خانه » تازه ها » تخصیص ۱٫۵ میلیارد تومان اعتبار برای احیای تالاب‌ها

تخصیص ۱٫۵ میلیارد تومان اعتبار برای احیای تالاب‌ها

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با بیان این‌که دولت امروز به دنبال پایداری در عملیات و فعالیت‌ها برای رفع ریشه‌ای مشکلات است، با اشاره به پدیده ریزگردها گفت: یکی از دلایل تأکید بسیار سازمان محیط‌زیست بر برگزاری این کنفرانس‌ها و مراودت بین‌المللی، رسیدن به این معنا و مفهوم است که بر پایه‌های علمی، استراتژی‌هایی شکل بگیرد که جامعه آن را بپذیرد و دنبال کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر سعید متصدی در مراسم افتتاحیه اولین کنفرانس بین‌المللی گردوغبار، با قدردانی از اهتمام این دانشگاه و دبیران علمی و اجرایی این کنفرانس، مسئولان و متولیان امر در وزارت کشور، سازمان مدیریت بحران و ستاد ملی مقابله با گردوغبار در برگزاری این رویداد علمی، اظهار کرد: موضوع آلودگی هوا و گردوغبار دو مسئله درهم‌تنیده هستند که می‌توانند یکدیگر را تحت تأثیر قرار دهند و موجب شوند که یک حالت سینرژی در سیستم پیدا کنیم.

باید به دنبال کاهش میزان “منابع” گردوغبار باشیم/همه علت‌ها در مدیریت آب، خاک و گیاه خلاصه می‌شود

وی خاطرنشان کرد: به طور مسلم یکی از راهکارهای عمده و اساسی که باید به دنبال آن باشیم، کاهش از منبع است؛ امروز وقتی از پدیده گردوغبار، پدیده‌ای که اثرات آن را به طور واضح می‌بینیم اما هیچ‌گاه کاهش این اثرات راه حل رفع این معضل نیست، صحبت می‌کنیم باید به دنبال کاهش میزان منابع گردوغبار و راه‌حل‌های کوتاه‌مدت یا بلندمدت باشیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست کشور با بیان این‌که تا هنگامی که منابع ریزگردها کاهش نیابد، اثرات آن در جامعه را شاهد نخواهیم بود، تصریح کرد: علت‌ها را می‌توان در سه حوزه فعالیت مدیریت آب، مدیریت خاک و مدیریت گیاه، خلاصه کرد.

متصدی افزود: هیچ فعالیتی به اندازه مدیریت منابع آب، خاک و گیاه نمی‌تواند در کاهش میزان اثرات گردوغبار تأثیرگذار باشد. بنابراین اگر بتوانیم در این سه جنبه فعالیت، تکنولوژی‌های مطرح در دنیا را برای مقابله با این نقایص در سیستم‌های خود به کار بگیریم، بخش اعظم این معضل رفع خواهد شد.

وجود اشکال در تمام موارد مربوط به آب کشور

وی با بیان این‌که امروزه از منابع آب به طور مناسب استفاده نمی‌کنیم، اظهار کرد: درست است که ایران یک کشور خشک است و در دوران خشکسالی قرار دارد اما استصحال آب در کشور ما دچار خدشه است؛ امروز ما در مصرف، تولید و تمام موارد مربوط به آب دچار اشکال هستیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست کشور با اشاره به این‌که امروز در کشور سدهایی احداث می‌شود که در آن نقاط، بیشترین میزان تبخیر وجود دارد، گفت: در مورد سرزمین خود به طور هوشمندانه عمل نمی‌کنیم. سرزمین در کشور ما به عنوان یک دارایی بدون ارزش مورد استفاده قرار می‌گیرد در حالی که بالاترین ارزش‌ها در سرزمین نهفته است و برای حفظ همین سرزمین جان‌های بسیاری داده‌ایم.

