خانه » تازه ها » تالاب انزلی، میراث طبیعی جهانی است

تالاب انزلی، میراث طبیعی جهانی است

تالاب انزلی محیط زیست شهروان

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: محیط زیست امروزه بعد جهانی دارد و تالاب انزلی، میراث طبیعی جهانی است.

به گزارش ایرنا، معصومه ابتکار روز جمعه در حاشیه دیدار از تالاب انزلی و کلنگ زنی ساخت مرکز بازدید از تالاب با همکاری آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) اظهار کرد : طرح مدیریتی تالاب انزلی و مطالعات آن، از سال ها پیش با کشور ژاپن و همکاری جایکا آغاز شده است.
وی خاطرنشان کرد : برای حفظ تالاب انزلی امیدواریم این همکاری استمرار پیدا کند و به تدوین و انجام برنامه منسجم بیانجامد. ابتکار یاداور شد: در سفر رییس جمهوری و هیأت دولت به گیلان، احیاء دو رودخانه گوهر رود و زرجوب مورد تاکید قرار گرفته است. وی با اشاره به آغاز ساخت مرکز بازدید از تالاب انزلی افزود: برای احیاء تالاب انزلی، گام های خوبی برداشته شده و این مرکز می تواند در جلب گردشگر و مشارکت های مردمی در راستای ارتقاء کیفیت زندگی مردم انزلی و جوامع محلی مد نظر قرار گیرد.
معاون رئیس جمهوری افزود: مایه خوشبختی است که در هفته دولت و در استان گیلان، شاهد موفقیت ها و دستاوردهای خوبی هستیم و از همه فعالان این عرصه چه بخش خصوصی و چه دولتی تشکر می کنم .
ابتکار اظهار کرد : این نشان دهنده تحقق شعار اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل ، توسعه پایدار همگام و همسو با محیط زیست در استانی است که محیط زیست ارزشمندی دارد و به عنوان یک سرمایه محسوب می شود.وی خاطرنشان کرد: این سرمایه اگر درست استفاده شود، زادآوری داشته و ثمرات و برکاتی دارد و باید تضمین سازگار بودن این پروژه ها و فعالیت ها را به وجود آوریم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: باید فعالیت ها به سمت فعالیت های سبز برود که در کنار ایجاد اشتغال و رفع مشکلات معیشتی، محیط زیست نیز حفظ شود.وی افزود: گردشگری پایدار در حوزه محیط زیست و طبیعت گردی با اولویت حفظ طبیعت و حفط منابع جوامع محلی و ایجاد درآمد برای آنها و درکنار آن جنبه های تفریحی و نشاط آور را فراهم می کند.
ابتکار اظهار کرد: جشنواره لاله های تالابی با انتخاب نماد بسیار زیبای لاله تالابی، کار بزرگ و قشنگی بود و وجود لاله در تالاب نشان دهنده سلامت تالاب است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، تالاب انزلی با حدود ۲۰ هزار هکتار مساحت و ۳۸۰ هزار هکتار حوزه آبخیز، ۲۴ متر پائین تر از سطح آب های آزاد در جنوب غربی سواحل دریای خزر در استان گیلان واقع شده است.
این تالاب شامل بخش های شرقی ، غربی ، مرکزی ، سلکه ، سرخانکل و سیاه کشیم است که از شرق به روستای پیر بازار ، از غرب به کپورچال و آبکنار ، از جنوب به صومعه سرا و قسمتی از شهرستان رشت محدود می‏شود. تالاب انزلی محل تخم ریزی گونه های مهمی از آبزیان خزر و محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و ذخیره گاه طبیعی بسیاری از گیاهان ارزشمند از جمله لاله تالابی و نیلوفر آبی است.
ورود انواع فاضلاب ها، رسوبات ورودی از رودخانه ها ، فقدان آبخیزداری مناسب ، برداشت بی رویه جنگل در بالادست و تصرفات اراضی تالابی ، برداشت بی رویه آب و ورود گیاهان مهاجم غیربومی همچون آزولا و سنبل آبی حیات تالاب انزلی را به خطر انداخته است. احیای حوزه آبخیز تالاب با احداث تله های رسوبگیر ، ایجاد تالاب مصنوعی برای پایش طبیعی رسوبات و فلزات سنگین ، برداشت رسوبات ، نی زدایی و احیای آبراهه های دارای شرایط اضطراری از جمله برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست برای مدیریت تالاب انزلی عنوان شده است.
کلنگ احداث ساختمان مرکز بازدید کنندگان تالاب بین المللی انزلی واقع در زیر پل ولایت این شهرستان به زمین زده شد. این مرکز با هدف توسعه مرکز بازدید کنندگان تالاب بین المللی انزلی و به منظور ارائه اطلاعات تفسیری به گردشگران و ساکنان محلی درخصوص استفاده امن و مفرح از مناطق مختلف تالاب و تبادل اطلاعات برای حفاظت از محیط زیست و فرهنگ مناطق حاشیه تالاب احداث می شود.
این ساختمان با مساحت ۵۰۰متر مربع در دو طبقه و با اعتبار ۲۰۰ هزار دلار توسط آژانس همکاری های بین المللی ژاپی(جایکا) ساخته خواهد شد.
آیین افتتاح دو طرح ورزشی و زیست محیطی در شهرستان ساحلی انزلی صبح امروز (جمعه) با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.