خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » برداشت بی‌رویه خاک از جزیره هرمز نگران کننده است

برداشت بی‌رویه خاک از جزیره هرمز نگران کننده است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خواستار ورود دستگاه های نظارتی در خصوص برداشت بی رویه خاک در جزیره هرمز شد.

جزیره هرمز خاک محیط زیست شهروان

معصومه ابتکار در گفت و گو با ایسنا، افزود: جزیره هرمز یکی از مناطق ارزشمند کشور است و یکی از مراکز تحقیقاتی مهم دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در این جزیره قرار دارد.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه های ما برداشت بی رویه خاک از جزیره هرمز است، تصریح کرد: در این خصوص نگرانی خود را از طریق منابع رسمی اعلام کرده‌ایم.

ابتکار با اشاره به اینکه حال در هرمز یا برداشت بی رویه صورت می گیرد یا قاچاق ، خاطرنشان کرد: هم برداشت بی رویه خاک که موجب تخریب جزیره هرمز می شود هم قاچاق خاک هرمز که امری غیرقانونی است موجب مشکلات زیست محیطی می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه خواستار بازنگری در خصوص موضوعات مطرح شده هستیم، اضافه کرد: جزیره هرمز یکی از جزایر ارشمند خلیج فارس و کشور است و نباید ذخایر طبیعی کشورمان به این شکل اجازه بهره برداری پیدا کنند تا ظرفیت های مهمی همچون گردشگری آسیب ببیند و امیدوارم نظارت ها بر این موضوع افزایش یابد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص موضوع ساخت “شهرک صنعتی ایران-چین” در جاسک و مشکلات زیست محیطی مطرح شده در این خصوص خاطرنشان کرد: همه طرح ها در مرحله امکان سنجی باید مطالعه ارزیابی زیست محیطی داشته باشند و فرقی ندارد چه مصوبه دولت داشته باشند و چه خیر . دولت بر این موضوع تأکید دارد.

ابتکار در پایان گفت: در دولت یازدهم این موضوع خیلی جدی گرفته شده و هیچ طرحی بدون ارزیابی زیست محیطی اجرا نشده و این شهرک صنعتی ایران-چین باید بررسی شود و مساحت آن دیده شود و ارزیابی زیست محیطی آن رسیدگی شود.