خانه » تازه ها » بیشترین پهنه آتش‌سوزی جنگل‌های کشور به خوزستان ویژگی دارد

بیشترین پهنه آتش‌سوزی جنگل‌های کشور به خوزستان ویژگی دارد

مدیرکل منابع طبیعی خوزستان با بیان این‌که خوزستان در ۵ سال اخیر از نظر آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع در رده اول تا پنجم کشور بوده است، گفت: ۲۵ درصد از مساحت جنگل‌هایی که در ۵ سال اخیر در کشور دچار آتش‌سوزی شدند، در خوزستان رخ داده است که اصلا مطلوب نیست.

آتش سوزی جنگلهای فارس محیط زیست

به گزارش خبرنگار ایسنا – منطقه خوزستان، احمد مطیعی  در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان که امروز(۶ خردادماه) به منظور بررسی و اتخاذ تمهیدات لازم در خصوص وقایع اخیر و آتش‌سوزی در برخی نقاط خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: تغییر اقلیم در منطقه خاورمیانه و خوزستان و همچنین خشکسالی‌های مداوم موجب شده تا شاهد وقوع آتش‌سوزی‌های متعدد در منابع طبیعی خوزستان شویم.

وی تصریح کرد:‌ چه در صورت بارندگی‌های مناسب و چه در صورت خشکسالی، احتمال آتش‌سوزی در منابع طبیعی و جنگل‌ها به علل مختلف نظیر افزایش علوفه و یا خشکیدگی درختان ایجاد می‌شود. بنابراین چه در صورت افزایش بارندگی و چه در صورت نبود بارندگی احتمال وقوع آتش‌سوزی در منابع طبیعی وجود دارد.

مدیرکل منابع طبیعی خوزستان با بیان این‌که در چند سال اخیر دولت تلاش بسیاری به منظور کنترل آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی کرده است، عنوان کرد:‌ آتش‌سوزی ده‌ها هزار هکتار از جنگل‌ها و منابع‌ طبیعی ایران به صورت سالیانه یکی از مسائلی است که انعکاس بدی در جهان پیدا کرده است.

مطیعی ادامه داد: ۹۰ هزار هکتار از منابع طبیعی کشور دچار حریق و آتش‌سوزی شده‌اند که این مساله نیز به صورت جدی در جهان انعکاس یافته است. ستاد بحران کشور دستورالعمل خاصی برای این موضوع تدوین کرده که باید اجرایی شود.

وی بیان کرد:‌ از سال ۹۱ تا ۹۵ حدود ۹۰ هزار هکتار از منابع طبیعی کشور دچار حریق شد که متاسفانه حدود ۲۰ هزار هکتار از این رقم در حوزه جنگل‌ها و مراتع بود و بیشترین آتش‌سوزی جنگل‌ها در سطح کشور در خوزستان رخ داد.

مدیرکل منابع طبیعی خوزستان افزود: در ۵ سال اخیر خوزستان از نظر آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع از استان‌های اول تا پنجم کشور بود و ۲۵ درصد مساحت جنگل‌هایی که در ۵ سال اخیر دچار آتش‌سوزی شد در خوزستان قرار داشته که اصلا مطلوب نیست.

مطیعی گفت: از سال ۹۱ تا ۹۵، ۲۱ هزار و ۲۵ هکتار از جنگل‌های کشور دچار حریق شد که ۵ هزار و ۳۲۲ هزار هکتار آن مربوط به جنگل‌های خوزستان بود و بدین ترتیب بیشترین مساحت آتش‌سوزی جنگل‌های کشور به خوزستان اختصاص دارد.

وی با اشاره به شناسایی عرصه‌های مراتع و جنگل‌های دارای بیشترین تعداد وقوع حریق در خوزستان در سال‌های اخیر اظهار کرد:‌ مناطق شمال و شرق خوزستان شامل اندیمشک، ایذه،‌ دزفول، ‌باغملک، اندیکا، لالی، مسجدسلیمان و بهبهان دارای بیشترین آمار وقوع حریق و آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع طبیعی خود هستند.

مدیرکل منابع طبیعی خوزستان تصریح کرد:‌ از سه ماه گذشته تاکنون جلسات متعددی با سازمان‌های مردم نهاد جهت جلب حمایت و همکاری آنها در حوزه مدیریت حوادث آتش‌سوزی در منابع طبیعی خوزستان برگزار شد. در این راستا از فرمانداران می‌خواهیم نقاط بحرانی حوادث حریق شهرستان‌های خود را تعیین کنند تا بتوانیم مباحث آموزشی را ساماندهی و مدیریت این حوادث را به تشکل‌های زیست محیطی مستقر در این شهرستان‌ها واگذار کنیم.

