خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » بی توجهی به استفاده بهینه از منابع آب، خطر جدی برای استقلال کشورها است

بی توجهی به استفاده بهینه از منابع آب، خطر جدی برای استقلال کشورها است

رئیس کمیته علمی اولین هم اندیشی فناوری فیلم های پلیمری در کشاورزی، گفت: به اعتقاد پژوهشگران، استفاده بهینه از منابع آب و کشاورزی، جزء مهمترین عناصر تضمین کنرئیس کمیته علمی اولین هم اندیشی فناوری فیلم های پلیمری در کشاورزی، گفت: به اعتقاد پژوهشگران، استفاده بهینه از منابع آب و کشاورزی، جزء مهمترین عناصر تضمین کننده امنیت ملی، اقتصادی و سیاسی هر کشور است و بی توجهی به آنها تهدید خطرناکی برای استقلال کشورها به شمار می آید.نده امنیت ملی، اقتصادی و سیاسی هر کشور است و بی توجهی به آنها تهدید خطرناکی برای استقلال کشورها به شمار می آید.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر حسین نازکدست روز شنبه در مراسم افتتاحیه اولین هم اندیشی فناوری فیلم های پلیمری در کشاورزی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: استفاده از تکنیک های جدید و بکارگیری پلیمرهای کشاورزی از مباحث جدی و مورد توجه محافل علمی و صنعتی مرتبط با کشاورزی و مهندسی پلیمر در کشورهای پیشرفته دنیا طی دو سه دهه اخیر بوده است.
وی برگزاری همه ساله سمینار بین المللی در زمینه استفاده از فیلم های پلیمری در کشاورزی را نشانگر اهمیت این موضوع عنوان کرد و افزود: آخرین سمینار تخصصی در این زمینه، چند ماه قبل به میزبانی اسپانیا برگزار شد.
استاد دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر، به تجربه موفق برخی کشورها از جمله کره جنوبی در افزایش بهره وری کشاورزی با استفاده از فناوری های جدید از جمله فیلم های پلیمری اشاره کرد و گفت: تاثیرگذاری این تکنیک ها در کشاورزی و نتایج آن در رونق اقتصادی کشورهایی مانند کره جنوبی، چین و تایوان، آنقدر زیاد بوده است که از آن به عنوان انقلاب سبز یاد می کنند.
نازکدست با بیان اینکه فیلم های کشاورزی، یک فیلم ساده پلیمری نیستند، تصریح کرد: فیلم های پلیمری، یک نوع از محصولات چندلایه هوشمند هستند که استفاده از هر یک از لایه های آن به دانش مهندسی بسیار بالایی نیاز دارد.
رئیس کمیته علمی اولین هم اندیشی فیلم های پلیمری در کشاورزی تاکید کرد: موضوعات این همایش به صورت کاملا راهبردی و عمل گرا انتخاب شده است تا ضمن استفاده از تجربیات موفق دیگر کشورها، برای حرکت خود در این مسیر برنامه ریزی کنیم.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه ایران در منطقه خشک و نیمه خشک دنیا واقع شده است، بکارگیری فناوری های روز که به استفاده بهینه از منابع آب و خاک قابل کشت و در نهایت به افزایش بهره وری کشاورزی منجر شود، برای ما از اهمیت فراوانی برخوردار است.
نازکدست یادآور شد: حدود ۷۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود و ۲۵ درصد آب مصرفی کشاورزی به صورت مفید استفاده می شود و بقیه هدر می رود بنابراین همین امر، انگیزه بالایی برای بکارگیری فناوری فیلم های پلیمرهای در کشاورزی ایجاد می کند.
اولین هم اندیشی فناوری فیلم های پلیمری در کشاورزی به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و بخش خصوصی با حضور ۳۰ متخصص خارجی از کشورهای صاحب تجربه در این حوزه از کشورهای آلمان، سوئیس، کره جنوبی، چین و ترکیه امروز گشایش یافت و تا فردا ۲۵ بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

کلید واژه ها: دکتر حسین نازکدست، هم اندیشی فناوری فیلم های پلیمری در کشاورزی، استفاده بهینه از منابع آب و کشاورزی، کره جنوبی، چین، تایوان، محیط زیست، زیست بوم، وزارت جهاد کشاورزی

جوابی بنویسید