خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » تأثیرگذاری فراوان نقش مردم در نگاهبانی از منابع طبیعی

تأثیرگذاری فراوان نقش مردم در نگاهبانی از منابع طبیعی

معاون فرمانداری بیله‌سوار به تأثیرگذاری فراوان نقش مردم در حفاظت از منابع طبیعی تأکید کرد.

به گزارش ایسنا، «خسروی» در جلسه هماهنگی هفته منابع طبیعی شهرستان بیله‌سوار گفت: هر نوع فعالیت انسانی موجب تخریب منابع طبیعی می‌شود و از همین‌رو باید برای احیای این منابع دست به کار شد.

حیات جنگلهای گرگان محیط زیست

معاون فرمانداری بیله‌سوار افزود: در نظام مقدس جمهوری اسلامی همه مسئولان خادم مردم هستند و خدمت‌رسانی در راستای تحقق خواسته مردم در اولویت برنامه‌های مسئولان قرار دارد.

وی تعامل و همکاری مردم و قانونمند بودن را لازمه انجام کارهای بزرگ دانست و گفت: باید محیط سازمانی خود را به یک محیط ساختارمند و قانونی هدایت کنیم و هر چقدر با محیط با خشونت برخورد کنیم محیط نیز با خشونت با ما برخورد خواهد کرد.

وی با تأکید بر تأثیرگذاری فراوان نقش مردم در حفاظت از منابع طبیعی گفت: تشکل‌های مردم‌نهاد برای حفظ منابع طبیعی و محیط زیست دولت را یاری کنند، چون دولت تدبیر و امید معتقد است که این گونه کارها نیازمند همکاری و همراهی مردم است.

حجت الاسلام «وحید مهدوی‌راد» رئیس دادگاه عمومی بخش جعفرآباد نیز با اشاره به توجیه عشایر در خصوص تخریب مراتع و احداث ساخت و سازهای غیر مجاز، گفت: فرهنگسازی در خصوص منابع طبیعی و حفظ منابع گیاهی و خاکی باید در اولویت قرار گیرد و اگر از منابع طبیعی به‌نحو احسن و درست استفاده کنیم می‌توانیم امانتدار خوبی برای نسل آینده باشیم.

«خداداد سجودی» رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیله‌سوار خاطرنشان کرد: کاشت درخت، توجه به فضای سبز به‌عنوان تنها پالایشگاه محیط و منبع رایگان تولید اکسیژن را در جامعه نهادینه می‌کند.

وی با تأکید بر این‌که برای نهادینه شدن فرهنگ درختکاری و صیانت از طبیعت باید از ظرفیت آموزش و پرورش بهره برد، تصریح کرد: دستگاه‌های متولی فرهنگ و آموزش بر ترویج و فرهنگسازی در حفاظت از منابع طبیعی بر جامعه هدف حرکت کنند.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیله‌سوار نیز گفت: برنامه‌های هفته منابع طبیعی از ۱۵ تا۲۱ اسفندماه هر سال با هدف ارتقا و ترویج فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی در استان و کشور برگزار می‌شود که شعار امسال این هفته همیار طبیعت باشیم است.

وی با اشاره به ضرورت حفظ منابع آب وخاک، جنگل ها و مراتع گفت: هفته منابع طبیعی فرصت خوبی برای ترویج فرهنگ عمومی در مقوله درختکاری و حفظ مراتع و جنگل هاست.

وی هم‌چنین از توزیع ۵۰۰۰ نهال به‌مناسبت هفته منابع طبیعی خبر داد و گفت: هماهنگی لازم با اداره آموزش و پرورش برای نواختن زنگ سبز و ایراد سخنرانی در مدارس با موضوع منابع طبیعی صورت گرفته است و مسابقات نقاشی نیز با موضوع منابع طبیعی بین دانش‌آموزان، برپایی برنامه با بنیاد شهید و امور ایثارگران و ثبت احوال و تجلیل از فعالان عرصه منابع طبیعی از دیگر برنامه‌های این هفته در شهرستان خواهد بود.

«موسی‌پور» رئیس ثبت و احوال شهرستان بیله‌سوار نیز افزود: استان اردبیل علیرغم داشتن استعدادهای طبیعی بالقوه از سرانه جنگلی پایینی برخوردار بوده و برای رسیدن به سطح سرانه جنگلی در کشور به ۲۰۰ هزار هکتار جنگل‌کاری در استان نیاز است.

وی افزود: با اجرای این تفاهم‌نامه بین منابع طبیعی و ثبت و احوال، والدین نوزادان می‌توانند پس از احداث پارک‌ها به ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌ها با معرفی اداره ثبت احوال مراجعه و نسبت به دریافت شناسنامه نهال تولد و کاشت نهال یادبود اقدام و راسأ نگهداری نهال‌های کاشته شده که برای هر نوزاد سه نهال بنام نوزاد و والدین غرس می‌شود بر عهده بگیرند که عملیات احداث این پارک در دو شهرستان آغاز شده و شهرستان بیله‌سوار نیز آمادگی اجرایی این فعالیت را دارد.