به گزارش ایسنا، همچنین در این جلسه احمد رییس‌زاده، قائم مقام اداره‌کل منابع طبیعی خوزستان، اظهار کرد:‌ تقریبا ۸ ماه از سال در خوزستان فصل گرم و خشک است که این وضعیت موجب افزایش تعداد وقوع حریق در استان می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات خوزستان، گرمای طبیعی و شرایط آب و هوایی خاص حاکم بر استان است. که موجب افزایش حریق در شهرهای دارای جنگل‌ نظیر امیدیه، بهبهان، شوش، دزفول، ‌اندیمشک، باغملک، ایذه، مسجدسلیمان، ‌لالی و شوشتر می‌شود. در جنوب و جنوب شرق استان نیز آتش‌سوزی در جنگل‌های دست‌کاشت رخ می‌دهد.

قائم مقام اداره‌کل منابع طبیعی خوزستان با بیان این‌که با ارایه آموزش می‌توان عوامل انسانی ‌حوادث آتش‌سوزی در منابع طبیعی خوزستان را به میزان زیادی کاهش داد، به نقش صدا و سیما در این فرهنگ‌سازی اشاره و عنوان کرد:‌ از گذشته آتش زدن و سوزاندن کاه و کلش مزارع ممنوع بود و خوشبختانه وزیر کشاورزی جدیدا این موضوع را به قانون تبدیل کرده است.

رییس‌زاده بیان کرد: بر اساس طرح جامع پیشگیری و مدیریت اطفای حریق جنگل‌ها و مراتع کشور که مصوب سال ۹۱ هیات وزیران است، وظایف تمام دستگاه‌ها در زمان وقوع آتش‌سوزی در منابع طبیعی مشخص شده و سه کمیته پیش‌آگاهی، پیشگیری و کشف و شناسایی حریق به عنوان کمیته‌های زیرمجموعه این دستورالعمل مشخص شده‌اند.

آتش سوزی عمدی محیط زیست شهروان

وی ادامه داد: برای اجرای این مصوبه باید همت و خرد جمعی وجود داشته باشد زیرا خوزستان ۸ ماه در وضعیت خشکسالی قرار دارد و این در حالی است که ارزش هر درخت در خوزستان صد برابر بیشتر از هر درختی است که در شمال کشور قرار دارد زیرا به علت طبیعت خشک و شرایط آب و هوایی خوزستان ارزش بازاری درختان و پوشش گیاهی در جنوب بسیار بیشتر از شمال است.

قائم مقام اداره‌کل منابع طبیعی خوزستان عنوان کرد: ‌بر اساس بررسی‌های انجام شده در پنج سال اخیر، بیشترین تعداد وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع خوزستان در ماه‌های خرداد و تیر بوده است و به نظر می‌رسد علت این امر آتش‌زدن و سوزاندن مزارع کاه و کلش و همجوار مزارع و جنگل‌ها باشد که موجب سرایت حریق به جنگل‌ها و مراتع می‌شود.

رییس‌زاده با اشاره به عامل صعب‌العبور بودن مناطق در سختی اطفای حریق جنگل‌ها و مراتع گفت: برای مثال از نظر کمی، تعداد وقوع حریق در اندیمشک کمتر از ایذه است اما مساحت و گستردگی آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع اندیمشک دو تا دو و نیم برابر بیشتر از ایذه است و این امر می‌طلبد تا پایگاه‌های اطفای حریق را در این مناطق فعال کنیم.

وی با بیان این‌که در خوزستان با عدم تناسب نیروی انسانی و تجهیزات و امکانات و نوع حوادث با سطح عرصه‌های جنگل‌ها و منابع طبیعی روبه‌رو است، اظهار کرد:‌ در دنیا به طور استاندارد برای هر ۵ هزار هکتار جنگل یا منابع طبیعی یک محیط‌بان پیش‌بینی می‌شود اما این رقم در خوزستان ۱۰ برابر بیشتر است.

قائم مقام اداره‌کل منابع طبیعی خوزستان ادامه داد: یکی دیگر از مسائل و مشکلات ما در خوزستان عدم تناسب اعتبارات با شدت بحران حوادث آتش‌سوزی و حریق‌هایی است که در عرصه‌های جنگل‌ها و منابع طبیعی رخ می‌دهد. در استان خوزستان می‌بینیم تعداد وقوع حریق کم و اما مساحت و گستردگی حریق زیاد است زیرا به علت صعب‌العبور بودن منطقه و نبود راه‌های دسترسی تنها می‌توانیم نظاره‌گر آتش‌سوزی در این عرصه‌ها باشیم.

رییس‌زاده ادامه داد: ‌در این گونه مناطق تنها با استفاده از بالگرد و از راه هوایی می‌توان حریق را اطفا کرد و بنابراین باید پایگاه‌های اطفای حریق دایر و به امکانات لازم تجهیز شوند.