متصدی ادامه داد: با این حال برای حفظ، باروری و پویایی این سرزمین کاری انجام نمی‌دهیم، آن را تخریب می‌کنیم، آن را از بین می‌بریم و فعالیت‌هایی را بر حفظ و نگهداشت سرزمین خود ارجح می‌دانیم؛ امروز مناطقی در کشور وجود دارد که تجربه بسیار شکست خورده ما است. از یک دیدگاه فعالیت اقتصادی انجام دادیم اما از جهت زیست محیطی منابع سرزمین خود را از بین بردیم که نمونه آن هورالعظیم است.

وی با بیان اینکه تالاب هورالعظیم در گذشته نه چندان دور خشک شده است، تصریح کرد: پویایی این تالاب را از بینبردیم و آن را خشک کردیم اما به این نکته دقت نکردیم که وقتی یک تالاب را خشک می کنیم صرفا گیاهان و جانداران آن را از بین نمی بریم بلکه در حال نابود کردن زندگی خود هستیم و امروز بروز پدیده گردو غبار نتیجه یکی از همین تصمیمات است.

ریزگردها؛ نتیجه تصمیمات اقتصادی بدون توجه به ملاحظات زیست‌محیطی

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست کشور افزود: ما برای آنکه نفت استصحال کنیم هورالعظیم را خشک کرده ایم و برای توسعه شهرها خود اراضی کشاورزی را تخریب و به ساختمان‌های مسکونی تبدیل کرده ایم. ما همه فعالیت‌های اقتصادی را به فعالیت‌های زیست محیطی ترجیح دادیم و هیچ‌گاه جنبه زیست محیطی را در نظر نگرفتیم.

متصدی تصریح کرد: اگر ملاحظات زیست محیطی را در گوشه ای از این فعالیت‌ها لحاظ می‌کردیم امروز درگیر پدیده‌ای به نام ریزگردها نبودیم. ۱۸۰ هزار هکتار از اراضی برای احداث چاه‌های نفت خشک کردیم و جامعه محلی و جمعیت‌ها را در تصمیم‌گیری دخالت ندادیم.

لزوم دخالت‌دادن مردم و جوامع محلی در تصمیم‌گیری‌ها

وی ادامه داد: تصمیمات ما به تصمیماتی در حد یک گروه محدود شده است و این خطراتی را در آینده به دنبال خواهد داشت. زیرا باید تصمیمات با نظر همه مردم اتخاذ شود و سپس با کمک مردم و جوامع محلی همراه آن‌ها به دنبال راهکار برای حل مشکلات باشیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست کشور تصریح کرد: امروز همه اندیشمندان، علما و پژوهشگران در این مکان جمع شده‌اند تا بگوییم که علم دنیا در اختیار دانشگاه است و دانشگاه باید نقش و پایه اساسی فعالیت‌ها باشد.

متصدی اظهار کرد: یکی از دلایل سازمان محیط زیست و تأکید بسیار آن بر برگزاری این کنفرانس‌ها و مراودات بین‌المللی، رسیدن به این معنا است که بر پایه علمی، استراتژیک‌هایی بینان‌گذاری شود که جامعه آن را بپذیرد و دنبال کند و این هدف سازمان محیط زیست و دولت تدبیر و امید است.

به دنبال پایداری در عملیات برای رفع ریشه‌ای مشکلات هستیم

وی با بیان این‌که امروز سازمان محیط زیست مسئله گردوغبار در کشور را بر پایه علمی پیگیری می‌کند، تصریح کرد: اکنون به دنبال آن نیستیم که اقداماتی مقطعی انجام دهیم که تنها یکی دو روز در رسانه‌ها مطرح شود بلکه به دنبال پایداری در عملیات و فعالیت‌ها هستیم تا بتوان مسائل را به صورت ریشه‌ای حل کرد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست کشور با اشاره به اقدامات انجام شده و آغاز عملیات مالچ پاشی، نهال کاری، کنترل کانون‌های داخلی و تثبیت خاک‌ها یادآور شد؛ سال گذشته با هماهنگی وزارت نفت و رهاسازی آب به تالاب هورالعظیم بخشی از آن احیاء شد و جالب است که امسال در نقشه‌هایی که مورد بررسی قرار گرفت میزان گردوغبار از آن بخش‌ها کم بوده است.

