خانه » تازه ها » تجمع یک سوم صنایع کشور در استان تهران/ ۱۰۰ صنعت در اولویت خروج

تجمع یک سوم صنایع کشور در استان تهران/ ۱۰۰ صنعت در اولویت خروج

مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران از وجود ۳۰ هزار واحد صنعتی فرسوده در تهران خبر داد.

shhrvan-2.2.2016-شهروان4به گزارش سرویس «محیط زیست» ایسنا، محمدهادی حیدرزاده امروز دوشنبه در نشست خبری نخستین جشنواره “پوستر و عکس نفس‌های شهر” با اشاره به اینکه در هزاره سوم در کشورهای توسعه یافته آموزش عمومی و فرهنگ سازی، از ارکان توسعه پایدار است گفت: کشورهایی که سند توسعه پایدار را امضا کرده‌اند آموزش و فرهنگ سازی محیط زیست را از ارکان توسعه پایدار قلمداد کرده و به آن پایبند هستند.

وی با بیان اینکه امروزه کشورهایی که در توسعه پایدار موفق بوده‌اند کشورهایی هستند که از آموزش غیرمستقیم استفاده کرده‌اند، افزود: دوران آموزش گفت و شنود به پایان رسیده است و آموزش های مستقیم در موضوعات مختلف از جمله محیط زیست راهگشا نیست. این کشورها از طریق برگزاری جشنواره، فستیوال ها و مسابقات ها بهانه ای برای آموزش های غیر مستقیم یافته‌اند تا مفاهیم آموزشی را به مخاطبین انتقال دهند.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه کشورهای توسعه یافته با برگزاری همایش‌ها میزان توسعه فرهنگ را رصد می‌کنند، اظهارکرد: پیام آموزشی نباید به ذهن مخاطبین تزریق شود؛ بلکه باید مخاطب موضوع آموزش را خود سیر کند تا ماندگاری بیشتری داشته باشد.

به گفته حیدرزاده جشنواره “عکس وپوستر نفس‌های شهر” با رویکرد نظام توسعه پایداری دنبال شد تا در بحث مقابله با آلودگی هوا از آموزش های غیرمستقیم استفاده کند.

وی با تاکید بر اینکه مقوله هنر یار دوازدهم محیط زیست محسوب می شود گفت: این جشنواره نفس های شهر در حوزه آلودگی بوده که از مجموعه آپ (آسان پرداخت) به عنوان حامی جشنواره تشکر می کنیم.

حیدرزاده با اشاره به اینکه ۴ هزار اثر در بحث عکس و پوستر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد، ادامه داد: از این تعداد ۳۰ اثر در حوزه عکس و ۳۰ اثر در حوزه پوستر انتخاب شدند که امروز در کنار مراسم اختتامیه نمایشگاه آثار منتخب نیز دایر خواهد بود. همچنین در این مراسم از برندگان این جشنواره تقدیر به عمل خواهد آمد و صاحبان این آثار حائز دریافت لوح سپاس شده‌اند.

دبیر جشنواره عکس و پوستر نفس‌های شهر در ادامه اظهار کرد: اهداف و محورهای این نمایشگاه شامل آسیب شناسی موضوع آلودگی هوای کلان شهرها، بازنمایی اثرات مخرب آلودگی بر محیط زیست، بازنمایی اثرات مخرب آلودگی بر نشاط اجتماعی، سبک زندگی و اخلاق محیط زیستی و ارائه تصویر ایده آل شهری با هوای پاک است.

وی با اشاره به نقش سفرهای شهری در ایجاد آلودگی هوا گفت: بسیاری از رفت و آمدهای شهری به خاطر انجام فعالیت های شهروندی صورت می گیرد که شهر الکترونیک به دنبال کاهش سفرهای شهری است که با توجه به سهم منابع متحرک در آلودگی هوا شهر الکترونیک مقوله مهم و موثری محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه از جمله نقش‌های شهر الکترونیک کاهش سفرهای روزانه است، اظهار کرد: این کار اساسا کار زیست محیطی محسوب می شود که امیدواریم با توسعه شهر الکترونیک مقابله با آلودگی هوا محقق شود.

مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه کتاب جشنواره نفس های شهر در اختتامیه این مراسم رونمایی خواهد شد گفت: برای این جشنواره از همه نقاط کشور آثاری به دبیرخانه ارسال شده و برنامه ریزی آن است که هر سال این جشنواره با افزایش محورها برگزار شود تا از ظرفیت‌های هنرمندان در زمینه کاهش آلودگی هوا استفاده شود.

