خانه » تازه ها » بریدن بیش از دو هزار درخت تاغ توسط قاچاقچیان

بریدن بیش از دو هزار درخت تاغ توسط قاچاقچیان

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل اصفهان گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۴ تاکنون بیش از دو هزار درخت تاغ سبز توسط متخلفان و قاچاقچیان چوب در آران و بیدگل قطع شده است.

بریدن درخت تاغ آران و بیدگل محیط زیست شهروان

رضا شفیعی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: قطع این درختان که از سال‌های پیش با زحمات شبانه روزی مردم و یگان حفاظت منابع طبیعی کاشته شده صدمات جبران ناپذیری به عرصه‌های منابع طبیعی زده است.
وی افزود: هر ساله با وجود کمبود نیروی انسانی و محافظان عرصه‌های منابع طبیعی، مراقبت ویژه‌ای در حفظ تاغزارهای انجام می‌شود ولی بازهم قاچاقچیان با استفاده از تاریکی شب نسبت به قطع درختان با ارزش تاغ و تبدیل آن ها به زغال اقدام می‌کنند.
شفیعی با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۹۴ تاکنون بیش از صد پرونده تخلف در زمینه قطع درختان تاغ به امور قضایی شهرستان ارسال شده است، تصریح کرد: برخورد شدید با متخلفان می‌تواند تا حدودی در جلوگیری از قطع درختان مؤثر باشد.
وی خاطر نشان کرد: قطع بی رویه درختان تاغ و همچنین عواملی مانند خشکسالی شدید و کم آبی چند سال اخیر موجب شده تا نوار ۹۰ کیلومتری ریگ بلند در آران و بیدگل فعال شده و هجوم ریزگردهای را در شهرهای و روستاهای آران و بیدگل شاهد باشیم.
به گزارش ایسنا؛ آران و بیدگل با بیش از ۱۲۰ هزار هکتار جنگل دست کاشت تاغ و قره داغ و اشنیان، ۶ درصد از جنگل‌های دست کاشت بیابانی کشور را به خود اختصاص داده است.