خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » تالاب قره گل بوکان احیا شد

تالاب قره گل بوکان احیا شد

قره گل بوکان، محیط زیست، زیست بوم، سایت شهروان، زیست بومرئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان از احیای تالاب قره گل این شهرستان خبر داد.

محمد احمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی بارش های مناسب برف در زمستان امسال و تداوم بارش باران در منطقه و سرشاخه های سیمینه رود در شهرستان های جنوب آذربایجان غربی، تالاب قره گل که جزء تالاب های فصلی این شهرستان است با بالاآمدن آب این رودخانه و تغذیه کانال مربوطه به طور کامل آبگیری شده است.
وی گفت: اکنون این تالاب به طور کامل آبگیری شده و در شرایط بسیار مطلوب آبی برای زیست پرندگان آبزی و کنار آبزی قرار دارد.
احمدی اضافه کرد: در سرشماری های اولیه و مشاهده های کارشناسان اداره محیط زیست بوکان، اکنون تعداد قابل توجهی از انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مانند اردک سرسبز، آنقوت، تنچه، خوتکا و باکلان نیز با احیای این تالاب در آن مشاهده شده است که خود را برای لانه گذاری در این منطقه آماده می کنند.
تالاب قره گل در ۴۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان بوکان واقع شده و از طریق کانال سنتی منشعب از سیمینه رود تغذیه و آبگیری می شود و هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی است.
این تالاب دارای نیزار و پوشش گیاهی تالابی بوده و در سال های گذشته جز در فصل تابستان، در بقیه ماه های سال دارای آب بوده است.
افزوده شدن آثار پدیده آتشفشانی (خاکستر آتشفشانی) به خاک بستر تالاب، دور نمای سیاه رنگی به آب این تالاب بخشیده که به همین جهت به تالاب قره گل مشهور شده است.
تالاب قره گل با ۳۰۰ هکتار وسعت در جوار روستایی به همین نام واقع شده و یکی از مهمترین مناطق تخم گذاری و زادآوری پرندگان آبزی و کنار آبزی در این شهرستان به شمار می رود.
شهرستان بوکان یکی از شهرهای جنوب استان آذربایجان غربی است که ۲۲۵ هزار نفر جمعیت دارد.

کلید واژه ها: محیط زیست، محیط زیست بوکان، تالاب قره گل، محمد احمدی، پرندگان آبزی، احیای تالاب، پدیده آتشفشانی، جنوب استان آذربایجان غربی