خانه » تازه ها » تخفیف به ازای جمع آوری زباله

تخفیف به ازای جمع آوری زباله

تخفیف زباله ای، محیط زیست، زیست بوم، سایت شهروان، شهروانجایزه دو هزار تومانی به گردشگران، سقالکسار را به روستایی پاکیزه، نمونه و بدون زباله در سطح استان گیلان تبدیل کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه گیلان، روستای سقالکسار یکی ازروستاهای زیبای استان گیلان است که در دهستان لاکان از بخش مرکزی شهرستان رشت قرار گرفته است، این روستا ۱۵ کیلومتر با شهر رشت فاصله دارد، واژه‌ی سقالکسار به‌معنای محل آب خوردن پرندگان است.

در سال‌های گذشته پرندگانی مانند لک و سار به این روستا می‌آمدند و از چشمه‌ی موجود در آن آب می‌خوردند به همین خاطر این روستا سقالکسار نامیده شده است. طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ این روستا ۳۰۷ خانوار با حدود ۹۰۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است. از گذشته تا به امروز شغل اکثر مردم روستا زراعت برنج و پرورش ماهی گوشتی و قرمز بوده است. این روستا مناطق دیدنی بسیار بسیار زیبایی دارد که یکی از این جاذبه‌های دیدنی سد خاکی سقالکسار است که در تمامی فصول مسافران را به طرف خود می‌کشد.

رجب .م یکی از ساکنان روستای سقالکسار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه گیلان زندگی در این روستا را افتخاری برای خود می‌داند و می‌گوید: لطف خداوند در خلق زیبایی فراوان در این روستا موجب شده است که مردم زیادی برای دیدن طبیعت زیبای سقالکسار به گیلان سفر کنند.

وی ادامه می‌دهد: اعضای شورا و دهیار سقالکسار برای پیشرفت و آبادانی این روستا تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند.

بهاره .س یکی از گردشگران روستای سقالکسار با بیان این مطلب که هرگاه به استان گیلان سفر کنم، حتما برای دیدن طبیعت زیبای سقالکساربه این روستا می‌آیم، می‌گوید: به همه مردم دنیا تاکید می‌کنم برای یک بارهم که شده به روستا سقالکسار سری بزنند و از طبیعت بکر آن لذت ببرند.

رضا.پ یکی دیگر از گردشگران این روستا با اشاره به طبیعت پاکیزه سقالکسار می‌گوید: پاکیزه‌گی این روستا یکی از ویژگی‌های مهم آن است و یکی از دلایل مهم این پاکیزه‌گی، اجرای طرحی توسط شورای اسلامی این روستاست مبنی بر اینکه در هنگام ورود، در هنگام ورود سه هزار تومان از گردشگران ورودی دریافت می‌کنند و یک کیسه زباله به آنها می‌دهند تا زباله‌های خود را در طبیعت رها نکنند و در کیسه بریزند، در صورتی که کیسه‌های زباله از سوی گردشگران به متصدی تحویل داده شود دو هزار تومان به آنان پس داده خواهد شد، این جایزه و مشوق موثر موجب شده است تا وجود زباله در طبیعت این روستا صفر باشد.

مهندس مهدوی، مدیرکل امور روستایی استانداری گیلان نیز در ادامه این گفت‌وگو به خبرنگار ایسنا می‌گوید: دو روستای دستک و سقالکسار از روستاهای نمونه گردشگری در سطح کشوری هستند، برای به روز شدن و نمونه‌تر شدن این روستاها در گیلان برنامه‌های ویژه‌ای داریم که هم‌اکنون برخی از آنها درحال اجراست.

عزت الله حسین پور، رییس شورای اسلامی روستای سقالکسار نیز درباره این روستا می‌گوید: شغل اغلب مردم روستای سقالکسار کشاورزی است، برکه سد خاکی سقالکسار در این روستا از چشم‌انداز بسیار خوبی برخوردار است و همه ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند.

وی اضافه می‌کند: مساحت این برکه ۱۵هکتار و روستای سقالکسار به برکت وجود این برکه و دیگر منابع طبیعی زیبا از طرفداران زیادی برخوردار است.

حسین پور با اشاره به اینکه ۹۰ درصد اهالی روستای سقالکسار باسواد هستند، خاطرنشان می‌کند: طبیعت پاکیزه این روستا با وجود گردشگران بسیار به دلیل طرح خوبی است که توسط شورای روستا اجرا می‌شود، این امر در ابتدا فقط توسط ۸۰ درصد گردشگران رعایت می‌شد و هم‌اکنون به بیش از ۹۰ درصد رسیده است.

وی اظهار می‌کند: روزانه به طور متوسط ۳۵۰ کیسه زباله در ورودی روستای سقالکسار به مسافران و گردشگران ارایه می‌شود.

یکی از نکات قابل توجه این روستا ادامه زندگی جوانان در روستا با کمک وام‌های مسکن روستایی است.

کلید واژه ها: شهروان، محیط زیست، روستای سقالکسار، عزت الله حسین پور، طبیعت بکر، منطقه گیلان، بخش مرکزی شهرستان رشت، سد خاکی سقالکسار