خانه » تازه ها » تجلیل از ۳۵ سمن برتر کشور در حوزه محیط زیست و گردشگری پایدار

تجلیل از ۳۵ سمن برتر کشور در حوزه محیط زیست و گردشگری پایدار

محمد درویش مدیر کل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه این جشنواره زمینه‌ساز بروز یک حرکت اجتماعی درخورتر خواهد بود، اظهار کرد: این جشنواره به پیشنهاد رییس سازمان حفاظت محیط زیست کلید خورد. هدف ما از برگزاری این جشنواره آن است که این پیام را به کسانی که در گوشه و کنار کشور در گمنامی و بدون منت برای ارتقای تاب‌آوری محیط زیست تلاش می‌کنند، بدهیم که آنها دیده می‌شوند و سازمان محیط زیست از آنها قدردانی می‌کند.

img_0071

به گزارش ایسنا، محمد درویش در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره تجربیات موفق سمن‌های محیط زیستی، گردشگری پایدار و انجمن‌های دانشجویی با اشاره به اینکه ۱۰۹ تجربه موفق به دبیرخانه واصل شد، گفت: این تعداد بیشتر از انتظار ما بود. از تعداد ۸۹۱ سمن محیط زیستی ثبت شده در کشور، تنها ۱۰ درصد آنها فعال هستند، ولی این جشنواره را برگزار کردیم تا نشان دهیم کارهای ارزشمندی در حوزه سمن‌های محیط زیستی انجام شده است.

درویش با تاکید بر اینکه زمانی می‌توانیم با جریان‌های کاهنده در سرزمین‌مان مقابله کنیم که بدانیم باید مردم را شریک قدرت کنیم، افزود: ۱۰۹ طرح موفق رسیده به جشنواره نشان می‌دهد گام اول را به خوبی برداشته‌ایم و تصور می‌کردیم تنها از ۱۰ تجربه موفق قدردانی کنیم ولی چون طرح‌ها خوب بودند تصمیم گرفته شد تا از ۳۵ تجربه موفق قدردانی کنیم.

دبیر جشنواره تجربیات موفق سمن‌های محیط زیستی، گردشگری و انجمن‌های دانشجویی،تاکید کرد: همه طرح‌های ارسال شده شایسته قدردانی هستند و امیدواریم در برنامه‌های آتی بتوانیم از این آثار به طور شایسته‌ای تقدیر کنیم.

به گزارش ایسنا، تعدادی از طرح‌های منتخب ارائه شدند. طرح ظرفیت‌سازی در ذینفعان و متصدیان تالاب برای اتخاذ الگوهای معیشتی سازگار با محیط زیست (تالاب قره‌قشلاق بناب) از جمله طرح‌های منتخب ارائه شده در مراسم اختتامیه جشنواره بود که توسط انجمن جوانان حافظ زمین (دامون) در آذربایجان‌شرقی اجرایی شده بود.

طرح حفاظت از ذخایر ژنتیک کرفس کوهی در منطقه زاگرس مرکزی در استان اصفهان توسط  جمعیت پیام سبز اجرایی شده بود که در این مراسم ارائه شد.

همچنین طرح خرس سیاه بلوچی توسط حافظان حیات وحش بدون مرز (بلوچ‌بافت) در استان سیستان و بلوچستان اجرایی شده بود و طرح ارتقای سلامت با رویکرد آموزش محیط زیست توسط موسسه “مهرگان پرتو پژوه” در استان کرمان نیز در این مراسم ارائه شد.

علاوه بر این طرح مدرسه بین‌المللی جنگل هورامان توسط انجمن “هیلوجنبش علف‌زار” در استان کرمانشاه اجرایی شده بود، در این مراسم ارائه شدند.