حیدرزاده در ادامه در مورد اصلاح آیین نامه مواقع اضطرار آلودگی هوا نیز گفت: این آیین نامه باید در شورای عالی ترافیک اصلاح می شد اما رییس سازمان حفاظت محیط زیست از اختیارات خود استفاده کرد و بخشنامه ای را به ۸ استاندار ابلاغ کردند که طبق آن تا پایان بهمن ماه در صورت تداوم شرایط ناسالم این استانداری‌ها می توانند شرایط اضطرار را اعمال کنند.

وی افزود: طی این ابلاغیه اعمال محدودیت‌های شرایط اضطرار شامل تعطیلی مدارس و ادارات و معادن و ایجاد محدودیت طرح ترافیک در صورت تداوم پایداری هوا به کمیته مواقع اضطرار تفویض شده است و احتیاجی به هماهنگی با دولت ندارد.

مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به جلسه روز گذشته که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و وزرای صنعت، معدن و تجارت، نفت،‌ رییس سازمان هواشناسی، رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت: اولویت اول محیط زیست انتقال صنایع آلاینده از تهران به خارج تهران است. مهم ترین دلیل برای عدم بارگذاری در تهران افزایش جمعیت است.

حیدرزاده با اشاره به اینکه بالغ بر۲۰ واحد صنعتی از استان تهران خارج شده است، تصریح کرد: این تعداد نقطه‌ای در دریا محسوب می شود و ازعملکرد خود در این زمینه راضی نیستیم و باید صنایع آلاینده بیشتری از تهران خارج شود که این کار مستلزم فراهم شدن شرایط انتقال برای صنایع است.

وی با بیان اینکه انتقال صنایع از خارج شهرک صنعتی به داخل شهرک صنعتی اولویت دوم سازمان محیط زیست است گفت: برای این اقدام حمایت های تشویقی چون ارتقای رده های استقرار نیز اعمال شده است. این طرح بدین منظور است که صنایع لجام گسیخته که در بخش های مختلف استان تهران مستقر شده‌اند در شهرک های صنعتی تجمع کنند. در جلسه روز گذشته نیز آقای جهانگیری به این مساله تاکید داشتند و همه دستگاه‌ها را به این مهم مقید کردند.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه ۳۰ هزار واحد صنعتی در تهران فرسوده هستند و عمر آن‌ها به بیش از چند دهه می رسد گفت:‌ یک سوم صنایع کشور در استان تهران مستقر شده‌اند و طرح انتقال صنایع به خارج از استان تهران برای همین منظور انجام شده است.

حیدرزاده با اشاره به اینکه در طرحی که در جلسه روز گذشته ارائه شد صنایع به سه دسته صنایع قرمز، زرد و سبز تقسیم می‌شوند، گفت: صنایع قرمز باید از استان تهران خارج شوند. صنایع زرد احتیاج به اصلاح دارند که در صورت استفاده از تکنولوژی‌های جدید در داخل شهرک صنعتی امکان ادامه فعالیت دارند و صنایع سبز مشکلی برای ادامه فعالیت نخواهند داشت.

به گفته حیدرزاده حداقل ۱۰۰ صنعت شامل صنایع سیمان و روغن کشی در اولویت خروج از تهران هستند که برنامه‌های ۵ ساله میان مدت و ۱۰ ساله بلندمدت برای آن‌ها طراحی شده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از صنایع به خاطر مشکلات اقتصادی و مالی امکان انتقال ندارند گفت: برای تحقق انتقال صنایع از تهران باید حمایت مالی خوبی صورت گیرد و باید یکی از تکالیف صندوق ملی محیط زیست سرمایه گذاری برای این انتقال باشد.

مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به نبود آمایش سرزمین در کشور گفت: استان تهران نباید محل تجمع همه صنایع باشد. در حال حاضر در استان تهران ظرفیت صنایع به اتمام رسیده است و باید بعد از این به دنبال هویت یابی برای این استان باشیم.

وی با بیان اینکه کشورهایی چون مغولستان و نپال که از لحاظ توسعه یافتگی از ایران عقب تر هستند سند آمایش سرزمین دارند گفت:‌ امیدواریم طرح آمایش سرزمین در پایان این دولت به سرانجام برسد.

کلید واژه ها: حیط زیست استان تهران، واحد صنعتی فرسوده، صنایع آلاینده، صندوق ملی محیط زیست، توسعه یافتگی، اسحاق جهانگیری، محمدهادی حیدرزاده، آلودگی هوا، توسعه شهر الکترونیک

جوابی بنویسید