خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » بیابان زدایی ۳۶۰۰ هکتار در خوزستان برای رویارویی با گرد و خاک

بیابان زدایی ۳۶۰۰ هکتار در خوزستان برای رویارویی با گرد و خاک

استاندار خوزستان گفت: از پارسال تاکنون حدود سه هزار و ۶۰۰ هکتار از زمین های مناطق مختلف استان به منظور مقابله با ریزگردها نهالکاری شده است و این طرح همچنان ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی در حاشیه بازدید از پروژه نهالکاری شمال شرق اهواز اظهار کرد: نهالکاری در این منطقه به منظور مقابله با ریزگردها در مساحت ۳۵۰ هکتار انجام شده است.
وی ادامه داد: همچنین در بحث تثبیت شن های روان نیز با کمک وزارت نفت و اجرای قرارگاه خاتم الانبیا(ص) حدود ۱۴ هزار هکتار در این زمینه کار شده که قرار است برای سرعت بخشیدن به کار اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیارد ریال دیگر هزینه شود.
استاندار خوزستان گفت: دغدغه به حق منابع طبیعی بحث نگهداری این نهال ها است و تاکنون راهکاری برای آن پیش بینی نشده که قرار است از طریق منابع ملی و استانی پیگیری شود.
شریعتی در ادامه اظهار کرد: ستاد مبارزه با ریزگردها کانون های مورد نظر را در خوزستان مشخص کرده و در خصوص آن برنامه هایی در دست اقدام دارد و هرچه در این خصوص اعتبار بیشتری جذب شود سرعت بیشتری به کار می بخشیم.
وی گفت: هرچه با مشکلات اقتصادی روبه رو باشیم روند کار ما نیز برای مقابله با ریزگردها کندتر می شود.
وی افزود: پارسال منابع طبیعی خوزستان حدود هفت هزار هکتار کار بیولوژی انجام داد و در رابطه با ریزگردها و تثبیت شن های روان اقدامات خوبی حاصل شد.
مدیرکل منابع طبیعی خوزستان نیز اجرای طرح های مقابله با گرد و غبار را نیازمند اعتبار دانست و گفت: مهم ترین چالش طرح های بیابان زدایی در خوزستان، آبیاری و نگهداری از نهال ها است.
شهریار بذرکار افزود: فرایند این پروژه با توجه به مبنای علمی آن به خوبی مدیریت شد و در بحث بیولوژیکی آن نیز بالای ۹۵ درصد زنده مانی مشاهده می شود که یک رکورد خوب محسوب می شود.
وی افزود: در سایر نقاط خوزستان نیز که طرح های مطالعاتی روی آن صورت گرفته برنامه های خوبی در دست اقدام است و به ازای اعتباراتی که پیش بینی می شود برنامه های خود را پیش می بریم.
مدیرکل منابع طبیعی خوزستان گفت: تا زمانی که اعتبارات لازم به این بخش اختصاص داده نشود نمی توانیم روی برنامه های آینده تمرکز کنیم.
وی ادامه داد: یکی از چالش های جدی ما در زمینه نهال کاری، بحث نگهداری است چرا که در خوزستان هشت ماه خشکی وجود دارد و این نهال ها نیازمند آبیاری به موقع و کافی دارند.
بذرکار افزود: خروجی کار منابع طبیعی به صورت معمول پس از پنج سال نتیجه بخش است و به همین جهت آبیاری و نگهداری از نهال ها یک امر مهم به شمار می رود.
وی گفت: اکنون در کانون هایی که مطالعات لازم صورت گرفته و در عرصه های منابع ملی واقع هستند برنامه های عملیاتی ما آماده است اما اجرای این پروژه ها به تخصیص اعتبار بستگی دارد.
وی بیان کرد: تمامی کانون های ریزگرد خوزستان استعداد کار بیولوژیک را ندارند و تنها در مناطقی که ساختار خاک اجازه کار به ما می دهد می توانیم اقدامات لازم را در خصوص مقابله با ریزگردها صورت دهیم.
بذرکار افزود: همچنین برای مناطق دیگر خوزستان نیز که نیاز به اصلاح سیاست های منابع آبی دارد باید برنامه های خاصی را طراحی کرد.
به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان روز دوشنبه از پروژه نهالکاری ، آبیاری و مراقبت شمال شرق اهواز (نهریه) دیدن کرد.
این پروژه در مساحت ۵۰۰ هکتاری و با اعتبار اختصاص یافته از وزارت نفت از سال ۱۳۹۴ آغاز شده که تاکنون ۳۵۰ هکتار آن نهال کاری شده است. قرارگاه خاتم الانبیا(ص) مجری این پروژه است.