خانه » تازه ها » برای انتقال واحدهای آلاینده به خارج از شهرها تمهیداتی اندیشیده شود

برای انتقال واحدهای آلاینده به خارج از شهرها تمهیداتی اندیشیده شود

shahrvan-2.1.2016-شهروان4معاون اول رئیس جمهور با اشاره به حساسیت افکار عمومی نسبت به آلودگی هوا گفت : برای ساماندهی واحدهای صنعتی آلاینده نیازمند برنامه ریزی دقیقی هستیم و باید تمهیداتی اندیشیده شود تا واحدهای آلاینده به خارج از شهرها انتقال یابند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر امروز (یکشنبه) در جلسه ای در خصوص آلایندگی شهرهای بزرگ، بر لزوم ساماندهی واحدهای صنعتی آلاینده در کلانشهرها تأکید کرد.
جهانگیری اظهار داشت: آلایندگی هوای کلانشهرها و بخصوص تهران از اهمیت ویژه ای برخوردار است و دولت وظیفه خود می داند که این معضل را ساماندهی کند.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه برای جلوگیری از آلودگی هوا و ساماندهی واحدهای صنعتی آلاینده مصوباتی نیز وجود دارد، خاطرنشان کرد: برخی دستگاه های مرتبط از جمله شهرداری تهران، تا کنون اقدامات و مطالعات خوبی در این زمینه انجام داده اند و امروز موضوعات پراهمیت که باید تمرکز بیشتری بر آن معطوف کنیم، مشخص شده است.
جهانگیری با تأکید بر لزوم تشکیل ستادی برای پیگیری این برنامه ها، از معاون رئیس جمهور در امور اجرایی خواست به صورت هفتگی جلساتی را با دستگاههای ذیربط برگزار کند تا اقدامات و مطالعاتی که تاکنون انجام شده در قالب یک برنامه جامع تدوین شود.
وی همچنین نیروگاه های کشور را یکی از منابع آلاینده دانست و گفت: باید تلاش کنیم همه نیروگاه ها به خصوص نیروگاه های کلانشهرها استانداردهای لازم را رعایت و به جای استفاده از سوخت مایع از گاز استفاده کنند.
** شهرداری مطالعات دقیقی برای شناسایی منابع اصلی آلودگی هوا انجام داده است
شهردار تهران نیز در این جلسه مشکل اصلی آلودگی کلانشهرها را عدم شناخت دقیق منابع و منشأ آلودگی هوا دانست و گفت: شهرداری تهران در چند سال اخیر مطالعات دقیقی برای شناسایی منابع اصلی آلودگی هوا انجام داده که این اطلاعات می تواند کمک شایانی برای برنامه ریزی در جهت رفع آلایندگی تهران باشد.
محمد باقر قالیباف اظهار داشت: اگر بتوانیم منابع آلاینده را به خوبی شناسایی کنیم، راه حل ها چندان دشوار نیست چرا که مصوبات خوبی در این زمینه وجود دارد و اجرای بسیاری از این مصوبات به منابع مالی نیز نیاز ندارند.
در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، نفت، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، معاون رئیس جمهور در امورا جرایی، رئیس سازمان ملی استاندارد، رئیس سازمان هواشناسی و رئیس پلیس راهور ناجا نیز حضور داشتند، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گزارشی از کیفیت هوا ارایه کرد و به تشریح مهمترین نکات کلیدی جهت رفع آلودگی کلانشهرهای کشور پرداخت.
ارتقای استاندارد خودروهای تولیدی کشور به یورو ۴، جلوگیری از شماره گذاری خودروهای وارداتی فاقد استاندارد یورو ۵، نوسازی ناوگان و کنترل و نظارت مستمر بر فعالیت واحدهای صنعتی آلاینده از جمله موضوعات پیشنهادی بود که در این جلسه از سوی سازمان حفاظت محیط زیست مطرح شد و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

کلید واژه ها: محمد باقر قالیباف، واحدهای آلاینده، اسحاق جهانگیری، محیط زیست، زیست بوم، شهرداری، منابع اصلی آلودگی هوا، واحدهای صنعتی آلاینده

جوابی بنویسید