متصدی خاطرنشان کرد: علاوه بر ان دولت مصمم است و این موضوع را برای خود یک تعهد می‌داند که معضل گردوغبار در خوزستان را در کوتاه‌ترین مدت ممکن حل کند. بر این اساس اسفندماه سال گذشته یک مصوبه بسیار عالی به پیشنهاد سازمان محیط زیست و وزارت کشور تدوین شد که بخش‌های مختلفی در آن لحاظ شده است و حتی کنترل آلودگی و نفوذ ریزگردها به منازل، احیای تالاب‌ها، ایجاد شبکه‌های پایش و ارائه تسهیلات به شهروندان برای جلوگیری از نفوذ ریزگردها به خانه‌های آن‌ها از مفاد آن بوده است.

وی افزود: همچنین امسال اولین بودجه‌هایی که دولت در موضوع تملک دارایی ارائه کرد: بودجه‌های مربوط به مصوبه اسفند ۹۳ بود که دکتر نجار نیز در این خصوص تلاش بسیاری انجام داد که جای تقدیر دارد. همچنین همه دستگاه‌ها، وزارت نفت و نیرو نیز در این خصوص فعالیت‌های بسیاری را آغاز کرده‌اند.

امیدواریم مجبور به تعطیلی نیروگاه‌ها نشویم و خودشان گازسوز شوند

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست کشور با بیان این‌که هفته گذشته با همکاری وزارت نفت و نیرو، نیروگاه رامین اهواز گازسوز شد، خاطرنشان کرد: این اطمینان را نیز می‌دهیم که اگر این نیروگاه بخواهد دوباره از سوخت مازوت استفاده کند، آن را تعطیل می کنیم. تاکنون سوخت مازوت پنچ نیروگاه در کشور حذف و این نیروگاه ها گازسوز شده‌اند و امیدواریم امسال نیز با تمهیدات وزارت نفت و نیرو مجبور نشویم که نیروگاهی را تعطیل کنیم و خودشان گازسوز شوند.

متصدی همچنین در خصوص همکاری‌های بین‌المللی برای مقابله با ریزگردها، اظهار داشت: در این زمینه بزرگترین تولیدکننده گردوغبار در منطقه کشور عراق است اما متأسفانه دچار جنگ‌های داخلی است. البته توافق‌نامه بسیار خوبی در ابتدای کار دولت یازدهم در سال ۹۲ با عراق برای کنترل گردوغبار و احیای تالاب‌های موجود و مشترک میان ایران و عراق (که یکی از آن‌ها تالاب هورالعظیم است) منعقد شد.

نقش برجسته ایران در تدوین سند بین‌المللی مقابله با ریزگردها

وی افزود: همچنین تلاش‌های بسیاری در سازمان ملل انجام شده و درحال پیگیری است، به طوری‌که در جلسه هفتادم این سازمان قطعنامه‌ای تدوین شد که بر اساس آن امروز نماینده UNDP در این کنفرانس حضور دارد که مسئولیت تدوین گزارش ارزیابی جهانی گردوغبار را بر عهده دارد. این گزارش یک سند جهانی است که ایران نقش بسیاری را در تدوین آن ایفا خواهد کرد و یک سند بین‌المللی برای مقابله با پدیده ریزگردها خواهد بود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست کشور با بیان این‌که ما موضوع گردوغبار را امروز از سطح کشور و منطقه ای و جهانی کشانده‌ایم، تأکبد کرد: این حق ایران است که اگر از یک کشور دیگر تأثیر می‌پذیرد جامعه جهانی در مورد اثرات و تبعات آن همکاری کند. خوشبختانه با اجرای برجام و برداشته شدن تحریم‌ها از دیروز نمایشگاه بین‌المللی محیط‌زیست نیز آغاز به کار کرده است که این نمایشگاه مظهری از ارائه تکنولوژی‌های بین‌المللی و داخلی برای کاهش آلاینده‌های محیط زیست است که گردوغبار یکی از آن‌ها خواهد بود.

