خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » برگزاری نشست منطقه ای کنوانسیون تهران با نام ” پیکار با رویدادهای بد آلودگی نفتی دریای خزر ”

برگزاری نشست منطقه ای کنوانسیون تهران با نام ” پیکار با رویدادهای بد آلودگی نفتی دریای خزر ”

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان اعلام کرد: اجلاس منطقه‌ای کنوانسیون تهران با شرکت کارشناسان و متخصصان کشورهای حاشیه دریای خزر به میزبانی معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از ۲۷ فروردین ماه جاری در بندر انزلی برگزار می شود .

Caspian Oil

به گزارش ایسنا ، قربانعلی محمدپور با بیان این مطلب گفت: این اجلاس با همکاری سازمان بنادر و دریانوردی با عنوان”پروتکل آمادگی؛ واکنش و همکاری منطقه ای در مبارزه با سوانح آلودگی نفتی” موسوم به پروتکل آکتائو برگزار می شود . پروتکل مذکور ، الحاقی به کنوانسیون تهران است .

به گفته وی ، جلسه بررسی “پروتکل پایش ، ارزیابی ، دستیابی و تبادل اطلاعات ” نیز با حضور متخصصان کشورهای حاشیه دریای خزر و مقامات دبیرخانه موقت کنوانسیون تهران نیز همزمان از ۲۷ فروردین ماه جاری برگزار خواهد شد .

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان افزود: بر اساس این کنوانسیون کشورهای ساحلی منطقه برای حفظ محیط زیست دریای خزر در زمینه جلوگیری، کاهش و کنترل آلودگی، جلوگیری از ورود، کنترل و از بین بردن گونه های مهاجم، موارد اضطراری زیست محیطی، حفاظت و نگهداری و احیای منابع زنده دریایی، مدیریت مناطق ساحلی، نوسانات سطح آب دریای خزر، ارزیابی زیست محیطی، پایش، تحقیق و توسعه، تبادل و دسترسی به اطلاعات و سایر موارد همکاری خواهند نمود.  بدین ترتیب با داشتن چارچوب حقوقی مورد قبول کشورهای حاشیه خزر و سازمان های بین المللی، امکان اجرای ضوابط و مقررارت پیش بینی شده میسر خواهد بود.

محمد پور ادامه داد: کشورهای عضو این کنوانسیون، ‌پنج کشور ساحلی دریای خزر یعنی جمهوری آذربایجان،‌ جمهوری اسلامی ایران،‌ جمهوری قزاقستان، فدراتیو روسیه و ترکمنستان می باشند.

به گزارش روابط عمومی محیط زیست استان گیلان، وی گفت: این کنوانسیون شامل چهار پروتکل الحاقی  با عناوین پروتکل آمادگی، واکنش و همکاری منطقه‌ای در مبارزه با سوانح آلودگی نفتی ،  پروتکل “حفاظت از دریای خزر در برابر آلودگی‌های ناشی از منابع و فعالیت‌های مستقر در خشکی،  پروتکل “حفاظت تنوع زیستی،  پروتکل “ارزیابی اثرات زیست محیطی فرامرزی”  می‌باشد.