خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » توفان گرد‌وغبار خوزستان بازتاب بیشی در رسانه‌های گروهی داشت

توفان گرد‌وغبار خوزستان بازتاب بیشی در رسانه‌های گروهی داشت

مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل اظهار کرد: طوفان گرد‌وغبار خوزستان بازتاب زیادی در رسانه‌های اجتماعی داشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اریک سولهیم در نشست خبری خود که در دفتر سازمان ملل در تهران برگزار شد، گفت: در سفرم به ایران در نمایشگاه محیط زیست شرکت کردم و دیدارهای مختلفی از جمله با معاون رئیس جمهور داشتم که مسائل مختلفی مطرح شد.

اریک سولهیم محیط زیست شهروان

وی با اشاره به بازدید میدانی خود از دریاچه ارومیه اظهار کرد: این دریاچه چالش زیست محیطی گسترده‌‌ای به همراه داشت و از اولویت‌های سازمان ملل برای حمایت بود، دریاچه ارومیه با وسعت ۵۷۰۰ کیلومتر مربع یکی از بزرگترین دریاچه‌ها است که متاسفانه در سال‌های گذشته به ۵۰۰ متر مربع رسید، یعنی به یک دهم سطح واقعی آن؛ اما اکنون به ۲۳۰۰ کیلومتر مربع رسیده است که پیشرفت خوبی داشته و من از رئیس جمهور ایران متشکرم.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، افزود: احیا دریاچه ارومیه بر مساله گرد و غبار تاثیر زیادی دارد و اکنون شاهدیم که پلیکان‌ها به دریاچه بازگشته‌اند.

وی با بیان اینکه سکنی حیات وحش در ایران همانند دیگر جاها در حال کوچک شدن است، توضیح داد: از پلنگ آسیایی حدود ۵۰ تا ۱۰۰ قلاده باقی مانده است.

مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل همچنین به تغییر اقلیم اشاره کرد، وگفت: شاهد بروز طوفان گرد و غبار در خوزستان هستیم که در رسانه‌های اجتماعی بازتاب زیادی داشته‌است، سازمان ملل در این زمینه از دولت ایران و مقامات استانی خوزستان حمایت شدید می‌کند، برای حل این معضل نیز راهکارهایی ارائه شد  که  در مجمع سازمان ملل به تصویب رسید.

وی با تاکید بر اهمیت مدیریت تالاب‌ها و بهبود وضعیت منابع آب، عنوان کرد: درختکاری در شهرهای مختلف از جمله تهران ضروری است، همچنین احتمالا لازم است تلاش‌های منطقه ای از طرف کشورهای همسایه یعنی عراق، ترکیه و عربستان نیز صورت بگیرد البته ائتلاف جهانی برای شکست داعش و ایجاد ثبات نیز بسیار اهمیت دارد.