امروز هیچ‌ صنعت و تولیدکننده‌ای بهانه‌ای برای آلودگی ندارد

متصدی خاطرنشان کرد: امروز هیج صنعت و تولیدکننده‌ای بهانه‌ای برای ایجاد آلودگی‌ها ندارد زیرا هم تکنولوژی‌های روز در اختیار و در دسترس قرار دارد و هم نقش ایران در مراودات و همکاری‌های بین‌المللی نه تنها برای دانشگاه‌ها بلکه برای تولیدکنندگان و صنعتگران بستر مناسبی را فراهم کرده است؛ بنابراین باید از این بستر و فرصت استفاده کرد.

وی با بیان این‌که باید یاد بگیریم که تبادل تجربه داشته باشیم گفت: باید این را یاد بگیریم که کنار یکدیگر بتوانیم یک فعالیت را دنبال کنیم امیدوارم بتوانیم از نتایج این کنفرانس برای سربلندی کشور و اعتلای کیفیت زندگی شهروندان استفاده کرد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست کشور با بیان‌ این‌که پروژه‌های انتقال آب فاقد مجوز زیست محیطی هستند با اشاره به معضلات محیط‌ زیست خوزستان، گفت: اتفاق نامیمونی رخ داده و چندین سال کار انجام نشده است؛ اکنون در حال جبران مافات گذشتگان هستیم و این امر را به جان می‌خریم.

به گزارش ایسنا، سعید متصدی همچنین در حاشیه این کنفرانس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دولت مصمم است که مسأله ریزگردها را حل کند و سازمان حفاظت محیط‌زیست به عنوان اهرم اجرایی و نظارتی نقش بسیاری در این خصوص دارد.

وی افزود: زمانی که مالچ پاشی، درخت‌کاری و تثبیت ۱۷ هزار هکتار از اراضی خوزستان توسط وزارت نفت انجام می‌شود، باید بدانیم که اهرم‌های نظارتی و حاکمیتی سازمان حفاظت محیط‌زیست در پشت این فعالیت بوده است.

معاون محیط‌ زیست انسانی سازمان محیط‌زیست کشور عنوان کرد: فراز گردوغبار خوزستان در سال ۸۹ بود، تمام سازمان‌ها و دستگاه‌ها نیز وجود داشتند اما چرا اتفاقی حاصل نشد؟ از سال ۹۲ به دلیل جدیت سازمان حفاظت محیط‌زیست در کاهش گردوغبار، اتفاقات خوبی رخ داده است؛ باید این موارد را دید و مقایسه کرد.

افتتاح آخرین تصفیه‌خانه نیشکر خوزستان

وی در پاسخ به این‌که به نظر می‌رسد تصمیمات سازمان حفاظت محیط‌زیست در خصوص ریزگردها پس از اعتراض مردم خوزستان اتخاذ شده است، گفت: در سال ۹۲ در بالاترین سطح سازمان حفاظت محیط‌زیست ستاد مقابله با ریزگردها تشکیل شد؛ البته برای ما حرف‌های مردم مهم است و اعتقاد داریم مردم نقش اساسی را در تصمیم‌گیری دارند؛ یکی از بخش‌هایی که همواره در تصمیم‌گیری مدنظر قرار می‌گیرد خواسته‌ها و نظر مردم است. نظر مردم به ویژه مردم خوزستان که رنج‌های بسیاری را تحمل کرده‌اند، برای ما شریف است.

متصدی ادامه داد: فعالیت‌های کاهش آلودگی هوا نیز در خوزستان دنبال شده است. در هفته گذشته پس از یک سال گفت‌وگو با وزارت نیرو و وزارت نفت موفق شدیم سوخت مازوت نیروگاه رامین اهواز را متوقف کنیم و فراوری روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت را متوقف کردیم؛ امروز نیز آخرین تصفیه‌خانه واحدهای نیشکر استان پس از ۲ سال افتتاح می‌شود و تلاش ما بر این است که برداشت سبز نیشکر را نیز دنبال کنیم.

