت، جمع آوری زباله‌ها، تشکل‌های مردم‌نهاد، روز طبیعت