خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » شورای تالاب حوزه جازموریان تشکیل می‌شود؛ ضرورت تجدید نظر در کشاورزی

شورای تالاب حوزه جازموریان تشکیل می‌شود؛ ضرورت تجدید نظر در کشاورزی

تالاب جازموریان، محیط زیستمعاون امور تالاب ها در دفتر زیستگاه‌های سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه شوراهایی به منظور بررسی مشکلات تالاب‌ها در دولت تشکیل شده است، گفت: شورای حوزه جازموریان نیز برای بررسی مشکل تالاب جازموریان به‌زودی تشکیل می‌شود.

مسعود باقرزاده کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره مشکلات تالاب‌ها و به‌ویژه جازموریان،اظهار داشت: میزان ایجاد گرد و غبار از این تالاب که گفته می‌شود ۲۵ درصد گرد و غبار تولید می‌کند مشخص نیست اما ۳۰۰ هزار هکتار بخش اصلی بستر دائمی این تالاب خشک شده و به طور حتم مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه در بستر تالاب‌های خشک شده ذرات ریزدانه برای گرد و غبار وجود دارد،گفت: سیلاب‌ها وقتی به پایین سرازیر می‌شوند رسوبات را به‌تدریج  سرازیر می‌کنند و ریزترین رسوبات را به تالاب‌ها می‌رسانند و در حال حاضر هم این تالاب همین مشکل را دچار شده است.

معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌های محیط زیست اظهار داشت: رویکرد دولت برای تالاب‌ها این است که بهبود روند آنها بپردازد، ابتدا متوجه شدیم مشکل تالاب‌ها این است که هر کسی در بخش خود هدف‌گذاری کرده بدون اینکه کل فضای حوزه را بییند؛ مثلاً وزارت کشاورزی پشت سد جیرفت به کشاورزی گسترش داد و متوجه تالاب نبود و یا وزارت نیرو هم سد سازی کرد و همه از توسعه راضی بودند ولی توجهی نکردند.

باقرزاده کریمی عنوان کرد: دولت برای هر حوزه آبریز که در آن یک تالاب وجود دارد یک شورا تشکیل داده؛ یعنی هر حوزه آبریز یک تالاب دارد و بدین جهت ۶ حوزه درجه یک را داریم و این تعداد شورا تشکیل شده است؛ البته برای هفتمین شورا هم ابتکار پیشنهاد داده است.

وی اضافه کرد: در حوزه‌های زاینده رود، سفید رود، کرخه، کارون، هراز و ارومیه شورا تشکیل شده و در این شورا وزیر نیرو، مسئولان محیط زیست و استانداری‌ها مرتبط با هر حوزه به همراه کارشناسان حضور دارند.

معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌های سازمان محیط زیست تصریح کرد: برای جازموریان هم دستور پیگیری داده شده و شورای آن هم در مرحله تشکیل است و در این شوراها به‌ دنبال بررسی مشکلات تالاب‌ها به صورت کارشناسی هستیم؛ برای جازموریان نیز باید تجدید نظر در حوزه کشاورزی این منطقه انجام بگیرد چرا که در دورانی به این مهم توجه نشد و باعث بروز مشکلاتی شد.

باقرزداده کریمی درباره هامون نیز اظهار داشت: باید احیا تالاب‌هایی همچون هامون به تدریج انجام بگیرد؛ باید هامون بهبود یابد؛ چرا که بزرگ‌ترین نقطه تمرکز جمعیت در شرق کشور درمنطقه هامون است.

کلید واژه ها: تالاب ها، تالاب جازموریان، محیط زیست، مسعود باقرزاده کریمی، دولت، زیستگاه ها، باقرزاده کریمی، زیست بوم