در حال جبران مافات گذشتگان هستیم

معاون انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: اتفاق نامیمونی رخ داده و چندین سال کار انجام نشده، اکنون در حال جبران مافات گذشتگان هستیم و این امر را به جان می‌خریم؛ اعتقاد داریم که این کار باید انجام شود.

متصدی در خصوص صحبت‌های معاون عمرانی استاندار مبنی بر این‌که در سفر اخیر خانم ابتکار به خوزستان مطرح شده است که دیگر پرداختن به مسأله ریزگردها ضرورت ندارد، گفت: این صحبت‌ها بر این بنا نیست که فعالیتی انجام نشده باشد. معاون استاندار خوزستان به‌عنوان یک مسئول استانی این حق را دارد که خواسته‌های خود را داشته و تلاش کند توجه بیشتری به این موضوع شود و ما نیز قبول داریم و خواسته‌های استان و مردم خوزستان برای ما مقبول است و در این خصوص تلاش می‌کنیم.

خشک‌کردن تالاب‌ها برای اکتشاف نفت معنی ندارد

وی با بیان این‌که باید اطلاعات درست به مردم داد و صادقانه رفتار کنیم، اظهار کرد: دولت گذشته ممکن است مصوبات خوبی داشته باشد، اما اجرایی نشده است. در دولت گذشته خشک‌شدن ۱۸۰ هزار هکتار هورالعظیم را مشاهده کردیم اما ۲ سال پیش برای احیای ۱۳ هزار هکتار از این تالاب دریچه‌ها باز شد؛ ممکن است به دلیل خشکسالی و یا شرایط مختلف اقلیمی آب وارد نشود اما مسیر آب باز است.

معاون محیط‌زیست انسانی سازمان محیط‌زیست کشور افزود: با وزارت نفت به توافق رسیدیم که در هیچ تالابی اگر قرار است اکتشاف نفت انجام شود، خشک‌کردن معنی ندارد.

تخصیص ۱٫۵ میلیارد تومان اعتبار برای احیای تالاب‌ها

متصدی اظهار کرد: امسال بودجه‌های محیط‌زیست در حد توان دولت به خوزستان ابلاغ شده است. همچنین تأمین بودجه کنفرانس بین‌المللی ریزگردها و ۵۷۰ میلیون تومان برای تکمیل شبکه پایش و یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای احیای تالاب‌ها ابلاغ اعتبار شده است. این در حالی است که در بدترین شرایط اقتصادی و بودجه‌ای قرار داشتیم.

وی در پاسخ به این‌که در گردوخاک اخیر خوزستان بسیاری از دستگاه‌های پایش قطع بوده و محیط‌زیست اطلاعاتی از میزان آلاینده‌های گردوخاک در اختیار نداشت، گفت: شبکه پایش گردوغبار را با اولویت خوزستان تکمیل کردیم، اما یک دستگاه زمانی که کار می‌کند نیازمند تأمین قطعات و نگه‌داری است. در برخی مواقع به دلیل تحریم‌هایی که وجود داشت ممکن است این کار انجام نشود.

معاون محیط‌زیست انسانی سازمان محیط‌زیست کشور ادامه داد: ۱۸۰ ایستگاه پایش آلودگی هوا وجود دارد که هیچ کدام از دستگاه‌های آن ایرانی نیستند. مشکل تعمیر و نگه‌داری بیشتر مربوط به تأمین قطعه است، قطعاتی که استفاده می‌شود کاملأ دقیق هستند، که از این نظر در محدودیت بودیم اما با تمام امکانات تلاش کردیم خوزستان را آن‌گونه که لایق مردم است مدیریت کنیم؛ محدودیت‌ها را نیز باید لحاظ کرد.

هیچ مجوزی برای انتقال آب بین‌حوضه‌ای داده نشده است

متصدی در خصوص انتقال آب از سرشاخه‌های کارون نیز گفت: هیچ مجوزی برای انتقال آب بین‌حوضه‌ای داده نشده است، کسانی که مدعی هستند که انتقال آب بین حوضه‌ای دارای مجوز است، نشان دهند که در کجا مجوز اعطاء شده است. تنها به گلاب ۲ مجوز مشروط داده شده و اگر به شروط عمل نکنند مجوز لغو می‌شود.

