خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » تغییرات اقلیمی عامل مرگ سالانه ۵۰۰ هزار نفر در جهان

تغییرات اقلیمی عامل مرگ سالانه ۵۰۰ هزار نفر در جهان

بررسی‌ها نشان داده است که تغییرات آب و هوایی به مرگ سالانه ۵۰۰ هزار نفر در جهان منجر می‌شود.تغییرات اقلیمی، مرگ و میر، محیط زیستف زیست بوم، شهروان

به گزارش سرویس محیط زیست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مطالعه که در مجله لنست منتشر شده، آمده است: تغییرات آب و هوایی با تاثیرگذاری بر رژیم غذایی و کاهش دسترسی افراد به مواد خوراکی سالم موجب می‌شود سالانه ۵۰۰ هزار نفر در جهان جان خود را از دست بدهند.

همچنین در نتیجه تغییرات اقلیمی، افراد دسترسی کمتری به میوه‌ها و سبزیجات خواهند داشت که در نتیجه تعداد بیشتری از مردم جهان در معرض ابتلا به بیما‌ری‌های قلبی، سکته مغزی و سرطان‌های مرتبط با رژیم غذایی قرار می‌گیرند. به همین دلیل خطرات ناشی از این وضعیت زیست محیطی بر سلامت بیش از تصور است.

کارشناسان معتقدند در قرن ۲۱ تغییرات اقلیمی بزرگترین تهدید برای سلامتی به حساب می‌آید چرا که میزان وقوع سیلاب‌ها، خشکسالی‌ها و بیماری‌های عفونی را افزایش می‌دهد.

«پیتر اسکاربوروگ» از دانشگاه آکسفورد گفت: تاثیرات مستقیم ناشی از تغییرات اقلیمی بر زندگی ده‌ها هزار انسان مشهود است اما از آنجا که هر انسانی در جهان به تغذیه نیاز دارد، بروز تغییرات کوچک در رژیم غذایی می‌تواند این تعداد را به صدها هزار نفر افزایش دهد.

به گزارش روزنامه گاردین، «اسکاربوروگ» افزود: از آنجا که تاثیرات نامطلوب تغییرات آب و هوایی بر سلامت بیش از تصور است کاهش میزان انتشار گاز کربن، ارتقای سطح دانش و در دسترس بودن میزان کافی از سبزیجات و میوه‌ها می‌تواند آمار مرگ و میر ناشی از این تغییرات را کاهش دهد.

کلید واژه ها: تغییرات آب و هوایی، تغییرات اقلیمی، خشکسالی‌، سیلاب‌ها، بیماری‌های عفونی، وزنامه گاردین، Peter Scarborough، انتشار گاز کربن، آمار مرگ و میر، محیط زیست