خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » تصویب بخش های از سند جامع توسعه دریایی

تصویب بخش های از سند جامع توسعه دریایی

بخش هایی از سند جامع توسعه دریایی در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به تصویب رسید.

shahrvan-4.2.2016-شهروانبه گزارش ایرنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۷۵ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، شامگاه گذشته (سه شنبه) به ریاست دکتر ‘محمدرضا مخبر دزفولی’ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در تشریح دستور و مصوبات این جلسه گفت: در ابتدای این جلسه معاون پژوهشی و آموزشی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهادهای این وزارتخانه در ارتباط با ‘ آمایش صنعت کشور’ و ارتباط آن با آمایش آموزش عالی را ارائه کرد که براساس اعلام آنها حدود ۳۱ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور در بخش صنعت، معدن و تجارت است.
دکتر منصور کبگانیان افزود: معاون وزیر صنعت همچنین در این گزارش به اشتغال سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اشاره و اعلام کرد اطلاعات و اشتغال فارغ التحصیلان در هر استان با استفاده از آمار مجوزهای صادر شده در بخش مربوطه، در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت است که مقرر شد این اطلاعات در اختیار وزارت علوم قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: در بخش دیگر جلسه و در بررسی ‘ سند آمایش دانشگاه آزاد اسلامی’ بر اساس آمار ارائه شده توسط رئیس این دانشگاه مشخص شد، ۱۱هزار نفر عضو هیات علمی تا انتهای خرداد ۱۳۹۵ به آمار فعلی اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد افزوده خواهد شد.
کبگانیان ادامه داد: همچنین بر اساس آمار اعلام شد ۳۷ درصد از آموزش عالی کشور بر عهده دانشگاه آزاد اسلامی است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در این جلسه مقرر شد کمیته ای با حضور روسای کمیسیون های بهداشت و آموزش مجلس شورای اسلامی، معاون آموزشی وزیر علوم، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تشکیل شود تا موارد اختلافی جمع بندی شده و به نقطه مشترکی برسیم.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: بررسی ادامه ‘ سند جامع توسعه دریایی کشور’ دستور دیگر جلسه ۷۵ ستاد راهبری بود که در این جلسه موفق شدیم مواد ۴ و ۵ این سند مهم را به تصویب برسانیم.
وی افزود: در تدوین پیش نویس این سند همه فعالان بخش دریایی اعم از محیط زیست، حمل و نقل، شیلات، بنادر و نهادهای مرتبط مشارکت داشته اند که این سند از حیث گستردگی دامنه تاثیرگذاران بر آن تقریبا بی نظیر است.
کبگانیان ادامه داد: همچنین در این جلسه ۱۰ سیاست کلان مربوط به سند جامع توسعه دریایی به همراه ۲ سیاست افزوده شده دیگر به تصویب رسید.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: رعایت الزامات محیط زیستی، توجه به اصول آمایش سرزمینی، در نظرگرفتن اصول پدافند غیرعامل و مدیریت بحران، کاهش تصدی گری دولت و افزایش مشارکت بخش خصوصی، حفظ رقابت پذیری و استفاده از ذخایر و منابع نفتی در حوزه دریا بخصوص مخازن مشترک با کشورهای دیگر از جمله مصوبات دیگر جلسه ۷۵ ستاد بود.
به گفته وی صادرات خدمات دریایی، اهمیت آموزش و پژوهش در تربیت نیروی متخصص، صیانت از زیست بوم و ذخایر آبزیان و بسط و تعمیق تعاملات راهبردی بین المللی هم از سایر مصوبات جلسه اخیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور بود.
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: تضمین امنیت دریانوردی، افزاییش حداقل دو برابری بهره وری در بخش دریایی کشور، کسب رتبه اول منطقه در تولید علم و توسعه فناوری و ثبت اختراع در بخش اقیانوس شناسی، ساخت شناور و زیردریایی با سرعت قابل قبول هم از دیگر مصوبات جلسه بود.

کلید واژه ها: سند جامع توسعه دریایی، دکتر منصور کبگانیان، محیط یست، صادرات خدمات دریایی، اقیانوسس شناسی، دریانوردی

جوابی بنویسید