معاون محیط‌زیست انسانی سازمان محیط‌زیست کشور اضافه کرد: پروژه بهشت‌آباد و سبزکوه فاقد مجوز از سازمان محیط‌زیست است، بنده از چهارمحال و بختیاری بازدید محرمانه‌ای برای بررسی توقف پروژه انتقال آب خرسان ۳، بهشت‌آباد و سبزکوه داشتم که هر سه متوقف بودند.

منشأیابی اثر کنوکارپوس و نیشکر در مشکلات تنفسی انجام شده‌است

وی در خصوص مشکلات تنفسی مردم خوزستان پس از بارش‌های پاییزی، گفت: برخی از موارد مربوط به بیماری‌های تنفسی مستلزم اقدام کوتاه‌مدت بوده که در دوسال گذشته هماهنگی‌های بسیار خوبی در این زمینه برای پذیرش و درمان بیماران با وزارت بهداشت داشتیم.

معاون انسانی سازمان حفاظت از محیط‌زیست با بیان این‌که برای منشأیابی اقداماتی انجام شده است، عنوان کرد: بحث‌های مربوط به اثرگذاری نیشکر و گونه‌ گیاهی کنوکارپوس انجام شده است و برای نتیجه‌گیری تیمی کارشناسی تشکیل شده است؛ خانم ابتکار گزارشی را در هیئت دولت ارایه خواهد کرد تا علت این بروز این مشکل مشخص و برای برطرف کردن آن اقدام شود.

پروژه‌های انتقال آب روی ریل سرعت!

با وجود اظهارات معاون محیط‌زیست انسانی سازمان محیط‌زیست، حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای انجام طرح‌های انتقال آب، می‌گوید که هدف این است که برای امسال و سال‌های آتی تعدادی از این طرح‌ها بهره‌برداری برسد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به فاینانس داخلی، موضوع ماده ۵۶ در خصوص تعهد طرح‌های فولادی اظهار کرد: بخشی از ورق فولادی مورد نیاز طرح‌های انتقال آب تأمین شد، لذا استنباط من این است که اجرای تعدادی از این پروژه‌ها سرعت خواهد گرفت.

وی با بیان این‌که زمان اجرای این پروژه‌ها بیش از یک‌سال است، خاطرنشان کرد: براساس اقدامات صورت گرفته هدف این است که سرعت اجرای این پروژه‌ها را افزایش دهیم.

جانباز با اشاره به برخی اقدامات در این زمینه توضیح داد: قرار است مانند سال گذشته شهرهایی که مشکل آبی دارند مشخص شوند تا بتوان در طرح‌های انتقال آب آن‌ها را در اولویت قرار داد.

تخصیص ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای انتقال آب

به گفته وی در برنامه‌های میان‌مدت طرح‌های انتقال آب برای حل این مسأله در نظر گرفته شده‌اند و با اقدامی که در زمینه‌ی استفاده از صندوق توسعه ملی صورت گرفته و ۵۰۰ میلیون دلار در این حوزه نهایی شده است می‌توان گفت که مشکل آب بخش زیادی از روستاهای کشور برطرف می‌شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ادامه داد: در طرح جامع ۱۷ استان با جمعیت ۴۷ میلیون نفر تأمین آب می‌شود که استان‌های خراسان جنوبی و شمالی در محوریت قرار دارند.

 

کلید واژه ها: محیط زیست انسانی، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر سعید متصدی، کنفرانس بین‌المللی گردوغبار، ستاد ملی مقابله با گردوغبار، حالت سینرژی،  مدیریت آب، مدیریت خاک و مدیریت گیاه، تالاب هورالعظیم، معضل گردوغبار در خوزستان، نیروگاه رامین اهواز، کاهش آلاینده‌های محیط زیست، مالچ پاشی، انتقال آب بین‌حوضه‌ای،اثر کنوکارپوس

 

جوابی بنویسید